Potem ko je državni zbor v ponedeljek razrešil Dimitrija Rupla s položaja vodje slovenske diplomacije, so poslanke in poslanci danes s 47 glasovi za in 23 proti za novega zunanjega ministra imenovali dosedanjega slovenskega veleposlanika v Nemčiji Iva Vajgla.
"Glede prioritet slovenske zunanje politike sem že tako pričakoval, da med nami ni razhajanj, in sem tudi poudaril, da slovenska zunanja politika ne potrebuje nekih strmih sprememb kurza, ampak predvsem nadaljevanje politike, ki nas je pripeljala do članstva v Evropski uniji in zvezi Nato," je po izvolitvi povedal novi zunanji minister. Kot je še dejal, ima seveda vsak minister svoj stil, ton, svoje poudarke, njegovi pa se bodo verjetno razlikovali od njegovih predhodnikov. Kdaj mu bo v ponedeljek razrešeni Dimitrij Rupel predal posle, ni vedel povedati, saj glede tega še nista govorila. Med prvimi nalogami na položaju pa je navedel, da se bo najprej temeljito pogovoril s sodelavci na ministrstvu, v petek pa bo imel že prvi uradni obisk v Nemčiji.
Opozicija se z zamenjavo ne strinja
Nestrinjanje z Ruplovo zamenjavo je na izredni seji v imenu opozicijske NSi izrazil Janez Drobnič, zato NSi ni podprla njegovega imenovanja. "Gre za diplomata iz t.i. beograjskih časov, ki nadaljujejo tradicijo v drugačni preobleki," je navedel Drobnič. Tako bi morali Vajgla presojati tudi z vidika njegovega članstva v strankah nekdanjega jugoslovanskega režima ter poznanstev s tedanjimi varnostnimi službami. Tudi Janez Janša je v imenu SDS odrekel podporo Vajglu, saj v stranki menijo, da gre za neprimerno zamenjavo.
"Predloga za imenovanje novega zunanjega ministra SLS ne podpira," je dejal Janez Podobnik, ki v svojem kratkem nastopu ni omenil nobenih vsebinskih pripomb glede (ne)ustreznosti Iva Vajgla na mesto zunanjega ministra. V SLS so namreč pričakovali, da bo predsednik vlade sam za kratek čas pred iztekom mandata prevzel vodenje resorja.
Vajgl je nato v razpravi zavrnil očitke opozicijskih poslanskih skupin, tudi povezane z njegovim službovanjem v jugoslovanski diplomaciji še pred osamosvojitvijo Slovenije.
Za razliko od omenjenih treh strank so premierjev predlog podprli v LDS, ZLSD, DeSUS in SMS. Vajglovi kandidaturi v SNS niso nasprotovali, vendar so se ob glasovanju vzdržali.
Rupel izstopil iz LDS
Razrešeni zunanji minister Dimitrij Rupel se je odločil, da bo izstopil iz LDS. Rupel se je svojim strankarskim kolegom "zahvalil za sodelovanje," hkrati pa "ni izgubil vere v vrednote, ki jih liberalne stranke sicer zastopajo po svetu in še posebej v Evropski uniji." Rupel upa, da bo še prišel čas, ko bo mogoče vnovič sodelovati s slovenskimi liberalci za dobro slovenske države.
Poslanke in poslanci so Dimitrija Rupla s položaja zunanjega ministra razrešili na ponedeljkovi izredni seji s 50 glasovi za in 22 proti. Njegovo razrešitev je predlagal predsednik vlade Anton Rop, ki je odločitev pojasnil z zmanjšanim zaupanjem v ministra in željo po zagotovitvi enotnosti delovanja vlade. Za Ruplovo razrešitev so glasovali poslanci koalicijskih LDS, ZLSD in DeSUS ter opozicijski SNS in SMS ter samostojni poslanec Igor Štemberger, proti njej pa so se izrekli v NSi, SDS in SLS ter poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec.
Kučan o Ruplovih očitkih, da je pripravil "državni udar"
Nekdanji predsednik republike Kučan se je odzval na Ruplove trditve, da Kučana sicer spoštuje zaradi tega, kar je naredil v osamosvojitveni zgodbi, "ampak on danes pravi, da se strinja z mojo razrešitvijo - kam pa pridemo, da bo nekdanji predsednik CK še danes vodil kadrovsko politiko v svobodni Sloveniji? To je nevzdržno! Kaj se to pravi, da Kučan priporoča mojo razrešitev pred državnim praznikom? To je malone državni udar," je poudaril Rupel.
Kučan v odgovoru poudarja, da ni nikomur priporočil Ruplove razrešitve, da ga o tem ni nihče spraševal in da tudi sicer nima na koga naslavljati te vrste priporočil. Bivši predsednik še pojasnjuje, da je v zvezi z Ruplovo razrešitvijo prvič odgovarjal na novinarsko vprašanje dan po prazniku, ko je dejal, da "v tej zamenjavi ne vidi nič dramatičnega, da je predsednik vlade prvi minister, ki mora imeti pooblastilo, da si sestavi ministrsko ekipo."
Že šesta zamenjava ministrov in ministrice
Ruplova zamenjava ni edina letošnja zamenjava na ministrskih stolčkih. Državni zbor je po izključitvi SLS iz vlade in odstopu njenih treh ministrov že odločal o novih ministrih v Ropovi vladi. Takrat je DZ na predlog predsednika vlade namesto dotedanjih pravosodnega, prometnega in kmetijskega ministra iz vrst ljudske stranke imenoval Zdenko Cerar, Marka Pavliho in Milana Pogačnika. Po odhodu dotedanje gospodarske ministrice Tee Petrin in dotedanjega ministra za evropske zadeve Janeza Potočnika na novi delovni mesti pa so na njuni mesti imenovali Mateja Lahovnika in Milana M. Cvikla. Tako je Rupel dejansko že šesti minister, ki je bil razrešen.