Kot nam je povedal Radovan Kragelj, diplomirani psiholog in strokovnjak za kadrovanje, so med podatki, ki jih iskalci zaposlitve pretirano poudarjajo delodajalcem:
► Diplome in spričevala. Le-te so zgolj vstopni pogoj. Za delodajalca nimajo posebne praktične vrednosti. Večino delodajalcev zanima le, ali jo imate ali ne – zaradi formalnih pogojev. Zveneči naslovi diplomskih del pa ne štejejo prav veliko.
► Drugi dejavnik so ocene in šolski uspeh. Vse raziskave kažejo, da ocene in delovna uspešnost niso povezani. Z visokimi ocenami sicer ni nič narobe. Zagotovo pa zgolj visoke ocene ne zagotavljajo bistvene prednosti pri kandidiranju za zaposlitev.
► Tretji dejavnik je vpisan magistrski študij. Večina iskalcev smatra to kot bistveno prednost. Večina delodajalcev (sicer ne vsi) pa bo dala prednost vaši izvedbeni učinkovitosti, ne pa akademskemu znanju. Za mnoge je magisterij prej ovira kot prednost.
►In ne nazadnje je potrebno omeniti priporočila profesorjev. Danes jih res ni težko dobiti. Mnogi profesorji rečejo: Kar vi ga napišite, pa Vam ga bom podpisal. Delodajalci se tega zavedajo – zato priporočila, v splošnem, nimajo kakšne posebne teže.
Na cekin.si preberite, kaj resnično šteje na zaposlitvenih razgovorih.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.