
Predsednik republike Janez Drnovšek sprejel Romana Šumaka, direktorja celjskega podjetja Mollier, ki ga je predsednik v petek pozval, naj odstopi od zahtevka za revizijo glede nakupa operacijskih miz, da bi tako čim prej izboljšali pogoje dela na Onkološkem inštitutu. Kot so sporočili iz urada predsednika, je Šumak Drnovška opozoril na vrsto nepravilnosti v dosedanjih postopkih razpisov za medicinsko opremo. Meni tudi, da razpisi in izbori favorizirajo ene in iste ponudnike.
Šumak je prepričan, da krivde za zamudo pri nakupu operacijskih miz ni mogoče pripisati njemu. Predsedniku je pojasnil še, da je bil v podobnem položaju že decembra 2004 in je takrat kot najugodnejši ponudnik prav zaradi stiske Onkološkega inštituta na poziv ministra za zdravje Andreja Bručana odstopil od pritožbe. Ta položaj se sedaj ponavlja. Mollierova ponudba je po Šumakovih besedah za okoli 200 milijonov tolarjev ugodnejša od izbrane ponudbe, kljub temu da izpolnjuje najmanj vse tehnične in druge standarde v primerjavi z izbrano. Iz tega razloga se mu zdi nekorektno, "da se pritisk skoncentrira nanj".

Predsednik Drnovšek bo glede na pogovor s Šumakom pozval ustrezne institucije, da proučijo njegove navedbe. "Čas je, da se stalno zavlačevanje in zapleti končajo," so povedali na uradu predsednika republike.
Glede sedanjega položaja Onkološkega inštituta, ko bi bilo treba resnično čim hitreje zagotoviti vse pogoje za preselitev v nove prostore, pa Drnovšek ugotavlja, da ima ministrstvo za zdravje še eno, do zdaj neizkoriščeno možnost. To je, da na Državno revizijsko komisijo vloži zahtevek za izdajo sklepa o nezadržanju postopka oddaje predmetnega javnega naročila, kot je ministrstvo za zdravje v dosedanjih razpisih že večkrat storilo.
V primeru ugodne rešitve bi to pomenilo, da se pogodba za nabavo operacijskih miz, ne glede na to, da revizijski postopek še teče, lahko takoj podpiše. Tako bi Onkološki inštitut najhitreje ulovil možne roke za selitev v nove prostore.

Pred tem je minister za zdravje Andrej Bručan pojasnil svoje stališče glede vselitve Onkološkega inštituta. Če bi Mollier odstopil od svoje zahteve za revizijo postopka izbire dobavitelja za nakup operacijskih miz za pet slovenskih bolnišnic, bi se lahko Onkološki inštitut (OI) vselil v nove prostore še letos, v zadnjih mesecih leta, je dejal Bručan.
Onkološki inštitut pa za vselitev v nove prostore potrebuje vso potrebno opremo. Poleg operacijskih miz potrebujejo še vso ostalo opremo. Ministrstvo za zdravje je v petkovem uradnem listu sicer že objavilo razpis za nabavo te opreme, katere ocenjena vrednost je 1,3 milijarde tolarjev.
Nabavili naj bi splošno in pisarniško opremo, serijsko splošno opremo, splošno medicinsko opremo ter specialno medicinsko opremo za objekta D in E za dokončanje gradnje in opremljanja omenjenih dveh objektov OI, ki jo bo ministrstvo kupilo na finančni lizing za obdobje sedmih let.

Bručan sicer v celoti podpira pobudo predsednika države Janeza Drnovška za razrešitev pereče situacije na Onkološkem inštitutu, pozdravil pa je tudi ponudbo družbe Mollier, da bi v primeru izkazane koristi za bolnike umaknili zahtevo za revizijo. Vendar pa za sedaj, tako minister, postopek teče na Državni revizijski komisiji; teči je začel 19. aprila, rok za odločitev pa je 15 dni oz. še največ dodatnih 20 dni, je pojasnil. Vendar pa je minister o ponudbi Molliera slišal le iz medijev, saj se na ministrstvo s takšno ponudbo ni obrnil nihče.
Na ministrstvu so postopek javnega naročila ves čas vodili po črki zakona, je ob tem poudaril predsednik razpisne komisije Tadej Štular in še dodal, da je ministrstvo izbiralo med edinima prejetima ponudbama, ki sta bili pravilni, in med njima tudi izbral.
MZ bo preprečilo prehod koncesij na zasebnike
Na ministrstvu za zdravje menijo, da se izvajajo vse zaveze iz Partnerstva za razvoj, ki zadevajo področje zdravstva. Bručan je poudaril, da so proučili pobudo predsednika SD Boruta Pahorja "za razrešitev nasprotij med zavezo, dano v Partnerstvu za razvoj, in prakso - komercializacijo (in divjo privatizacijo) zdravstva".
Minister je še zagotovil, da nameravajo na sekundarni ravni preprečiti odliv koncesij z javnih zavodov na zasebnike. Poudaril je, da se dostopnost zdravstvenih storitev izboljšuje, koncesije pa se podeljujejo na nespremenjen način že 10 let.

Bručan je sicer napovedal, da bodo skušali čim prej pripraviti zakon o urejanju zasebne dejavnosti v zdravstvu, s katerim bodo ločeno od zakona o zdravstveni dejavnosti uredili podeljevanje koncesij. Po oceni ministra bi bil lahko zakon sprejet do septembra, zakon o zdravstveni dejavnosti pa do konca leta. Po tem zakonu bi najverjetneje koncesije podeljevali na podlagi zdravstvene mreže, in sicer bi ministrstvo razpisalo koncesije, ki pa bi jih nato vsaj na primarni ravni še naprej podeljevale občine.
Minister je zanikal Pahorjeve očitke o divji privatizaciji v zdravstvu ter ocenil, da se pravice bolnikov še povečujejo. Nadzor pa izvajajo enako, tako v javnem kot zasebnem zdravstvu, z ustreznimi podzakonskimi akti pa nameravajo zagotoviti preglednost postopkov in nadzora. Ob tem je še spomnil, da je tudi zasebništvo del javne zdravstvene mreže.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.