''Umik zdravniških soglasij za delo preko polnega delovnega časa bi v nekaterih zavodih gotovo povzročil organizacijske težave, lahko pride tudi do zamika rednih programov,'' je možnost umika zdravniških soglasij iz protesta zaradi zmanjšanja plačevanja dežurstev komentiral minister za zdravje Dorjan Marušič. "Sicer pa bo to osebna odločitev vsakega zdravnika," je dodal. S predsednikom vlade Borutom Pahorjem se sicer usklajujeta za srečanje s predstavniki zdravniškega sindikata Fides, do katerega naj bi prišlo še ta teden.
Res premalo zdravnikov
Po Maruševičevih trditvah poskuša Zakon o sistemu plač v javnem sektorju odpraviti nekatere odklone v sistemu. Izpostavil je, da je dežurna služba v Zakonu o zdravniški službi opredeljena kot redno delo, sprememba zakona pa poskuša odpraviti velike razlike v plačilu med redno in dežurno službo. Izpostavil je "pereče" probleme – zdravnikov v Sloveniji je manj kot drugod v Evropski uniji, organizacija zdravniške službe pa je taka, kot je. ''A možne so določene racionalizacije.''
Rešitve ne vidi v enotnem plačevanju vseh zdravnikov, ki dežurajo. "Treba bo postaviti dežurna mesta glede na težavnost dela na teh mestih in na ta mesta razporediti zdravnike, ki so za to usposobljeni. Lahko se bo zgodilo, da bodo v tem primeru za nekatera dežurna mesta plačila primerljiva kot danes." Po njegovem mnenju bi morala biti zahtevnost dežurnih mest razdeljena na vsaj tri do pet stopenj. Poleg tega bi v nekatere dežurne enote morali vpeljati tudi turnusno delo.
Napovedal je, da bo vlada oblikovala pogajalsko skupino, ki se bo glede tega vprašanja pogovarjala s sindikati, ministrstvo za zdravje bo predstavljal državni sekretar Ivan Eržen. Marušič sicer pravi, da bo v primeru, da bo zakon sprejet tak, kot je zdaj, to velik izziv za vodstva javnih zdravstvenih zavodov, ki bodo morala pristopiti k organizaciji dela, da bo potekalo čim bolj tekoče. Glede načrtov za ureditev tega področja je izpostavil, da nastajajoči Zakon o zdravstveni dejavnosti "odpira" možnost racionalizacije dežurne službe, čeprav bo to dolgotrajen proces, ker bo potrebno povezovanje nekaterih strokovnih služb izvajalcev.
Kar se tiče racionalizacije v dežurni službi, največ pričakuje od UKC Ljubljana, ''ki je s temi procesi že začel in kjer je tudi največ dežurnih mest''. Postaviti bi morali "neke nacionalne dežurne specializirane centre, na primer za področje infektologije ali nevrologije". Strinja pa se, da je novela Zakona o sistemu v javnem sektorju vladna, zato bo odgovornost države, če bo tako zarezala v plačilo dežurstev.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.