Na ministrstvu za solidarno prihodnost, ki je pristojno za socialnovarstvene zavode, tudi domove starejših, so prejeli poročilo o video posnetku iz socialnovarstvenega zavoda, v katerem dijakinja pri študentskem delu fizično obračunava s starejšo stanovalko.
Mladoletna dijakinja se je fizično spravila na oskrbovanko doma za starejše, zadevo pa tudi posnela in jo objavila na družbenem omrežju TikTok.
S posnetka je razvidno, kako starejšo nepokretno gospo stisne za nos in jo vzvišeno vpraša: "Kaj je?" Oskrbovanka ob tem zavrešči od bolečine. V nadaljevanju se skuša oskrbovanka z rokami obraniti pred dijakinjo, ta pa jo povleče za lase. Oskrbovanka ji reče: "Pa dajte nehati!"
V drugem delu posnetka se dijakinja snema, medtem ko pleše ob oskrbovancu, ob tem pa ga sunkovito povleče za invalidski voziček, na katerem sedi oskrbovanec. V nadaljevanju ga s prsti drega po telesu, starejši moški, ki mu dogajanje predstavlja stres, pa se skuša z rokami obraniti.
"Poudarjamo, da je tovrstno ravnanje nedopustno in ga na ministrstvu najstrožje obsojamo," je povedal minister Simon Maljevac. Povedal je, da so nemudoma stopili v stik z vodstvom zavoda in ga pozvali, naj nemudoma ukrepa. "Prvič, da zavaruje žrtev in ji takoj ponudi vso potrebno socialno, zdravstveno in psihološko zaščito ter pomoč, in drugič, da proti nasilni osebi sproži ustrezne postopke pri pristojnih organih," je povedal.
Direktorica zavoda v solzah: Primer ostro obsojam
Po naših informacijah je bil zavod o dogodku prek anonimnega sporočila seznanjen že 1. septembra. Takrat so želeli neznanci vodstvo zavoda z domnevnimi posnetki nasilja nad stanovalci izsiljevati. Vodstvo zavoda je o dogodku obvestilo Policijo, dejanski posnetek znašanja nad oskrbovanci pa so videli šele danes - posnetek je direktorici pokazala novinarka RTV, direktorica pa se je zlomila.
Novinarki oddaje Svet na kanalu A Barbari Bašič je direktorica v solzah povedala, da primer ostro obsoja, saj imajo v domu ničelno toleranco do nasilja in da je ta dogodek prvi takšen v zgodovini njihovega doma.
Tudi minister Maljevac je pojasnil, da je bil zavod z dogodkom že seznanjen in učinkovit odziv vodstva zavoda tudi pozdravil.
Zavod sporoča, da gre za nesprejemljivo in nedopustno ravnanje. "Zagotavljamo vam, da bomo sprožili vse ustrezne postopke in ukrepali v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih. Delodajalec bo nemudoma ukrepal, da bo preprečil škodljivo ravnanje. Varovali bomo vse temeljne pravice človekovega dostojanstva ter zagotovili enake človekove pravice in temeljne svoboščine," so sporočili iz zavoda. Maljevac je povedal še, da bo zavod izvedel interni nadzor.
Bodo sledili ukrepi na sistemski ravni?
Novinarje je zanimalo tudi, ali bodo sledili ukrepi na sistemski ravni. Minister je spomnil, da gredo vsi zaposleni v socialnovarstvenih zavodih skozi izobraževanja, povezana tudi z delom s starejšimi. Vprašanje je, če so ustrezno izobraženi tudi dijaki, ki delo opravljajo prek študentskega servisa.
"Trendi in raziskave kažejo, da je nasilje nad starejšimi nek fenomen, ki mu bomo morali kot družba posvetiti več pozornosti," je povedal minister in dodal, da bodo zbornico pozvali, da oblikuje posebno izobraževanje glede nasilja, da bodo zaposleni dobili dodatna znanja.
Tudi delovna skupina za nenasilje v zdravstveni in babiški negi pri Zbornici zdravstvene in babiške nege je pred dvema mesecema, na svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi, poudarila, da nasilju nad starejšimi v družbi posvečamo premalo pozornosti, kljub temu, da smo hitro starajoča se družba.
Omenjena delovna skupina je pripravila tudi poročilo, v katerem izpostavljajo, da je nasilje nad starejšimi družbena problematika, ki posega tako v področje medosebnega nasilja v družinskih odnosih in nasilja v institucionalnem varstvu, kjer starejši bivajo kot tudi v problematiko strukturnega nasilja nad starejšimi v družbi.
Zaradi neenakih možnosti, socialne izključenosti, osebni odvisnosti zaradi nemoči, bolezni, onemoglosti, pogoste materialne odvisnosti ali celo revščine ter manjše družbene moči starejših, govorimo pri tej družbeni skupini o strukturnem ali sistemskem nasilju. Podobno kot otroci, ženske, pripadniki različnih manjšin in marginalnih družbenih skupin, osebe z invalidnostjo in hendikepom tudi starejši bolj pogosto doživljajo nasilje v medosebnih odnosih.
Dolgo se o nasilju nad starejšimi ni govorilo, saj je šlo za sivo polje neodkritega in zamolčanega nasilja. Starejši namreč o tem, da doživljajo nasilje s strani lastnih otrok, vnukov, drugih sorodnikov ali pa s strani negovalcev, zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu, zelo težko spregovorijo. Strah, nemoč, sram preprečujejo, da bi o svoji stiski spregovorili z osebami ali organizacijami, ki jim lahko pomagajo. Bojijo se, da bi razkritje nasilja še povečalo njihovo ogroženost, odvisnost, jih pripeljalo v še večjo stisko, pravijo v delovni skupini.
Golob: Starejši ena najranljivejših družbenih skupin, vsakršno nasilje nad njimi zavržno
Starejši, zlasti tisti, ki ne zmorejo več skrbeti zase, so ena najranljivejših družbenih skupin, zato je vsakršno nasilje nad njimi nedopustno in zavržno, je na družbenem omrežju X zapisal premier Robert Golob. Poudaril je, da moramo kot družba starejše zaščititi in jim nameniti posebno pozornost, saj si zaslužijo dostojno starost. "Skupaj se moramo zoperstaviti vsakršni obliki nasilja in sovražnega govora. Bodimo skupnost, ki temelji na solidarnosti in medgeneracijski povezanosti," je še pozval premier.
KOMENTARJI (737)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.