Vlada Janeza Janše nadaljuje s kadrovskimi menjavami. Po generalni direktorici policije Tatjani Bobnar, ki Žanu Mahniču ni želela izročiti zahtevanih map, je morala oditi tudi načelnica generalštaba SV, pa tudi direktor Sove ter pretekli teden direktorica Urada za preprečevanje pranja denarja Branka Glojnarič. Na njeno mesto je vlada postavila Ivana Kopino, ki prihaja iz vrst SDS, bil je dolgoletni svetnik stranke v občini Straža.
Danes je sledila še menjava na čelu Nacionalnega preiskovalnega urada. V. d. generalnega direktorja policije je po hitrem postopku razrešil direktorja NPU Darka Muženiča, na njegovo mesto pa imenoval Igorja Lambergerja.
Muženič je pred prihodom na NPU vodil Urad za preprečevanje pranja denarja, ki je v času njegovega vodenja preiskoval tudi domnevno sporno financiranje SDS. Suvereno politiko vodenja pa je nadaljeval tudi v policiji. Že dlje časa naj bi bil tako trn v peti nove vlade. O vse večjih pritiskih na prvega moža Nacionalnega preiskovalnega urada, ki preiskuje tudi domnevno sporne nabave zaščitne medicinske opreme, smo poročali že včeraj.
Na poročanje o pritiskih na Muženiča se je že včeraj na Twitterju odzval premier Janez Janša in se vprašal, kako je lahko "ena izmed ključnih figur v aferi pranja iranskega denarja v NLB sploh zaposlena v policiji". Danes pa je zapisal, da na NPU dela 70 preiskovalcev, mnogi med njimi so verjetno sposobni in profesionalni. Po njegovih navedbah pa zaradi politikantskega vodenja ni rezultatov pri zgodbah, kot so "oprana milijarda evrov za teroriste, milijardna kraja iz državnih bank, stotine milijonov, pokradenih prek dobav v zdravstvu".
Po razrešitvi pa je danes zunanji minister iz vrst SDS Anže Logar na Twitterju zapisal, da je "Muženič, ko je bil direktor UPPD, na zaprosila tujih uradov za preprečevanje pranja denarja v zvezi s pranjem iranskega denarja v NLB pošiljal lažne informacije". To je po besedah Logarja vse dokazano z listinami v poročilu parlamentarne preiskovalne komisije, ki je romalo na NPU.
Opozicija: Gre za hudo vmešavanje politike v neodvisne organe
Na razrešitev se je danes v skupni izjavi odzvala opozicija, ki je opozorila na serijo kadrovskih menjav te vlade. Da gre za še eno v celi seriji kadrovskih menjav SDS na preiskovalnih organih, je poudarila Jerca Korče iz LMŠ, in ob tem spomnila na generalno direktorica policije, načelnico Generalštaba SV, direktorja Urada za preprečevanje pranja denarja. "Menjava je izven zakonodaje, gre za hudo vmešavanje politike v neodvisne organe," ki preiskujejo tudi posle strank SDS, ki te menjave tudi izvaja. "V LMŠ smo zelo zaskrbljeni, kako nemo določene koalicijske partnerice opazujejo ta politični stampedo, ki ga izvaja SDS."
"Včeraj so opoziciji odvzeli možnost, da suvereno odvodi parlamentarno preiskavo, danes so šli še na to, da obglavijo Nacionalni preiskovalni urad. To niso normalne prakse," je bila jasna Jerca Korče.
"Vladno poročilo razkriva, da vlada Janeza Janše ni nič kriva, pa čeprav vsem na očeh kradejo kot srake skozi nabavo zaščitne opreme," je bil oster Miha Kordiš iz Levice. "Da se zaščitijo pred posledicami svojega kriminala, so si zadali za nalogo, da obvladujejo celotno represivno vertikalo." Tudi on spomni na vse dosedanje menjave te vlade.
Da vlada "izvaja udar po madžarsko na vse, kar je v tej državi demokratičnega," še meni in dodaja, da so se pretekli petek pred DZ protestniki zbrali "z zelo dobrim razlogom". "Pričakujem, da nas bo ta petek še več," je zaključil.
Zatem je nekdanji državni sekretar v kabinetu prejšnjega premierja Šarca Damir Črnčec na Twitterju objavil posnetek, kako s kolesom zaokroži pred Državnim zborom in to pospremil zgolj z besedo "trening". Tvit je delil tudi njegov nekdanji šef Marjan Šarec ter ob tem zapisal: "Danes je še veliko prostora, v petek ga bo verjetno precej manj, ker bo gneča."
Matjaž Nemec iz vrst SD pa je dejal, da se pridružujejo trem poslanskim skupinam za sklic izredne seje. "V zadnjih desetletjih smo si kot država želeli vse državne stebre zgraditi neodvisno od politike. Skozi različne vlade, leve in desne, smo se tega v različnih odtenkih držali. V zadnji Janševi vladi pa se ustvarja občutek, da je le ena in ista resnica, ki jo pišejo posamezniki s strankarsko izkaznico SDS."
Lahko se vprašamo, do kam bomo lahko kot družba prišli in kje so meje, dodaja Nemec. Podpornike in člane koalicijskih strank pa sprašuje, "kje so meje delovanja predsednika vlade in njegove stranke, da se ne bomo jutri zbudili v tako opevani s strani Janeza Janše drugi republiki, ki ne bo več podprta s solidarnostjo, tovarištvom in razumevanjem, temveč z enim glasom. Glasom stranke SDS."
