(Pre)številne korake je v preteklih dneh prehodil kurir, ki je med Slovensko tiskovno agencijo (STA) in Vlado RS sem in tja nosil dokumentacijo, ki jo od agencije zahteva Urad vlade za komuniciranje (Ukom).
V četrtek jo je vodstvo STA najprej namreč poslalo na vlado, a je danes romala nazaj na sedež agencije. Sprva sicer brez posebnega pojasnila, zakaj. A ker je vodstvo STA zavrnilo sprejem pošiljke, jo je moral dostavljavec še enkrat odnesti nazaj pošiljatelju – vladi.
Po nadaljnjem poizvedovanju, kaj se pravzaprav dogaja, se je vlada le odzvala. "Prosimo, da poslano dokumentacijo dostavite neposredno Uradu Vlade Republike Slovenije za komuniciranje, ki je pooblaščen vladni organ za komunikacijo s STA. Tako je bilo ob enaki zakonodaji v vseh prejšnjih mandatih in tako bo tudi sedaj in v bodoče. Kabinet predsednika vlade ni vmesna poštna postaja, ki bi si jo lahko kdorkoli izbral za pomoč pri izogibanju svojih zakonskih odgovornosti," so sporočili.
Pa je res (bilo vedno) tako?
"Sam sem prepričan, da bi gospod Veselinovič že zdavnaj lahko izročil dokumente. Navsezadnje, ni treba, da jih izroči Ukomu, če misli, da jih pač ne sme nam izročiti. Lahko pa jih bi vladi," je denimo ravno to možnost 4. decembra na seji Odbora DZ za kulturo izpostavil direktor Ukoma Uroš Urbanija.
Pa nato ponovil – da dokumentov ni poslal vladi, "pa bi jih lahko". In še enkrat: "Skratka, v dobrobit /.../ Slovenske tiskovne agencije mislim, da je nujno, da direktor, tudi če ne želi Ukomu izročiti dokumentov, da jih potem da vladi."
Urbanija pa ni edini, ki je omenil to možnost. Podobno je na seji deset dni zatem izpostavila tudi članica Odbora, poslanka SDS Alenka Jeraj. "Zakaj je to problem posredovati Ukomu? Ali pa pišite na vlado, pa pišite predsedniku vlade, če mislite, da Ukom ni pristojen za to," je dejala 14. decembra lani.
Bi Ukomu vlada dokumentacijo lahko predala tudi sama? Peta točka 65. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) določa: "Če dobi organ po pošti, brzojavno ali po elektronski poti vlogo, ki je ni pristojen sprejeti, pa ni nobenega dvoma o tem, kateri organ jo je pristojen sprejeti, jo pošlje brez odlašanja pristojnemu organu oziroma sodišču in to sporoči stranki. Če organ, ki je dobil vlogo, ne more ugotoviti, kateri organ je zanjo pristojen, izda brez odlašanja sklep, s katerim zavrže vlogo zaradi nepristojnosti, in ga takoj pošlje stranki."
Saga med STA in Ukomom oziroma Vlado RS se sicer vleče že več mesecev.
Direktor STA Bojan Veselinovič je v odgovoru na zadnji vladni dopis spomnil, da je že 12. aprila prosil, naj mu vlada pisno sporoči, komu in na kakšen način naj bo dokumentacija dostavljena. Tako je danes končno dobil dopis, iz katerega to izhaja. Hkrati današnji dopis kabineta predsednika vlade razume kot obvestilo, da ima Ukom pooblastilo vlade za izvajanje družbeniških upravičenj za dostop do dokumentacije.
"Če je temu tako – saj niste priložili sklepa vlade ali kakega drugega dokumenta, iz katerega bi to izhajalo – predlagamo, da poslano poslovno dokumentacijo STA sami odstopite pristojnemu organu," je zapisal v odgovoru.
Ob tem je Veselinovič še zapisal, da dokumentacija vsebuje tudi listine, označene kot poslovna skrivnost, in varovane osebne podatke, zato na agenciji pričakujejo, "da bo vlada prevzela vso odgovornost za ravnanje z listinami in podatki v skladu z veljavno zakonodajo".
Pravnik Rajko Pirnat je za STA ocenil, da je vodstvo s tem, ko je dokumentacijo poslalo predsedniku vlade, ravnalo povsem v skladu z veljavnim zakonom o vladi, po katerem predsednik vlade predstavlja vlado.
Tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs je v četrtek ob robu srečanja z evropsko komisarko Ylvo Johansson napovedal, da bodo dokumentacijo pregledali, in dodal, da sam ne vidi nobenih zadržkov, da se pogodbe o financiranju v letošnjem letu ne bi podpisalo in da se financiranje STA nadaljuje. Komisarka pa je izrazila upanje, da se bodo lahko "te težave rešile pred predsedovanjem Slovenije EU".
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.