Slovenija

Diplomo si lahko zataknete v ...

Ljubljana, 02. 09. 2009 17.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Tekmovanje za delovna mesta je neizprosno, iskalci zaposlitev pa na razgovorih poudarjajo kar 90 odstotkov napačnih stvari, med njimi tudi akademske dosežke.

Kot nam je povedal Radovan Kragelj, diplomirani psiholog in strokovnjak za kadrovanje, so med podatki, ki jih iskalci zaposlitve pretirano poudarjajo delodajalcem:

Ste prepričani, da ste delodajalcu všeč?
Ste prepričani, da ste delodajalcu všeč? FOTO: iStockphoto

Diplome in spričevala. Le-te so zgolj vstopni pogoj. Za delodajalca nimajo posebne praktične vrednosti. Večino delodajalcev zanima le, ali jo imate ali ne – zaradi formalnih pogojev. Zveneči naslovi diplomskih del pa ne štejejo prav veliko.
► Drugi dejavnik so ocene in šolski uspeh. Vse raziskave kažejo, da ocene in delovna uspešnost niso povezani. Z visokimi ocenami sicer ni nič narobe. Zagotovo pa zgolj visoke ocene ne zagotavljajo bistvene prednosti pri kandidiranju za zaposlitev.
► Tretji dejavnik je vpisan magistrski študij. Večina iskalcev smatra to kot bistveno prednost. Večina delodajalcev (sicer ne vsi) pa bo dala prednost vaši izvedbeni učinkovitosti, ne pa akademskemu znanju. Za mnoge je magisterij prej ovira kot prednost.
►In ne nazadnje je potrebno omeniti priporočila profesorjev. Danes jih res ni težko dobiti. Mnogi profesorji rečejo: Kar vi ga napišite, pa Vam ga bom podpisal. Delodajalci se tega zavedajo – zato priporočila, v splošnem, nimajo kakšne posebne teže.

