Za začasnega vodjo DeSUS Tomaža Gantarja zadnji izstopi iz stranke niso presenečenje, "saj vsaka sprememba vodstva v katerikoli stranki povzroči tudi določene premike članstva", je dejal. Določene izstope je pričakoval tudi vodja strankine poslanske skupine Franc Jurša, ki ob tem dodaja, da vseeno "vsi ne bodo odšli".
Podpredsednica DeSUS Anita Manfreda, ki je veljala za del ožje ekipe nekdanje predsednice stranke Aleksandre Pivec, je namreč odstopila s te funkcije, prav tako je zapustila stranko. Po navedbah Janeza Ujčiča, ki je bil v času predsedovanja Pivčeve uradni govorec DeSUS, so razpravo o morebitnem izstopu iz stranke najavili tudi v 16 občinskih odborih, med drugim tudi v mariborskem.
Po prepričanju Jurše se za izstop iz stranke zdaj odločajo predvsem tisti, ki so vanjo prišli pred kratkim. "Imeli so neke določene interese in ker ne vidijo možnosti, da bi jih lahko izpeljali z novim vodstvom, so se odločili za izstop," je dejal. "DeSUS ima več kot 200 občinskih odborov, tako da je pričakovati, da kakšen odbor tudi odstopi, ampak mislim, da številka ne bo tako visoka. Mi si želimo, da vsi tisti, ki so v stranki, v njej tudi ostanejo in ji pomagajo, da se konsolidira," je dejal.
Gantar ocenjuje, da je po ponedeljkovem odstopu Pivčeve z mesta ministrice za kmetijstvo in njenem izstopu iz DeSUS za stranko končano eno od težjih obdobij, za v prihodnje pa se nameravajo znova posvetiti poenotenju stranke in delu v koaliciji, je napovedal.
Vrnitev Karla Erjavca?
V DeSUS med drugim do sobote opolnoči zbirajo kandidature za predsednika stranke. Po besedah Jurše je predlogov za kandidate kar precej, a trenutno še ne ve, kdo vse se je že odločil, da bo kandiral. "Mi si želimo da bo to član, članica ki je vsaj pet let v stranki in da ima določene izkušnje iz naslova vodenja, če ne stranke, pa vsaj kakšne druge inštitucije v državi. Upam, da bomo dobili kvalitetno predsednico oziroma predsednika, ki bo uspel to stranko pripeljati preko praga DZ," je povedal Jurša.
Medtem pa je vodja pokrajinske organizacije DeSUS Gorenjska Julijana Bizjak Mlakar potrdila, da je organizacija podprla Karla Erjavca, ta pa je h kandidaturi že podal soglasje. Kot je pojasnila Bizjak Mlakarjeva, so v pokrajinski organizaciji na današnji seji od 13 članov podporo Erjavcu izrazili vsi razen enega.
Na vprašanje, ali bi Erjavca Gantar podprl, je zdravstveni minister odgovoril posredno. "Moje mnenje je, da potrebujemo kandidata, ki je izkušen, pozna politiko in delovanje koalicije, in tu se krog kandidatov močno zoži. Bojim se, da brez tega, da stranko prevzame nekdo, ki ima izkušnje, ne bo šlo," je dejal.
Tudi poslanec Ivan Hršak je izrazil naklonjenost vrnitvi nekdanjega predsednika. "Karla Erjavca zelo spoštujem in v tem trenutku verjamem, da je on edini, ki lahko to stranko konsolidira in jo popelje tam, kjer je že bila."
Tako Gantar kot Jurša sta si enotna, da prihod kateregakoli predsednika na čelo DeSUS sam po sebi ne more prinesti odločitve, da stranka več ne bi bila del koalicije. "Odločitev o sodelovanju v koaliciji namreč ni v rokah samo enega človeka. Tema o izstopu bi se lahko odprla šele, če bi stvari potekale v napačno smer, denimo da se ne bi izvrševalo koalicijskega programa ali bi se sprejemale odločitve, ki niso v skladu z videnji DeSUS. V tem trenutku razloga za odpiranje te teme ne vidim," je dejal Gantar.
