"Argumenta za izključitev ni, niti ga ne more biti. V Levem krilu že leto in pol dosledno zavračamo vse pozive iz vrst aktivistov po organizaciji frakcijske ali kar samostojne strankarske strukture rekši, da je za vse vpletene bolje skovati politični dogovor. Še bolj jasna je slika na točki samostojnega javnega delovanja in kritike. Do trenutka, ko je vodstvo Levice mimo organov in članstva zagnalo javni pogrom, poslanca Kordiša izločilo iz poslanske skupine in delovnih teles, smo vztrajali pri notranjem dogovoru," so po odločitvi disciplinske komisije Levice sporočili iz Levega krila.
Pojasnili so, da se na odločitev ne bodo pritožili. "Dovolj je bilo. Socialisti smo želeli politični dogovor v Levici, da bi lahko delovala kot politična domovina za vse odtenke rdeče, v kateri bi si lahko prizadevali za socialistično gibanje na terenu in se borili za program, ki smo ga ljudem obljubili na volitvah. Dobili smo grobo javno obračunavanje in čistko, izgon aktivistov in strokovnih sodelavcev ter izdajo najbolj zvestih volivcev, podpornikov in zaveznikov. Žal."

Pot, ki nam ostaja, je, da Levo krilo in socialistično alternativo organiziramo še v samostojno stranko, so dodali. "Nismo si je izbrali, smo pa sposobni nanjo stopiti. Do tega trenutka se nas je zbralo že 500 tovarišic in tovarišev, ki smo naprej obdani z zavezniki v družbi. Na terenu že lep čas gradimo socialistično gibanje: angažiramo se za sindikalno delo, sodelujemo z napredno civilno družbo, organiziramo se na ulici. V parlamentu zagovarjamo socialistična programska stališča in vlagamo akte skupaj z levimi gibanji od zaščite javnega zdravstva do minimalne plače in mirovništva. Skratka: borimo se za vsebine, za kar so nas ljudje izvolili."
Prepričani so, da dejansko socialistično stranko, ki stoji za svojimi zavezami do ljudi, še kako potrebujemo. "Revščina narašča z rekordnim tempom, naraščajo najemnine in čakalne vrste za zdravnika. Naraščajo dohodki najbogatejših, dobički kapitala in orožarski proračuni. Krepi se neenakost. Le prejemki običajnega delavca, študenta in upokojenca dosledno padajo, draginja je vedno hujša. Medtem sredinska vlada in desna opozicija tekmujeta, kdo nas bo bolj investiral v vojno."
"Nobena prazna retorika parlamentarne levice, ki to ni več, dejstev ne more prikriti, naj si še tako prizadeva. Govori eno in dela drugo: izvaja neoliberalne politike, ki bodo kronane z varčevalno pokojninsko reformo in drži vrečo militarizacije Nato paktu, ki v orožje usmerja naša sredstva. Državni zbor premore tri sredinske stranke in dve desni, a nobene leve, kaj šele socialistične. Vojna in draginja sta usmeritev številka ena, ker se vladajočemu razredu to splača. Za nameček obrat v desno vladnih strank tlakuje pot vrnitvi skrajne desnice na oblast."
Socialisti po njihovih besedah zahtevajo mir in blaginjo. "Solidarnost in skupnost sta naši gesli, za katerima stojimo. In vztrajali bomo, dokler kapitalizma ne odpravimo. V naraščajoči militarizaciji in razslojevanju družbe smo edini politični odgovor, ki pohod vojne, fašizma in revščine lahko zavre. Sredina, ki ga sprovaja ali omogoča, ga ne more."
V Levici pričakujejo tudi Kordišev izstop iz poslanske skupine
Poslanka in koordinatorica sveta stranke Nataša Sukič je poudarila, da se je za izključitev Kordiša odločil neodvisen organ, ki je zadevo podrobno preučil in "se je odločil, kakor se je odločil".
To, da se Kordiš na odločitev disciplinske komisije ne bo pritožil, po njenem mnenju pomeni, da je "pravzaprav priznal očitane kršitve". Glede na to, da je Kordiš napovedal ustanovitev nove stranke, pa v Levici in njeni poslanski skupini pričakujejo, da bo v najkrajšem času zapustil tudi poslansko skupino Levice, je še pojasnila.
Glede napovedi ustanovitve stranke pa Sukičeva ocenjuje, da bi bilo na levici bolj kot drobljenje konstruktivno sodelovanje. "A povezuješ se lahko samo s tistimi, ki so timski igralci, ki so pripravljeni sodelovati," je še poudarila.
Zavrnila pa je Kordiševe očitke, da Levica ne deluje v skladu s svojim programom in da na naslednjih volitvah ne bo prestopila parlamentarnega praga. "Imamo trdno volilno bazo, ljudje so prepoznali naše napore, našo resno zavezanost k delu. Dobro vedo, da se nismo čisto nič posredinili, ampak smo zvesti svojemu programu in zato trdno verjamem v našo prihodnost še naprej," je dejala.
Levica tako po njenih besedah trdno ostaja na svoji poti in ostaja socialistična stranka. Kot je poudarila, v vlado niso vstopili zato, da bi se "posredinili", ampak zato da končno udejanjijo svoj program.
Spomnimo
Poslanska skupina Levice je februarja 2024 na mandatno-volilno komisijo DZ poslala predlog za razrešitev poslanca Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih DZ in v preiskovalni komisiji zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini", so tedaj navedli v Levici. Kordiš pa je bil tedaj prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih političnih stališč, a razlogov za izstop iz stranke ni videl. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo.
Svet Levice je nato novembra sprejel sklep o zamrznitvi članstva poslanca Kordiša v stranki. Koordinatorici sveta Nataši Sukič pa je naložil, da zoper njega vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke. Kordiš deluje razdiralno in javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko, so takrat navedli v Levici. Kordiš pa je stranki takrat očital, da je sklep o zamrznitvi sprejela nedemokratično in mimo statuta, saj v njem ta ukrep ni predviden.
Kordiš je danes v izjavi še napovedal, da bodo najprej oblikovali neformalno iniciativo, ki jo bodo kasneje preoblikovali v stranko, pri čemer se bodo o imenu še pogovorili. V zvezi s pričakovanji na državnozborskih volitvah je dejal, da se bodo potrudili za najboljši možni rezultat.
KOMENTARJI (324)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.