Branko Gregorčič z Arsa je danes dejal, da je v tednu dni padlo od 200 do 600 litrov padavin na kvadratni meter. Deževje še ni končano. V naslednjih 24 urah bo Slovenijo dosegel nov ciklon, od juga se bodo padavine znova okrepile. Nad severnim Sredozemljem je namreč ciklonsko območje, z južnimi vetrovi pa k nam priteka topel in vlažen zrak. Padlo bo od 20 do 50 litrov dežja na kvadratni meter, lokalno pa lahko tudi več, opozarja Gregorčič.
Od jutri popoldne nas čaka 48-urna prekinitev padavin, v noči s sobote na nedeljo pa novo deževje. Koliko dni bo deževje trajalo, še ni jasno, opozarjajo na Arsu.
"V noči na nedeljo nas bo zajelo obdobje deževnega in nestanovitnega vremena, ki naj bi trajalo 3 do 4 dni, kako intenzivno bo, pa se žal še ne da napovedati," pojasnjuje Gregorčič, ki pravi, da do konca novembra zimskega scenarija še ni na vidiku. "Dokler je takšno pretoplo vreme in dotok vlažnega zraka iznad Sredozemlja, je možnost občasnega dežja," dodaja Gregorčič.
Rekordno moker je bil oktober 1992
Novo deževje, ki bo Slovenijo zajelo v soboto zvečer in v noči na nedeljo, prihaja k nam iznad Atlantika, preko Zahodne Evrope, Zahodnega Sredozemlja in proti južnemu robu Alp. Podoben scenarij, kot smo ga sedaj že nekajkrat videli, pojasnjuje Gregorčič in dodaja, da smo že imeli tako mokre jeseni z zelo podobnimi scenariji. Rekordno moker je bil oktober leta 1992, ko je v Ljubljani padla rekordna količina padavin. Takrat je v prestolnici in v Postojni padlo več kot 500 litrov dežja, pravi Gregorčič. Zelo moker je bil november leta 1923, zelo deževen pa je bil tudi november leta 2000. Takrat se je sprožil plaz v Logu pod Mangartom.
Hidrološke razmere se bodo še zaostrovale
Hidrolog Janez Polajnar je v izjavi medijem pojasnil, da se bodo hidrološke razmere še zaostrovale, zlasti v naslednjem tednu. Gladina na kraških poljih se bo še dvigovala.
Za Loško dolino Polajnar opozarja, da se bo že danes gladina začela hitreje dvigovati. Že v torek bi lahko gladina Cerkniškega jezera dosegla nivo, ki ga je jezero imelo ob letošnjih februarskih poplavah. Narasla bo tudi gladina poplav na Planinskem polju.
V prihodnjih dneh bodo vode na poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa in tudi na Ljubljanskem barju znova porasle. Ljubljanica se bo razlivala na običajnih mestih, je dejal Polajnar in dodal, da bi se lahko prihodnji teden poplave nekoliko povečale, saj je teren zelo razmočen. Narastejo lahko manjši vodotoki na območju osrednje in zahodne Slovenije.
Hidrologi izdali opozorilo, za porečje Reke razglašen rdeči alarm
Reka Reka in pritoki so ponoči močno narasli in še vedno naraščajo ter poplavljajo, so sporočili z Agencije za okolje, kjer so za porečje razglasili rdeči alarm. Polajnar je dejal, da je Reka dosegla maksimalen pretok, da pa je še vedno 20 centimetrov pod rekordom.
Hidrologi v opozorilu navajajo, da je "na širšem območju kraških polj Notranjske ponoči padla precejšnja količina padavin, zato bodo gladine na ojezerjenih kraških poljih, zlasti na Loškem polju in na območju zgornje Pivke, danes hitreje naraščale. Ojezeritve kraških poljih Notranjskega krasa se bodo v prihodnjih dneh še naprej povečevale''. Poplavljene površine ob Ljubljanici na Ljubljanskem barju se bodo začele ponovno povečevati na območju vsakoletnih poplav, so še sporočili.
Pozor! Povečana je verjetnost plazov
Zaradi večjih količin padavin v preteklih dneh in napovedanih močnejših nalivov v prihodnje Geološki zavod Slovenije opozarja na povečano verjetnost zemeljskih plazov na območju severozahodne Slovenije in v nekaterih delih južne Slovenije.
Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.