Po več slovenskih mestih so potekali že deveti protivladni protesti. Petkov protest sicer ni bil prvi ta teden, saj so se v sredo mnogi zbrali tudi na alternativni proslavi ob dnevu državnosti, ki je potekala na pobudo Aktiva delavk in delavcev v kulturi.
Bolj množični shod se naj bi zgodil prihodnji petek, ko bo minilo deset tednov od začetka protestov, pa morda tudi 18. julija, ko bo 32 let od začetka sodnega procesa proti četverici. Spomnimo na afero JBTZ, ki se je začela natanko 31. maja 1988, ko sta slovenska služba državne varnosti in vojaška varnostna služba zaradi suma izdaje vojaške skrivnosti sinhronizirano aretirali Janeza Janšo, tedanjega komentatorja Mladine (zdajšnjega predsednika vlade, proti kateri potekajo protesti), in Ivana Borštnerja, tedanjega zastavnika JLA. Štiri dni kasneje je bil aretiran in pridržan tudi takratni notranjepolitični urednik Mladine David Tasič, medtem ko oblastem ni uspelo aretirati četrtega obtoženega, tedanjega odgovornega urednika Mladine, Francija Zavrla.
Protestniki so se tudi tokrat zbrali ob 19. uri na Prešernovem trgu v središču Ljubljane in se odpravili na pot po centru. Trg republike v nasprotju s prejšnjim tednom ni bil ograjen. Takrat so nekateri protestniki na trgu, kamor je bil dostop prepovedan, brali ustavo, policisti pa so jih od tam pospremili ali odnesli, če sami niso želeli oditi za ograjo. Tokrat so zato kip avtorja Zdravljice Franceta Prešerna na istoimenskem trgu simbolično vklenili v okove, v roke pa so mu namestili ustavo.
Ta teden so protestniki sklenili, da se na odprt trg pred parlamentom ne bodo odpravili, saj bi "lahko šlo za provokacijo". Udeležence so aktivisti zato pozvali, naj se ne odzivajo na morebitne vpadnike. Kljub temu, da so se dopusti že začeli, se je v prestolnici zbralo veliko ljudi.
Po uradnih podatkih PU Ljubljana se je na protestu zbralo 3500 ljudi.
Protestniki so se zopet ustavili na Gregorčičevi ulici pred sedežem vlade RS in vzklikali: "Lopovi!" , potem pa nadaljevali pot po "okupirani Ljubljani". Med drugim so se ustavili na Kongresnem trgu, ki je bil v sredo ograjen in zaprt, saj je tam potekala uradna državna proslava.
Tudi tokrat je bilo slišati podobna sporočila kot pretekle tedne – nasprotovanje korupciji in kraji javnega denarja ter poudarjanje pomena kulture, demokracije in narave. Protestniki so tudi že večkrat neposredno zahtevali odstop trenutne vlade.
Shod se je zaključil s pozivom vseh, ki so imeli mikrofon, da se naj protesta naslednji teden udeleži še več ljudi, policistom pa so se s ploskanjem zahvalili za mirno in prijazno spremljanje.
S PU Ljubljana so sporočili, da je protest potekal mirno, so pa policisti sprotno zaprli več ulic v okolici, da bi zagotovili varnost udeležencev. Pri varovanju shoda so legitimirali šest ljudi. Kršitev niso ugotovili.
Večje število protestnikov se je tokrat zbralo tudi v štajerski prestolnici. Nekateri so prišli peš, drugi pa s kolesi, poroča naša štajerska dopisnica Jana Ujčič.
Protesta se je udeležil žvižgač Ivan Gale, ki so ga Mariborčani pozdravili z bučnim aplavzom in vzkliki "Hvala, Ivan!" On je zbrane nagovoril in se zahvalil za tako lep sprejem, ob tem pa dodal, da je treba vztrajati in da se bodo spremembe slej kot prej zgodile. Protestniki so mu pripravili tudi kolo, na katerem je odpeljal krog okoli spomenika na Trgu svobode, potem pa so se na pohodu po mestu ustavili na Titovem mostu in zapeli slovensko himno Zdravljico.
KOMENTARJI (1356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.