Slovenija

Zgodba o vztrajnosti in ljubezni: 'Povedali so mi, da se borimo za življenje'

Ljubljana, 08. 07. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urška Šestan
Komentarji
18

Tanja Jakolin je pri 18 letih doživela hudo prometno nesrečo in dobila enako diagnozo kot nekdanji dirkač Michael Schumacher. Sprva so celo mislili, da ne bo preživela, a je ob odlični zdravniški oskrbi, lastni trmi, podpori ljubeče družine, predvsem pa ob neverjetno vztrajni mami po nekaj mesecih stopila na noge, se na novo naučila hoditi in govoriti. A to še ni vse. Le slaba štiri leta po nesreči se vpisuje v tretji letnik pravne fakultete.

Zgodba o neverjetni volji hčerke in brezpogojni ljubezni mame se je začela na novo pisati na urgenci, 27. oktobra 2019. "Počakala sem v sobi, kjer so mi povedali, kaj se je dejansko zgodilo, kakšne poškodbe ima in da se v bistvu borimo za življenje." Da ne bi preživela, v resnici nikoli ni sprejela, pripoveduje Zori Jakolin, Tanjina mama, ki se je trudila obnašati, kot da Tanja tudi med komo živi svoje običajno življenje."Spala sem kar v njeni sobi, vsak večer sem vzela iz omare njene stvari, ker sem vedela kombinacije, ki jih je ona rada nosila. Oprala sem oblačila, krožnike sem postavljala. Trudila sem se, da njena energija ostane z nami." "Zdi se mi, da je res pomagalo, da je res ohranila to energijo," jo pohvali Tanja.

Tanja je dobila diagnozo difuzne aksonske poškodbe možganov. Ko se je po dveh tednih kome prebudila, ni vedela, kdo je, ni se odzivala na svoje ime in ni razumela preprostih navodil. "Trajalo je približno osem dni. Prebujanje je bilo nekako najhujša izkušnja, ker je bila Tanja zelo nemirna, ves čas se je prebujala, zelo je bila agresivna, tako da je bila tudi ves čas zavezana za posteljo z loparji, obdana z blazinami," opisuje Zori. Ker je bila mirna le ob mami, je ta 24 ur na dan vsak dan ostajala z njo v bolnišnici. 

Tanja se tudi danes ne spominja meseca pred nesrečo, prav tako je okrnjen njen spomin iz bolnišnice: "Prvo sem bila na intenzivni negi, na CIT-u (Center za intenzivno terapijo), prestavljali so me na vedno nižjo stopnjo, ker sem bila vedno boljša. Spomnim se zadnje stopnje. Predhodnih oddelkov nič."

Ker je imela poleg glave poškodovano tudi celotno telo, tri mesece ni smela stopiti na noge. Preden je lahko sploh šla na voziček, je morala najprej 20 minut sedeti na postelji, se posedati. Veliko so delali tudi doma, ker je poleg moči, gibljivosti in ravnotežja Tanja izgubila tudi večino besednega zaklada in se je morala na novo naučiti večine besed.

"Delali smo vaje, pisali tekste, veliko je brala, tudi na glas. Ogromno telovadbe, sprehodov. S palico, ko je že hodila, ni premikala za sabo roke, potem sem ji palico dala v roke, pa me je preklela milijonkrat. Kot starš sem ugotovila, da je zelo tanka meja, ker se ti lasten otrok lahko zasmili ali pa ga še malo porineš, pospremiš na eno stopnico višje," pripoveduje Zori.

Tanja tri mesece ni smela stopiti na noge.
Tanja tri mesece ni smela stopiti na noge. FOTO: osebni arhiv

Ker je imela Tanja poškodovan čelni reženj, ki je zadolžen za čustvovanje, načrtovanje, samokontrolo in organizacijo, se je po nesreči precej spremenila. "Mislim, da eno leto sploh ni nič čutila, bila je zelo odprta in grobo iskrena do vseh najbližjih, ampak to je vse del rehabilitacije. Bila je kamen, skala," razlaga Zori. "Spomnim se, kako sem reagirala, ampak nisem se pa zavedala tega dela. Takrat res ne, ker tudi opravičilo ni prišlo iz mene," pravi Tanja.

"Zelo tipično za poškodbe glave, da so mogoče osebe bolj nestrpne, agresivne, hitreje odreagirajo, ne dovolijo določenih stvari in pri Tanji so te posledice vidne," pojasnjuje Zori. Tanja pa smeje dodaja: "Ampak počasi izzvenijo."

Leto in pol po nesreči je Tanja zaključila gimnazijo, uspešno opravila maturo in se vpisala na pravno fakulteto. "Glede učenja rabim veliko več časa, veliko več moram prebrati, veliko sem za zvezki oz. računalnikom," pravi Tanja. "Veliko dela je, ker nihče ne govori na glas. Sploh nisem vedela, da takšna poškodba obstaja. Vse bi dala, da bi takrat imela eno mamico, ki bi jo lahko vprašala karkoli," nam zaupa Zori.

