Stranki DeSUS je popolnoma jasno, da se bo treba trdo pogajati za ohranitev določenih pridobitev socialne države, je po današnji klavzuri stranke na Ptuju dejal predsednik Karl Erjavec in ponovil jasno stališče, da na zamrznitev pokojnin ne pristajajo. Z usklajevanjem pokojnin ne želijo privilegijev, pač pa zgolj ohraniti sedanjo raven pokojnin.
"Tudi na današnji klavzuri je bilo zelo jasno povedano. Če bodo pokojnine zamrznjene, potem je malo možnosti, da bi lahko DeSUS še naprej tvorno sodeloval v koaliciji," je dejal Erjavec, ki kljub trditvam finančnega ministra Janeza Šušteršiča, da glede tega ni še ničesar dogovorjenega, vztraja pri tem, da bodo to dosegli, drugače bo ta vlada težko delovala naprej.
Spomnil je na koalicijsko pogodbo, v kateri je to zapisano, in zaradi česar so sploh šli v to koalicijo in zakaj so sploh odšli iz prejšnje koalicije. Če bodo pokojnine zamrznjene, to pomeni kršitev koalicijske pogodbe, v tem primeru pa bodo morali sprožiti razpravo znotraj organov stranke o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji.
Erjavec vidi alternativo trenutni vladi
Glede razmišljanj nekaterih, da v Sloveniji ta trenutek ni alternative, je prvak DeSUS dejal, da v demokraciji ta vselej je. Kot je dejal, tovrstnih diskusij sploh ne razume, in spomnil, da je po parlamentarnih volitvah alternativa že obstajala, če bi Zoran Janković sestavil vlado in bi ta danes delovala. Če bi vlada Janeza Janše padla, bi se pač vzpostavila neka drugačna koalicija, je prepričan Erjavec.
V okviru današnjega srečanja vrha stranke s predstavniki pokrajinskih in občinskih odborov so sicer govorili tudi o zaupanju članstva do vodstva in položaju stranke v slovenskem političnem prostoru. Kot je dejal prvak stranke, vodstvo uživa zaupanje, dogovorili pa so se, da bodo prihodnje leto, predvidoma marca, izpeljali volilni kongres, na katerem bo za predsednika zagotovo znova kandidiral.
Na kongresu se nameravajo dotakniti tudi vprašanja statuta, saj menijo, da je treba izpeljati določene organizacijske spremembe. Več možnosti za pogovore znotraj stranke naj bi tako dali ravni občinskih odborov DeSUS. Potreba za to se je pokazala tudi na današnji klavzuri, ki jo je Erjavec označil kot zanimivo in polemično, a je to po njegovem mnenju normalno, saj so demokratična stranka.
Razprava je bila tudi v smeri razmisleka o tem, ali je smotrno, da je stranka ta trenutek v koaliciji in ali je bil vstop v njo prava poteza. "Večinsko mnenje je, da lahko stranka v okviru koalicije več stori za uresničitev svojega programa in zaščito tistih, ki stranko podpirajo," je dejal Erjavec, ki trdi, da stranka z današnjega sestanka odhaja enotna, kongres pa bo po njegovem mnenju priložnost za soočenje različnih programov.
Podpirajo pokojninsko reformo in zakon o slabi banki
Na klavzuri je beseda tekla tudi o drugih aktualnih dogajanjih v državi. Stranka podpira pokojninsko reformo, a pričakuje, da bo v njej tudi določilo o usklajevanju pokojnin v višini 50 milijonov evrov iz Kapitalske družbe (Kad), pri čemer pa, da je Kad treba dodatno kapitalsko okrepiti. Glede tega paradržavnega sklada je še dejal, da bi ob uveljavitvi slovenskega državnega holdinga ta moral ohraniti svojo avtonomnost.
Uveljavitev zakona o slabi banki je po mnenju vodstva DeSUS izjemnega pomena, saj brez sanacije bank ni mogoče okrepiti slovenskega gospodarstva.
Da stranka po današnjem dnevu ostaja enotna, je potrdil tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, ki je povedal, da je za njih ključnega pomena koalicijska pogodba. Doslej se je ta po njegovem mnenju relativno dobro uresničevala, res pa je, da se občasno odpirajo nekatera ideološka vprašanja, o čemer pa znotraj koalicijskih usklajevanj ne govorijo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.