Na Policijski upravi Celje so potrdili, da so v petek v tovornem vozilu v podjetju v Žerjavu našli dva tuja državljana. Tujca sta prerezala vrv na tovornjaku in se skrila v tovorni del vozila, katerega voznik je bil srbski državljan, ki je v podjetje pripeljal odpadne akumulatorje. Eden od ilegalnih prebežnikov je bil Afganistanec, star 14 let, drugi pa Nigerijec, star 27 let. Policisti so oba pripeljali na Policijsko postajo Ravne na Koroškem.
''Ker je bil nigerijski državljan v slabem zdravstvenem stanju, so se policisti za pomoč obrnili na predstavnike Zdravstvenega doma (ZD) Ravne na Koroškem, ki so na Policijsko postajo Ravne na Koroškem prišli z zamikom, po večkratnem urgiranju policije,'' je dodala tiskovna predstavnica PU Celje Milena Trbulin.
Zaradi strahu, da bi nigerijski državljan lahko morebiti bolehal za kakšno nalezljivo boleznijo, so ga policisti namestili v poseben prostor. Do prihoda zdravnika pa tudi nihče od policistov zaradi možnosti morebitne okužbe s prenosljivo boleznijo ni zapustil prostorov policijske postaje.
Zdravnik je ob prihodu ugotovil, da 27-letni Nigerijec ne kaže znakov kakršne koli nalezljive bolezni, da pa je zelo izčrpan. Oba ilegalna pribežnika so nato odpeljali v Center za tujce v Postojno.
Zdravnik je policistom rekel, naj si nadenejo rokavice in mu dajo Lekadol, trdijo v sindikatu

V Sindikatu policistov so nad neprimerno odzivnostjo zdravstvenega osebja in neupoštevanje varnostno zdravstvenih protokolov pri sumu okuženosti s prenosljivo boleznijo pri ilegalnem pribežniku ogorčeni. Simptomi bolezni pri bolnem Nigerijcu so bili: temperatura, tresenje, bolečine v mišicah, 'steklene in motne oči', so našteli in dodali, da je obstajala možnost, da gre tudi za obolenje s smrtno nevarno boleznijo ebolo.
Kot pravijo v sindikatu, so policisti zato nemudoma obvestili zdravstveni dom Ravne, a sta dva delavca zdravstvenega doma odklonila prihod na kraj in obravnavo preložila na policiste, češ naj "nataknejo rokavice in dajo obolelemu Lekadol". Zdravstveno osebje ni prišlo na kraj niti tako, da bi lahko iz opazovanja simptomov iz daljave podalo ustrezno oceno potrditve ali zavrnitve suma okužbe, so dodali v sindikatu.
Nadaljevali so, da je primerno opremljen zdravstveni delavec prišel šele čez tri ure in ocenil, da ne gre za ebolo. Kljub temu je odredil izolacijo osebe, policistom, ki so sodelovali v postopku, pa naročil, naj ostanejo na policijski postaji in omejijo stike s strankami.
Ravnali pravilno in ustrezno
Poklicali smo v zdravstveni dom Ravne, kjer je za 24ur.com direktor zavoda Stanislav Pušnik dejal, da gre pri zgoraj opisani zgodbi za številne netočnosti. ''Takoj po klicu se je v dogajanje vključila tudi vodja splošne medicine v ZD Ravne in takoj so pridobili dodatne informacije (osnovne informacije smo prejšnji teden dobili že vsi) na infekcijski kliniki,'' je dejal Pušnik.
Po njegovih besedah so v ZD Ravne ''ravnali pravilno in ustrezno'', a vseeno bodo preverili pogovore, ki so tekli v petek. Razložil je, da v sami stavbi delujeta dežurna služba zdravstvenega doma in urgentna služba v okviru zdravstveno-reševalnega centra, ki je nato tudi pristopil k obravnavi primera in je v tem primeru tudi pristojen.
''Prvi del, ki so ga uredile moje sodelavke, ocenjujem kot korekten, vsaj po informacijah, ki jih imam sedaj,'' je poudaril Pušnik in dodal, da bo vseeno jutri preveril podatke in da bodo preposlušali pogovore. Izpostavil pa je, da se je osnovni problem zgodil, ker je nekdo postavil diagnozo ebola.
Nataknite si rokavice in mu dajte Lekadol?

V oči bode izjava policistov, češ da so jim v zdravstvenem domu rekli, naj si nadenejo rokavice in Nigerijcu dajo Lekadol. Direktor, ki so ga o dogajanju sodelavke seznanile že v petek, je dejal, da zagotovo ni šlo za tak način komunikacije, a da bodo vseeno pregledali magnetograme.
Pojasnil je, da je bila komunikacija nepopolna, saj se z bolnim človekom niti ni dalo pogovoriti, a nato je primer tako ali tako prevzela urgentna služba, ki bi v primeru resne indikacije, da gre za ebolo, takega človeka prepeljala na infekcijsko kliniko v Ljubljani.
Urgentna služba je diagnozo z ebolo ovrgla na podlagi pogovora, da je ilegalni pribežnik živel v Grčiji in na Hrvaškem v zadnjih mesecih, prav tako zadnje tri mesece ni bil v stiku s potencialno okuženimi, prav tako ni bil v Nigeriji. ''Če si Nigerijec, še ni treba postaviti diagnoze ebola,'' je poudaril Pušnik.
Pušnik je zaključil, da bodo vsekakor preverili vse in ugotovili, kaj je bilo prav in kaj ne, čeprav sam meni, da sindikat primer izkorišča tudi za to, da jim ne bi vzeli kakšnega dodatka.
Sindikat: imamo izjave in dokumente

Na izjave direktorja ZD Ravne so se odzvali v Sindikatu policistov, v katerem poudarjajo, da ne bodo pristali na prikrivanje odgovornosti in da, tako kot druge poklice, spoštujejo zdravnike. A v konkretnem primeru državljana Nigerije ravnanje zdravnikov ne ocenjujejo z najboljšo oceno.
''Ob upoštevanju epidemije globalnih razsežnosti so policisti ravnali pravilno, saj bi vsako drugačno ravnanje bilo neodgovorno in potencialno bi lahko ogrožali zdravje ljudi. Izgovori, da se je na koncu ugotovilo, da ni potrjen sum obolenja z ebolo oziroma drugo prenosljivo boleznijo, je popolnoma neresno in zavrženo. V kolikor je bila situacija na kraju tako nenevarna, kot želi prikazati direktor ZD Ravne na Koroškem, zakaj sta potem dva zdravnika odklonila pregled pacienta in prihod na kraj,'' se sprašujejo v sindikatu, ki ga vodi Zoran Petrovič.
Pojasnili so, da zdravnika nista bila pripravljena niti iz posredne razdalje oceniti zdravstvenega stanja, ''pri čemer je bila odrejena 'neke vrste karantena', tako da so se omejili stiki in gibanje policistov v policijski enoti''.
Petrovič je za 24ur.com dejal, da v sindikatu razpolagajo tako s potrjenimi izjavami kot z listinami, ki prikazujejo kronološki potek dogajanja, vse odklone in naročilo ob 15.37 uri, da naj policisti dajo Nigerijcu Lekadol, zato se ni treba sprenevedati.
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.