Nekateri člani, ki so izstopili iz DeSUS ali pa izstop še napovedujejo, omenjajo možnost ustanovitve nove stranke. Gantarja slednje ne skrbi preveč: "V kolikor se bo to zgodilo, jim želim veliko sreče. Je pa treba vedeti, da ima DeSUS veliko prednost, saj bo drugo leto 30 let, kar obstaja. In začeti na novo, glede na izkušnje z novimi strankami, ni enostavno."
Odstop podpredsednice Anite Manfreda
Anita Manfreda, ki je v DeSUS vstopila ob državnozborskih volitvah leta 2014, je v svoji odstopni izjavi zapisala, da so bila v njenem delovanju, tudi v stranki DeSUS, vedno glavna vodila delati dobro za ljudi, prisluhniti njihovim potrebam, vzpostavljati dobre temelje za sodelovanje in iskati rešitve za napredne spremembe.
"Danes se v stranki DeSUS, upoštevajoč nedavne dogodke in nestrinjanja, ne vidim več. Zanosu in želji stranke narediti nekaj dobrega za ljudi, so krila prestrigli drugi interesi, kar je popolnoma v nasprotju z mojimi načeli," je pojasnila.
Kot je dodala, so "nizkotni prijemi omalovaževanja dela Pivčeve pokazali, da smo še daleč od družbe, ki spoštuje in ceni rezultate". Po njenem mnenju se bo to gotovo poznalo na izrazito zmanjšanem zaupanju mladega usposobljenega kadra v potenciale DeSUS.
Po navedbah Janeza Ujčiča, ki je bil v času predsedovanja Pivčeve uradni govorec DeSUS, sta enako potezo napovedala ostala dva podpredsednika Jelka Kolmanič in Anton Balažek. Kolmaničeva je za STA dejala, da te informacije še ne želi komentirati, saj da je še preuranjeno. Balažek pa je na vprašanje o tej potezi izrazil presenečenje. Glede na navedbe, ki so zaokrožile danes, poudarjam, da nikoli nisem razmišljal o odstopu iz mesta podpredsednika stranke ali izstopu iz stranke DeSUS. Moja iskrena želja je, da se stranka konsolidira, okrepi in izvaja svoje poslanstvo. Vse skupaj pozivam, da strnemo vrste in delujemo v tej smeri,” je povedal.
Po Ujčičevih navedbah so prav tako najavili razpravo o morebitnem izstopu iz stranke v 16 občinskih odborih, med drugim tudi v mariborskem.
Potrdil je, da obstajajo ideje, da bodo tisti, ki bodo zapustili DeSUS, formirali novo stranko. O tem bo po njegovih besedah v naslednjih dveh tednih razmislila Pivčeva, na podlagi tega bodo potem naredili strategijo. V stranki DeSUS so potrdili, da so prejeli odstopno izjavo Manfrede. Prav tako so potrdili, da so sklicane seje za vse pokrajinske odbore DeSUS, a da je vsebina evidentiranje kandidatov za prihajajoči kongres stranke.
Poleti se je namreč morala soočiti z očitki zaradi prepletanja službenih in zasebnih obveznosti ob njenih obiskih na Krasu in v Izoli. Ker je izgubila podporo poslanske skupine in sveta stranke, je odstopila kot predsednica DeSUS, a ostala podpredsednica vlade in kmetijska ministrica. Sama s te funkcije ni želela odstopiti, zato je svet stranke na pobudo predvsem poslancev DeSUS premierju Janši predlagal njeno razrešitev. DZ se je z njenim odstopom že seznanil.
Premier Janez Janša je v DZ že poslal predlog, da se na mesto novega kmetijskega ministra imenuje dozdajšnjega državnega sekretarja Jožeta Podgorška. Seja parlamentarnega odbora za kmetijstvo, na kateri se bo zagovarjal Podgoršek, še ni sklicana, so navedli v DZ. Če bo v DZ dobil podporo, bo enajsti minister na čelu kmetijskega resorja.
KOMENTARJI (962)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.