Poslanca DeSUS Ivan Hršak in Branko Simonovič sta danes, ko delegati stranke začenjajo izredni volilni kongres, ponovno javno izrazila podporo Karlu Erjavcu. Po njunem mnenju je le Erjavec sposoben popeljati stranko na raven, ki si jo zasluži.
Simonovič je danes v DZ ocenil, da epidemija, protikoronski ukrepi, pa tudi tviti in pisma predsednika vlade Janeza Janše prinašajo določeno razdvojenost tudi med članstvom DeSUS. K temu pa prispeva tudi ustanovitev Koalicije ustavnega loka (KUL), je dodal.
Ocenjuje, da glede na organizacijsko strukturo DeSUS, ki po njegovem mnenju zahteva delo in znanje, in prihajajoče volitve - ne glede ali bodo te redne ali predčasne -, nimajo časa, da bo nov predsednik spoznaval stranko in se učil, ampak potrebujejo nekoga, ki bo znal to stranko peljati naprej. Zato podpira Erjavca za predsednika stranke, po Simonovičevem mnenju bo lahko tudi povezal stranko.
Tudi zato, ker je zelo razočaran nad predsedovanjem Aleksandre Pivec stranki, Simonovič na nove, neizkušene obraze ne more več pristajati.
Glede Janševih tivtov in pisem pa je Simonovič dejal, da se navzven to predstavlja kot stališče vlade. Sicer se strinja z nekaterimi Janševimi navedbami v pismu, nekatere pa zagotovo ne koristijo ugledu Slovenije.
Hršak pa je tokratni kongres označil za zgodovinsko pomembnega za stranko. "Že januarja je imela enega, na katerem so se po mojem mnenju delegati napačno odločili. Dobili smo predsednico, ki naj bi stranko popeljala v boljše čase, a se je pokazalo, da nas je popeljala na tako nizko raven, ki si je stranka in naši volivci ne zaslužijo," je dejal. Zato tokratni kongres, ki bo dopisno potekal do 5. decembra, vidi kot popravni izpit, da bo stranka prišla na tisto raven, ki si jo zasluži, za to pa je zagotovilo nekdanji predsednik Erjavec. Poudaril je, da je zelo pomembno, da je DeSUS v koaliciji, saj lahko samo v koaliciji dosežejo zastavljene cilje.
Ob tem pa pričakuje, da bodo v prihodnjem obdobju v stranki našli osebo, ki bo uspešno vodila DeSUS naprej.
Glasovanje po pošti
Kongres Desusa bo zaradi epidemije covida-19 potekal z glasovanjem po pošti. Od začetka kongresa do volitev predsednika in podpredsednikov stranke bodo imeli delegati možnost predlagati še dodatne kandidate za funkcije.
Stranka bo 26. novembra 231 delegatom poslala glasovnice, ki jih bodo izpolnjene lahko po pošti vrnili do vključno 1. decembra. Rezultate volitev bodo javno razglasili 5. decembra na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Za mesta treh podpredsednikov je deset kandidatov. Za predsedniškega favorita pa velja Karl Erjavec, ki ga je na januarskem kongresu po 15 letih odnesla tedanja kmetijska ministrica Pivčeva. Njen mandat je bil kratek, s položajev v vladi in stranki se je poslovila po očitkih javnosti glede plačil gostovanj po Sloveniji ter prepletanja službenih in družinskih aktivnosti.
Vprašanje, kdo bo vodil DeSUS, tokrat ni pomembno le za usodo stranke, pač pa lahko pomembno kroji razvoj političnih dogodkov v Sloveniji. DeSUS namreč vabijo v potencialno novo vlado oz. Koalicijo ustavnega loka (KUL).
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je sicer na namigovanja v javnosti, da bi Erjavec v primeru izvolitve stranko odpeljal iz vlade Janeza Janše v KUL, v sredo odgovoril, da en sam človek ne more odločati o sodelovanju v koaliciji. Pri tem imajo velik pomen poslanci.
Erjavca so za zdaj javno podprli trije poslanci, poleg Jurše še Ivan Hršak in Branko Simonovič. Poslanci sicer pričakujejo, da bo Erjavec prevzel vodenje stranke z namenom, da jo sanira, in da bo to, če bo izvoljen, njegov zadnji mandat.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.