Zahteva za nujno sejo odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo
Poslanska skupina LMŠ je po današnji zamenjavi direktorja NPU, "zadnji v nizu politično motiviranih kadrovskih menjav, prav zaradi političnega kadrovanja v varnostno-obveščevalnih organih", vložila zahtevo za nujno sejo odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, so sporočili v izjavi za javnost. Zahtevo so podprli tudi v poslanskih skupinah SD in Levica.
"Vsekakor ne moremo oporekati dejstvu, da ima vlada zakonsko pristojnost imenovanja posameznih oseb na položaje, vendar pa ob ekspresni menjavi ključnih kadrov v slovenskem varnostnem (in tudi obveščevalnem) sistemu lahko upravičeno sumimo, da je v ozadju vsega interes po popolnem obvladovanju varnostnih in obveščevalnih služb, tudi zato, da bi se prikrile posamezne nezakonitosti in nepravilnosti, ki bremenijo osebe, povezane z vodilno vladno stranko SDS," so zapisali.
Policijski sindikat zahteva pojasnila
Odzvali so se tudi pri Policijskem sindikatu Slovenije, kjer so na v. d. generalnega direktorja Travnerja naslovili pismo, v katerem med drugim pišejo: "Glede na položaj, ki ga zasedate, ne dvomimo, da bi se morali in mogli zavedati posledic svojih ravnanj in da ste odločitev o razrešitvi direktorja NPU sprejeli zavestno s tem vedenjem, zato pričakujemo, da imate za svojo odločitev tudi ustrezno pravno podlago."
Zastavljajo mu vprašanje, "na podlagi katerih določb veljavne zakonodaje (navedite točko, odstavek in člen ter ime predpisa) je položaj direktorju NPU g. Darku Muženiču prenehal in na podlagi katere pravne podlage ste sprejeli svojo odločitev". Zanima jih tudi, na katero delovno mesto so imenovali odstavljenega direktorja.
Opozarjajo, da bodo,"v kolikor bodo ugotovili, da je bila razrešitev s položaja direktorju NPU g. Darka Muženiča v nasprotju s predpisi, za zavarovanje pravic člana PSS dolžni zoper delodajalca in zoper vas uporabili vsa pravna sredstva".
GPU: Direktorja NPU imenuje in razrešuje generalni direktor policije
Na Generalni policijski upravi so v odzivu na razrešitev zapisali, da se direktorja NPU imenuja na podlagi Zakona o o organiziranosti in delu v policiji. Sklicujejo se na 49. člen tega zakona, ki pravi, da "direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada imenuje in razrešuje generalni direktor policije. Za postopek se uporabljajo določbe zakona, ki ureja sistem javnih uslužbencev, o imenovanju in razrešitvi direktorja organa v sestavi." Kot so nadaljevali, je za zakonitost razrešitve ključen peti odstavek 83. člena zakona o javnih uslužbencih, ki pravi, da je razrešitev po enem letu možna, tudi če za njo niso navedeni razlogi. Kot pa smo že poročali, naj bi vlada tudi razmišljala kar o ukinitvi ali koreniti spremembi NPU.
Javno protestno pismo zaposlenih na NPU
V javnost pa je prišlo tudi protestno pismo zaposlenih na NPU, ki ga objavljamo v celoti:
"Zaposleni na Nacionalnem preiskovalnem uradu izražamo javni protest proti pravkar objavljeni razrešitvi direktorja Darka Muženiča. Nacionalni preiskovalni urad je specializirana kriminalistična preiskovalna enota, ustanovljena za posebne primere odkrivanja in preiskovanja zahtevnih kaznivih dejanj, ki je in mora delovati zakonito, strokovno ter neodvisno od katere koli politične opcije. Darko Muženič je od nastopa svojega mandata kot direktor svoje delo opravljal strokovno in profesionalno, zato njegovo razrešitev štejemo kot nedopustno, saj je izven zakonskih razlogov, ki jih določa veljavna zakonodaja.
Ocenjujemo, da vsakršno razreševanje vodilnih delavcev policije, ki presega ustaljene zakonske in strokovno argumentirane razloge, zbuja sum političnega vmešavanja v delo strokovnega organa, ki na dolgi rok prispeva k razgradnji struktur varnosti ter učinkovitega preiskovanja najzahtevnejših oblik kriminalitete v RS.
Zaposleni NPU"
Kdo je Igor Lamberger?
Lamberger je doktor ekonomskih znanosti s področja informacijsko-upravljavskih ved. Med letoma 1995 in 2014 je bil zaposlen na notranjem ministrstvu, kjer je bil sprva kriminalistični inšpektor, nato višji kriminalistični inšpektor, leta 2002 pa je prevzel vodenje Sektorja za gospodarsko kriminaliteto. Med letoma 2005 in 2014 je bil predavatelj na Višji policijski šoli, predaval pa je tudi na Fakulteti za varnostne vede. Leta 2014 je bil imenovan za namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki jo je takrat vodil Boris Štefanec. Ob imenovanju je takrat dejal, da si bo prizadeval, da se Slovenija, kar se tiče preprečevanja korupcije, vsaj približa skandinavskim državam, kjer je tega pojava bistveno manj.
Sodeloval je tudi pri pripravi Strategije obvladovanja gospodarske kriminalitete v Republiki Sloveniji, ki jo je vlada potrdila leta 2003, in skrbel za njeno realizacijo. Bil je predstavnik policije v mnogih medresorskih delovnih skupinah, tudi kot namestnik vodje skupine, ki je nadzorovala izvajanje programa preprečevanja kriminalitete za obdobje 2012–2016. Sodeloval je tudi z državnim tožilstvom in pri pripravi sprememb kazenske zakonodajo. Marca letos se mu je iztekel mandat na KPK.
KOMENTARJI (2951)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.