Sonce in visoke temperature so v zadnjih tednih močno izsušile vrhnjo plast zemlje in potrebe po vodi so marsikje že velike. Ob takih razmerah bi bila zelo dobrodošla kakšna mokra pošiljka z neba. Nanjo pa ni bilo treba prav dolgo čakati, saj so jo ponekod po Sloveniji dobili že popoldne.
A žal je po nekaterih krajih klestila tudi toča, udarila je v Lendavi, Murski Soboti, na Goričkem in v Cerknici.
Precej dela s poplavami meteornih voda so imeli gasilci v Murski Soboti, Renkovcih, Puconcih in Beltincih.
Zvečer in v prvem delu noči se bodo predvsem v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji še pojavljale močnejše nevihte. Ob tem so možni nalivi, močnejši sunki vetra in toča, opozarjajo na Upravi za zaščito in reševanje (URSZR).
Po podatkih Oddelka za hidrološko napoved Agencije RS za okolje so v Pomurju pričeli naraščati manjši vodotoki, ob tem pa se bodo padavine na tem območju v naslednji uri prehodno ponovno okrepile. Možna so razlivanja posameznih vodotokov in zastajanje zaledne vode.
"Naši kraji so ponoči prišli pod vpliv sredozemskega ciklona. Zaradi bližine vremenske fronte, dotoka vlažnega zraka z juga in razmeroma visokih temperatur bo ozračje pri nas in v naših sosednjih pokrajinah od današnjega popoldneva naprej zelo nestabilno, s pogostimi krajevnimi padavinami in nevihtami," je zjutraj pojasnil meteorolog Rok Nosan in dodal, da ob nevihtah lahko nastanejo tudi močnejši nalivi in toča.
Deževati je sprva začelo na vzhodu, proti večeru pa se bodo padavine razširile tudi nad osrednjo Slovenijo, se je glasila napoved. "Nevihte bodo sicer manj verjetne na zahodu države," je še dejal Nosan.
Nekaj kapelj dežja je v zahodni in osrednji Sloveniji sicer padlo že minulo noč. Na vzhodu je bilo zjutraj več sonca, so pa ob dnevnem pregrevanju ozračja v drugi polovici popoldneva že začele nastajati krajevne plohe in nevihte, ki se bodo zavlekle še v večer in se razširile tudi nad osrednjo Slovenijo.
Po podatkih Urada za meteorološko prognozo Agencije RS za okolje je ob nevihti SZ od Murske Sobote ob 17.35 radarska odbojnost presegla mejo, ki nakazuje možnost pojava nalivov, močnejših sunkov vetra in toče. Nevihtna celica se je počasi premaknila v smeri proti SZ.
Čez dan toplo, ponekod tudi do 26 stopinj Celzija
Pred nevihtami je bilo toplo in marsikje tudi soparno. V vzhodni Sloveniji se je ogrelo do 26 stopinj Celzija, podobno toplo je bilo čez dan tudi na Primorskem, kakšna stopinja ali dve manj sta bili v osrednji Sloveniji. Najmanj, 21 stopinj Celzija, so izmerili na Gorenjskem.
Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) bo jutri dopoldne deloma sončno, popoldne in zvečer pa spremenljivo do pretežno oblačno, pojavljale se bodo krajevne padavine, tudi nevihte. Pihal bo severovzhodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem do 18, najvišje dnevne od 21 do 27 stopinj Celzija.
Z južnimi vetrovi nas je sicer v zadnjih dneh dosegla tudi nova pošiljka saharskega peska, že tretja v zadnjem mesecu. Padavine ga bodo v prihodnjih dneh skupaj s cvetnim prahom izprale iz ozračja.
Nestanovitno vreme s pogostimi krajevnimi padavinami, tudi nevihtami, se bo namreč nadaljevalo tudi v petek in soboto. Pihal bo severovzhodni veter.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.