O pritiskih na direktorja NPU Darka Muženiča se govori že dlje časa, še več, slišati je celo, da naj bi vladajoča politika NPU, ki trenutno intenzivno preiskuje domnevno sporne nabave zaščitne medicinske opreme, kar ukinila.
Mož, ki je veljal za strokovnjaka na Uradu za preprečevanje pranja denarja, suvereno politiko vodenja pa nadaljeval tudi v policiji, sicer ni prvi trn v peti te vlade.
Zvečer se je na naše poročanje odzval tudi predsednik vlade, ki zamenjave ni zanikal.
Kot je znano, je vlada premierja Janeza Janše že marca na ustanovni seji razrešila direktorico policije Tatjano Bobnar, načelnico Generalštaba Slovenske vojske Alenko Ermenc in direktorja obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Dejana Matijeviča. Tako Ermenčeva kot Bobnarjeva sta bili na položaj imenovani v času vlade Marjana Šarca kot prvi ženski na čelu vojske in policije v zgodovini samostojne države. Dejstvo, da sta bila oba represivna organa v ženskih rokah, je močno odmevalo tudi v tujini.
Prejšnji mesec je vlada razrešila tudi direktorja Slovenske obveščevalno–varnostne agencije (Sova) Rajka Kozmelja, ki je 17. marca, takoj po imenovanju, odstopil. Kot razlog za svojo odločitev je navedel izključitev Sove iz Sveta za nacionalno varnost. To potezo je označil za nesprejemljivo. Po njegovem mnenju je bilo iz potez nove vlade mogoče sklepati, da je direktor Sove nezaželen člen pod novo vlado. Kozmelj je, tako je dejal takrat, z odstopom dati vladi možnosti, da na mesto direktorja imenujejo osebo, ki bo uživala njeno zaupanje in s tem omogočila nujno potrebno nemoteno sodelovanje med agencijo in vlado. Vlada je na predlog predsednika vlade nato sprejela odločitev, da za direktorja Sove za dobo petih let z možnostjo ponovnega imenovanja imenuje celjskega odvetnika Janeza Stuška, sicer neznanega in neizkušenega v obveščevalskih vodah.
KOMENTARJI (802)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.