Zato zdaj z veseljem pomagata bolnikom s podobnimi poškodbami in njihovim svojcem z nasveti. "Ker moraš biti pogumen in verjeti. In to res ni lahko. V ključnih trenutkih, ko se lomiš, ni lahko," pravi Zori in dodaja, da sta zelo pomembna vera in zaupanje, da boš zmogel, seveda s pomočjo zdravstva in vseh kombinacij. "Z očijem mi nikoli nista kazala, da ju je strah, da ne upata, da ne zmoreta. Ko sta me videla, sta se nasmejala in rekla: Daj še enkrat," se spominja Tanja.

In kaj svetuje neverjetna borka?

"Da si postavljate manjše cilje in jih vsak dan dosežete in ste ponosni sami nase, hvaležni, ker ste," svetuje Tanja. "Res sem hvaležna, da sem spustila vso energijo in da res uživam v vsakem danem trenutku. To je to. Res sem hvaležna, da jo imam," zaključi Zori.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mozart60
08. 07. 2023 12.00
+8
Drži se punca.
Definbahija
08. 07. 2023 11.55
+1
Bravo Pop da ste končno povedali da Schumacher plačuje zelo slabe zdravnike ki niso sposobni da ga bi spravili v prvotno stanje. Čestitke pop za to ugotovitev. Punca pa bravo in pogumno naprej
Ramzess
08. 07. 2023 19.10
Mogoče pa njegova zgodba ni takšna kot mislimo in nam vsem lažejo. Menda se le skriva v sistemu zaščite prič, ker je pomembna priča v zvezi s ped..., smo lahko nekje brali. Ni vse tako kot se zdi.
bazilika555
08. 07. 2023 19.33
+2
Lepo vas prosim, kdo pa pozna pravo Šumijevo diagnozo? In kdo si upa trdit, da je enaka kot od te deklice? Želimji vse dobro!!!
Definbahija
08. 07. 2023 11.52
+5
Bravo punca. Obenem pa bravo tud POP ki je izbrskal kako diagnozo ima Schumacher in predvsem to da ste končno povedali da od Schumacherja zdravniki so nesposobni ker ne znajo ga postavit na noge. Vsaka čast PoP za te ekskluzivne novice
jojow
08. 07. 2023 20.50
Res misliš, da je v vseh teh letih imel enega mazač? Sem prepričan, da ima vrhunske zdravnike, ampak vsaka poškodba je drugačna.. Še posebej če gre za poškodbe glave..
Bubba
08. 07. 2023 09.09
+25
1997 sem doživel podobno zgodbo. Najboljši terapevti so tvoji bližnji a ne prenese vsak tega bremena. Hvala vsi moji.
Voly
08. 07. 2023 08.48
+24
Lepa in navdihujoča zgodba. Ko prebereš kaj takega, vidiš, da je zdravje tista najpomembnejša stvar v življenju. Kaj ti bo denar, moč ali položaj, če nisi zdrav. Tanja in Zora sta pokazali kako se je treba boriti in da ljubezen, volja in vztrajnost lahko premagajo skoraj vse.
sinaya
08. 07. 2023 08.40
+17
Čudovito ♡ poklon vsem
Professor
08. 07. 2023 08.22
+24
Srček...Vso srečo v življenju!
Indawood
08. 07. 2023 08.21
+22
Bravo! Glavo gor pa gasa naprej
Abrams
08. 07. 2023 08.12
+6
Reklama za zdravstvo. Sicer lepo, da se je vse dobro izšlo in srečno naprej. Vendar to je delo zdravnika, da pomaga, tako kot je delo delavca, da opravlja svojo funkcijo a trakom. In za to sta oba plačana. Ni nobene zahvale potrebne.
Bubba
08. 07. 2023 09.10
+0
Ne veš kako je in ti tudi ne privoščim...
Darko32
08. 07. 2023 09.35
+6
Abrams Nimaš popolnoma prav. Tukaj vidimo kaj pomeni, če se delo v zdravstvu opravlja z dušo in srcem. Zato pravim, da bi morali NOVINARJI paziti, da ne mečejo vseh zdravnikov v visti koš koruptivnosti. Ti, kateri so z dušo in srcem pri svojem delu lahko veliko naredijo.A sramoto jim delajo tisti, kateri so koruptivni in se skrivajo za temi poštenjaki. Zato vedno pravim,da je potrebno biti previden pri tem. Tukaj vidimo lep primer pošteenga dela v zdravstvu, kjer so bil iz dušo in srcem pri svojem poklicu. Te je potrebno nagraditi in zaščititi.
Jaz11
08. 07. 2023 11.15
-1
Ne moreš tega ravno primerjati, kar večina zdravnikov, ki vodijo tako zahtevne in kompleksne rehalibitacije, praktično živi za svoje delo, zraven osnovnega dela, vlagajo praktično ves prosti čas za učenje, raziskave, izobražujejo naprej. Res veliko zdravnikov ima za nas standard previsoke plače, veliko pa je takih, ki si zasluži še 10x več. Sploh kakšni nevro kirurgi, srčni, otoški....vsak dan operacije kjer par mm lahko pomeni invalidnost, potem še konziliji, spremljanje raziskav, novosti itd pa še kako predavanje na MF, mentoriranje, taki ljudje si res ne zaslužijo, da se jih meče v isti koš
Abrams
08. 07. 2023 11.24
Vem kako je, sem bil na intenzivni. Ja seveda sem bil hvaležen, ampak to je bilo zaradi mene.
ivan z Doba
08. 07. 2023 08.04
+20
Bravo! Kar pogumno naprej.