Ob 8. marcu - mednarodnem dnevu žensk so v slovenski javnosti v ospredju opozorila, da so ženske na trgu dela diskriminirane. V politiki so slabo zastopane, pri skrbi za družino in gospodinjstvo so bolj obremenjene od moških, pereč pa je tudi problem nasilja nad njimi, zato se pojavljajo pozivi k sprejetju zakona proti družinskemu nasilju.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič opozarja, da so ženske na številnih področjih diskriminirane. Poklici, kjer se zaposlujejo ženske, so praviloma nižje vrednoteni. Najbolj ranljiva skupina pa so tiste delavke, ki so zaposlene za določen čas, pa zbolijo ali gredo na porodniški dopust.
Obeleževanju 8. marca z rožami se bo že deveto leto zapored pridružila tudi družba OMV Slovenija, ki bo na bencinskih servisih po celi državi voznicam in sovoznicam razdelila več kot 10.000 vrtnic in čokoladic. Akcija, ki je pred devetimi leti začela zgolj poskusno, je po oceni podjetja naletela na "izjemno pozitiven" odziv pri ženskah ter tako postala tradicionalna.
Urad vlade za enake možnosti pa je že v sredo priredil posvet Ženske v znanosti in raziskovanju, Amnesty International Slovenije je pripravila javno akcijo zbiranja podpisov pod apel slovenskim oblastem za ukrepanje proti nasilju nad ženskami, ZSSS pa je povabila na prvo podelitev priznanja ZSSS roža mogota za dosežek leta za enake možnosti žensk in moških.
Neekopravnost žensk
Na svetovnem trgu dela danes sodeluje rekordno število žensk, 1,2 milijarde od 2,9 milijard vseh svetovnih delavcev, a se te še vedno soočajo z diskriminacijo, neenakim statusom, slabšo varnostjo delovnega mesta in slabšim plačilom, ugotavlja poročilo Mednarodne organizacije dela (ILO), ki so ga pripravili ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk. Za enako delo ženske po vsem svetu prejemajo deset in več odstotkov nižje plačilo kot njihovi moški kolegi.
Tudi dostop do izobrazbe in raven izobrazbe, ki jo lahko dosežejo, sta za ženske v večini svetovnih regij nižja kot za moške. Med tistimi, ki šolanje zapustijo predčasno, je 60 odstotkov deklic, ki morajo šolo opustiti, da bi pomagale pri delu doma ali da bi si našle službo. Čeprav je danes zaposlenih več žensk kot pred desetimi leti (47,9 odstotkov v primerjavi z 42,9 odstotkov), poročilo ILO ugotavlja, da se z naraščanjem revščine povečuje tudi tveganje, da bo ženska opravljala le neplačano delo v družini ali da bo delala za pičel prihodek. Med najrevnejšimi prebivalci sveta, ki živijo z manj kot enim dolarjem na dan, je tako opazno več žensk kot moških (60 odstotkov).
VS ZN o vlogi žensk pri promociji miru
Varnostni svet Združenih narodov je dan pred 8. marcem, mednarodnim dnevom žensk, sprejel predsedniško izjavo s pozivom državam članicam ZN, naj povečajo število žensk na položajih sprejemanja odločitev glede ohranjanja in promocije miru. VS je prav tako pozval generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, naj nadaljuje z imenovanjem žensk na visoke položaje v svetovni organizaciji.
Številne kulturne prireditve v Sloveniji
Ob dnevu žena bodo po Sloveniji organizirane številne kulturne prireditve, med katerimi velja izpostaviti predvsem gledališke predstave. V Mestnem gledališču ljubljanskem (MGL) bo na Mali sceni na sporedu predstava Mira Gavrana Vse o ženskah, v Šentjakobskem gledališču bodo 8. marec zaznamovali s predstavo Ženske Clare Boothe Luce, v Kulturnem domu v Mengšu bo o svojih težavah spregovorila ekipa "5moških.com", njihova antiteza pa bo v Kulturnem domu Krško s predstavo "5žensk.com".
Pobudo za praznovanje mednarodnega dneva žensk je dala nemška komunistka Clara Zetkin (1857-1933), ki se je od leta 1889 javno borila za pravice žensk. Zetkinova je dan žensk predlagala na Drugi mednarodni konferenci socialističnih žena, ki je bila leta 1910 v Koebenhavnu.
Letos mineva 150 let od njenega rojstva. Mednarodni dan žensk so sicer prvič praznovali 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem, že istega leta pa tudi v Trbovljah v Sloveniji. Na prireditvah so zahtevali pravico žensk, da volijo in so izvoljene, pravico do zaposlitve in do poklicnega izobraževanja ter ukinitev diskriminacije na delovnem mestu. Mednarodni dan žensk se 8. marca praznuje od leta 1917.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.