Na cekin.si preberite, kaj resnično šteje na zaposlitvenih razgovorih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (125)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kittyxy
04. 09. 2009 20.16
P.S. Horst: ZA vejico in ZA piko (torej za vsemi ločili) pride PRESLEDEKj:) Lp, mag. LUV:)
Kittyxy
04. 09. 2009 08.19
Menim, da ne bom več metala biserčkov svinjam:)
Horst
04. 09. 2009 06.48
Seveda POLPISMENOST ni nič škodljivega,če se dogaja v svoji družbi med sebi enako polpismenimi,pa četudi niso vsi iz istega faksa.Komentarje na določena dogajanja berjo tudi pismeni ljudje in bi bilo že zaradi spoštovanja do večine vredno biti primerno pismen. Kaj meniš o tem diplomantka LUV?
Kittyxy
03. 09. 2009 19.01
Dragi Tonček Balonček: moja POLPISMENOST je pač pogovorni jezik, ki ga ljudje pišemo na spletu, ne pa odraz česarkoli drugega, tako da škoda izgubljati besede za takšne kot si ti:)
Jaka57
03. 09. 2009 18.52
To preklanje o diplomah ali ne diplomah lahko traja še naslednjih 50 let. Dejstvo je, da nekatiri študirajo zaradi papirja, nekateri pa tudi zaradi znanja samega in pri tem ni pomembno na kateri fakulteti študirajo. Dejstvo pa je, da je zajec v drugem grmu, dejstvo je, da se v zasebni firmi hitro skristalizira kdo je kdo. Če ne bo delal tako kot treba (prinašal dohodka), ga bo hitro čevelj srečal, pa naj ima ne vem kakšne doktorate, obrnjena slika(na žalost) pa je v državni upravi, kjer samo papir nekaj velja in po tem papirju (na žalost) so tudi zaposleni plačani. Znanje se lahko pridobi na veliko načinov, na žalost, pa v Sloveniji velja (s svetlimi izjemami), da, kdor nima potrjenega papirja faksa, velja NIČ!
Tonček Balonček
03. 09. 2009 16.13
Jim-bean, poznam študente veliko fakultet in visokih šol in vem, kako študirajo na ekonomiji. Tam je več ali manj vse po koščkih, več ali manj pismeno, proseforje več ali manj vidijo šele na diplomi, tako da odnosov profesor študent praktično sploh ni. Na vsakih 14 dni kak izpitek, pa je. Lahko imaš po 20 ali 30 izpitov na leto, če pa niso vredni niti enega težkega kolokvija. Sicer pa v gospodarstvu vidimo raven našega ekonomskega znanja (v medijih pa novinarskega!). Še več, največje sisteme vodijo razni obramboslovci, bivši vojaški obveščevalci itd., kot da bi bili leta 45!
Tonček Balonček
03. 09. 2009 16.09
Če so vsi diplomanti FDV-ja tako polpismeni kot spodaj pišoča, potem je ta faks res odveč. Po drugi strani je pa tudi ers, da je diplomant te Dolančeve fakultete vodil vso evropo, urejal globalno segrevanje ozračja, snuje ideje o premagovanju gospodarske krize, ima "ukrepe" itd., žal pa se tudi njemu dogaja, da na področju vojaške opreme včasih potrebuje tudi nasvete kakšnega slikarja. Nihče pač ni univerzalni genij!
Kittyxy
03. 09. 2009 15.51
joj nehite ze dajat vse v isti kos...kr pulz mi naraste k vidm pametnjakovice k pluvajo cez FDV...in to tisti, ki seveda nimajo diplome iz fdv-ja. Jst jo med drugim mam in sem se morala ful ucit in veliko znanja pokazat, ogromno sem odnesla od tega ucenja, je pa res da nekateri pac pridejo do diplome na drugacne nacine in da potem nimajo pojma, ko je treba to znanje pokazat. Ampak tako je na vseh faxih, ne samo na fdv-ju. Poleg tega pa diploma iz fdv-ja ni prav nic donosna, ker zelo tezko dobis sluzbo, ce sploh jo, ker druzboslovnega kadra vse prej kot primanjkuje...tuki je pa spet problem, ker na delovnih mestih, ki so veliko bolj primerna za npr. sociologa, delajo pac pravniki, ekonomisti, itd itd. Danes ze vsaka firma za naloge, ki so bolj primerne za koga druzga, hoce pac pravnika, in zato delovnih mest za nekatere poklice sploh ni vec...Ce pogledamo v tujino je tam veliko drugace. V slo druzboslovcev noben ne ceni, to je razvidno ze ce beremo komentarje na tem forumu, ker za vecino je druzboslovje samo neko teoretiziranje in pametovanje....v resnici pa je dalec od tega. AMpak tega seveda nekdo, ki ni s tega podrocja ne more vedet. Preden bo Slo vidla, da je v izobrazba pomembna (ne vedno in povsod)...bo pa tut pretekl se velik casa.
Jim_Beam
03. 09. 2009 10.34
