Po enajstih urah polemike, v glavnem okoli pravosodnega ministra v kazenskem postopku zaradi domnevne utaje davka in uničenja poslovnih listin in zapletih z neglasovanjem dveh poslancev Levice, ki sta se okužila s koronavirusom, je Marjan Dikaučič prestal interpelacijo.
"Ko me sprašujete o sodni preiskavi, kot je že bilo večkrat navedeno, pri nas še vedno velja domneva nedolžnosti. Me veseli, da sem danes poslance uspel prepričati z argumenti, ki sem jih predstavil," po interpelaciji pojasnjuje Marjan Dikaučič, minister za pravosodje. Prepričal je le poslance Janševe SDS in svoje SMC, ki so glasovali proti njegovi razrešitvi. To je peta najnižja podpora kakšnemu ministru v zgodovini slovenskih interpelacij in najnižja po Gregorju Virantu pred sedmimi leti. Na drugi strani se je predlagateljem interpelacije pridružil le Desusov Ivan Hršak.
Tina Heferle, poslanka LMŠ pravi: "Minister Dikaučič še vedno ne zmore toliko samokritike, da bi sprejel dejstvo, da nima niti tretjinske podpore v državnem zboru."
Maša Kociper, poslanka SAB: "Nizka podpora v številu glasov proti interpelaciji kaže, da celo v koaliciji očitno nima trdne podpore."
Glasovanja so se vzdržali in s tem posredno pomagali ministru v Jelinčičevi SNS, poslanca obeh manjšin in kljub drugačnim napovedim, tudi Desusov Branko Simonovič ter odpadnik Robert Polnar.
Meira Hot, poslanka SD: "Jasno je bilo iz dejanj ministra, prejšnjega tedna, da se očitno neke kupčije dogajajo in da bo glasovanje zagotovljeno."
Zgolj s kratko, petminutno razpravo, brez glasovanja in rušenja ministra, pa je koalicijska Nova Slovenija prvič v praksi pokazala, kaj pomeni, če minister izgubi njihovo podporo. Matej Tonin, predsednik NSi: "Sploh ne vem, zakaj je to za vas presenečenje, ker smo te stvari napovedovali. Za naslednji dve to pomeni, da bomo ravnali po istem postopku; dejstva premislili, premleli in se na koncu odločili."
Pod črto pa to pomeni. Oba interpelirana ministra SMC imata v državnem zboru številčno več nasprotnikov kot zaveznikov. S tem sta sicer dobila načelno nezaupnico, a politično preživela in nadaljujeta kot del Janševe ekipe. Ob tem pa je v vodo padel tudi Zorčičev predlog "gentlemanskega dogovora" o glasovanju na daljavo za ključna politična glasovanja, kadar v državi ni razglašena epidemija, a kakšen poslanec vseeno zboli za virusom.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.