Marjan Dikaučič je bil namreč nedavno imenovan za direktorja VOC Celje, enega največjih gradbenih podjetij v državi, ki ga obvladujeta lokalna vplivneža Janez Škoberne in Roman Moškotevc. Ko je bil še minister v Janševi vladi, je Dikaučič prav od njunega podjetja za več milijonov evrov poskušal kupiti poslovno stavbo v središču Celja. Ko je položaj prevzela Dominika Švarc Pipan, so posel na ministrstvu zaustavili, naročena izredna revizija pa je odkrila nepravilnosti, poroča portal Necenzurirano.
"Po nedavni seznanitvi z ugotovitvami izredne notranje revizije v prejšnjem mandatu predvidenega posla nakupa prostorov sodne stavbe v Celju, ki sem jo odredila takoj v začetku mandata, sem zadevo 6. oktobra predala v nadaljnjo preiskavo Komisiji za preprečevanje korupcije," je zapisala Švarc Pipanova. Tudi na ministrstvu so potrdili, da je revizija ugotovila določene neustreznosti, nepravilnosti in/ali pomanjkljivosti oz. tveganja, ki vplivajo na uspešnost in učinkovitost izvajanja postopkov.
Kot poroča omenjeni portal, pri Dikaučiču niso dovolj preverili, ali na trgu morda obstajajo boljše, predvsem pa cenejše alternative. Največji indikator, da nekaj ni v redu, je namreč (pre)visoka cena. Zadevo bo preučila KPK, ki bo preverila, če je pri dogovorih prišlo do kršenja Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Podjetnika prehitela ministrstvo in kupila prostore, nato pa jih skušala prodati po enkrat višji ceni
Ministrstvo za pravosodje je imelo sicer že s prejšnjim lastnikom, finančnim skladom Alfi, o nakupu poslovne stavbe že vse dogovorjeno, a sta ga celjska poslovneža prehitela. Takoj zatem sta stavbo poskušala naprej preprodati državi, v manj kot letu dni pa bi tako ustvarila več milijonov evrov dobička, poroča portal.
Ministrstvo 3.400 kvadratnih metrov na Prešernovi ulici 18 v Celju najema za potrebe tamkajšnjih pravosodnih organov. Več let je bil lastnik prostorov podjetje Anepremičnine, ki ga je NKBM lani prodala skladu Alfi in nemškemu partnerju EOS KSI. Nova lastnika sta ministrstvu poslala "ugodno" ponudbo za nakup objekta, ki je znašala okoli 1,7 milijona evrov. Toda konec oktobra so prostore prodali podjetju Ansitra, ki ga obvladujeta Škoberne in Moškotevc. Kupila sta tudi več drugih nepremičnin v Celju.
Na ministrstvu so pojasnili, da je novi lastnik nato postavil novo, višjo ponudbo za prodajo nepremičnine. Kot razkriva portal Necenzurirano, sta skušala podjetnika prostore ministrstvu prodati za 3,5 milijona evrov – po še enkrat višji ceni. Portal izpostavlja še, da po besedah poznavalcev nepremičninskega trga tolikšnega zvišanja cene nikakor ne gre pripisati dogajanju na trgu, ampak drugim razlogom. Po besedah portala tudi sosledje dogodkov kaže na to, da sta Škoberne in Moškotevc vnaprej vedela, da že imata kupca za poslovne prostore na Prešernovi ulici 18, torej državo, in da bosta iz posla izšla z milijonskim dobičkom.
O tem, da je Dikaučič osumljen storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin, smo že poročali. Spomnimo, da naj bi bil nekdanji pravosodni minister kot odgovorna oseba družbe BGA s sedežem v Gornji Bistrici in družbe Prevozi Žižek, d. o. o., ki je v stečaju. V predkazenskem postopku naj bi ugotovili, da se je družba Prevozi Žižek izognila plačilu davka na dodano vrednost pri prodaji blaga družbi BGA.
Z lažno dokumentacijo o preprodaji blaga naj bi prikazali, da je bilo to prodano v drugo državo, in sicer družbi WEST Alpine, d. o. o., iz Hrvaške, ter da ga je družba BGA po preprodaji kupila od družbe West Alpine Gmbh Leipzig iz Nemčije. To pa naj ne bi bilo res, saj zbrana dokumentacija o preprodaji in prevozih iz drugih držav ni bila verodostojna. Zaradi izognitve davčnim obveznostim naj bi bil državni proračun tako oškodovan za 52 tisoč evrov.
Okrožno državno tožilstvo v Murski Soboti je nato avgusta 2019 tožilstvo BiH zaprosilo za mednarodno pomoč. Tožilka je avgusta 2020 vložila zahtevo za preiskavo na murskosoboškem sodišču. Dikaučič je sicer očitke zavračal.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.