Horst ne delaj krivice pravnikom in ekonomistom... sam sem končal študij ekonomije (na pravi fakulteti seveda) pa vem da je zelo zahteven in združuje veliko ved in znanj (če seveda študiraš za to da boš kaj znal in ne da boš diplomiral). Vem pa tudi, da so določeni japij, ki brez problema vodijo kako podjetje ali ustanovo brez diplome. je pa slednje ponavadi kratkoročno in v času krize se pojavi pomanjkanje znanja in znanj, ki vodijo k izhodu...nekaj takega se je pa zgodilo v Sloveniji.
Horst
03. 09. 2009 09.59
Poskusimo ločiti dve stvari,ena so diplome tehničnih šol in fakultet.Za tehniko je nujno potrebno veliko učenja,potem prakse,ki ima podlago v diplomi.Druga,diplome raznih političnih tečajev iz preteklosti,ki so bile enačene z diplomo fakultete ,recimo v Frankfurtu,in današnje diplome FDVin ekonomske ter pravne,ki producirajo kadre kot zajklja mlade.Taki kadri pa nam danes krojijo kvaliteto življenja skozi politiko.Lenuhi so šli v politiko.
Perfidia
03. 09. 2009 09.58
Hvala meni! XX drugače.
vednonacesti
03. 09. 2009 09.53
Perfidia...zahvali se sami oz. samemu sebi... Jim_Beam...se strinjam s tabo...redna služba s.p. študij ni kar lahko uskladiti...gre pa...samo delam pač od ponedeljka do nedelje...praznike...itd.
vetlan
03. 09. 2009 09.32
Mešate pojme "diploma" (kot zgolj papir") in "kvalitetna izobrazba". Slabe in dobre strokovnjaki obstajajo tako med delavci kot tudi med intelektualci. Fizikalno delo lahko opravi vsak brez šole (važne so izkušnje), narediti potrebni izračun (npr. za nosilnost in varnost stvabe) pa žal brez ustrezne izobrazbe ne bo šlo. To je zgolj primer. In to ni samo v tehničnih poklicih, tudi npr. pravo...včasih ko gledam kakšne pogodbe, še srečo imajo, da ne pride do spora in kakšne mednarodne arbitraže. Ni čudno, da Slovenija mora plačati toliko odškodnin. Žal, vidim v Sloveniji precej nestrokovnosti in amaterstva, kar je očitno pogojeno s sistemom, ki ga vodi nestrokovni kader, v rokah katerega se kopiči kapital. Izobrazba prinaša tudi globalni pogled na stvari, brez tega bi lahko še zdaj človeštvo samo "krave paslo". Res pa je, da nekatere nestrokovne odločitve nesposobnih "diplomirancev" nas peljejo v propad in od tukaj je tudi nespoštovanje do izobrazbe.
SherlockH
03. 09. 2009 09.15
Najbolj donosna je FDV diploma- popolnoma nič znanja ni potrebnega, plače pa nadpovprečne, heh.
A poznate un vic, ko je imel Janez prijatelja v palamentu in ga je prosil če mu lahko zrihta službo za sina, ki ima končano samo srednjo šolo. Pa reče prijatelj :"Janez, lahko mu zrihtam službo. Nič ne bo delal in 15.000€ bo imel plače." Pa pravi Janez: "Ah to pa ne, jaz bi rad da dela, da bo znal cenit delo." Pa pravi prijatelj: "Prav, bo pač malo delal ampak bo imel 10.000€ plače." In Janez pravi: "Ampak jaz ne bi rad, da nima toliko denarja za malo dela. Nikoli ne bo znal cenit ničesar. Jaz bi rad, da veliko dela in je za to slabo plačan!" Pa pravi prijatelj : "Veš Janez, za to pa rabi fakulteto!"
endrug
03. 09. 2009 09.12
Ja, zato pa smo vsi skupaj reveži. Naš bogataš pa se začne pri 40.000EUR letno.
Jim_Beam
03. 09. 2009 08.58
Kako lahko mečete vse diplomirance v en koš??? In po drugi strani usposobljenost delavcev v drug koš??? Kaj pa če je nekdo delavev že 20 let pa je star komaj 32, pa je prvo končal srednjo šolo iz svojega poklica pa potem tehniško pa še potem fakulteto, vmes pa pridno delal??? Očitno sem res fenomen a ne, al pa je 75% vseh diplomirancev šlo po poti gimnazija-fakulteta-zavod za zaposlovanje-socialna služba???
Perfidia
03. 09. 2009 08.56
Z diplomo v riti že sedem let brez njuhanca koprnim na tem otoku...
predan
03. 09. 2009 08.47
Sem hodil na fakulteto, toliko, da vem kaj je razmišljanje in priznam vse stopnje izobrazbe. Za to kar danes počnejo dodiplomci in doktorji z družbeno lastnino, da jo sesuvajo po hitrem postopku, pa je kriv politični trg. Točno po izpovedi dr. Pezdir-ja v knjigi "Slovenska tranzicija od Kardelja do tajkunov". Če bi politični trg uredil in nadzoroval moralno pravo v sistemu, temu ne bi bilo tako in to zagotovo.
pelcar81 .
03. 09. 2009 08.46
kdo pa komu brani biti fizikalac