Ta trenutek je pomembna politična stabilnost, je predsednik Državljanske liste (DL) Gregor Virant poudaril po jutranjem sestanku z vodji poslanskih skupin koalicije, na katerem so spregovorili o iskanju rešitev za proračun za leto 2014.
V zadnjih dneh so se pojavila ugibanja o rekonstrukciji vlade in tudi o tem, da naj bi predsednica vlade Alenka Bratušek na sprejetje proračuna vezala zaupnico. Eden od predlogov naj bil tudi ukinitev regresa upokojencem, v kar pa DeSUS ne bo privolil.
V DL so po Virantovih besedah prepričani, da se je koalicija sposobna dogovoriti in najti kompromis glede proračuna in ukrepov za leto 2014. "To je za državo nujno, to moramo narediti," je opozoril. Ob tem je zavrnil neuradne informacije, da naj bi se na ponedeljkovem sestanku koalicijskih partnerjev s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem sporekla.
DeSUS: Tam, kjer ni, ni kaj vzeti
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je danes ponovil, da upokojenci živijo slabo, zato DeSUS ne bo privolil v zmanjševanje pokojnin ali odvzem regresa upokojencem. Tudi sam je spomnil, da bo proračun težak in da se bodo kresala mnenja, saj sredstev ni na razpolago in je treba sprejeti določene strukturne ukrepe. Prepričan je, da vlada ne bo posegala v pokojnine. "To je logični zaključek, saj tam, kjer ni, ni kaj vzeti," je poudaril.
Še bolj črnogled je Erjavec. Razkril je, da je bil predlog, da bi s proračunom za leto 2014 vzeli regres upokojencem, resen, a je za DeSUS nesprejemljiv. "Za upokojence, ki prejemajo 300, 400 ali 500 evrov, bi ukinitev regresa pomenila resno socialno grožnjo," je še enkrat opozoril Erjavec.
Z ukrepom bi prihranili 90 milijonov evrov. Vendar pa je Erjavec Bratuškovi, kot pravi, že povedal: "Kot je za Baracka Obamo rdeča črta uporaba kemičnega orožja, je za DeSUS ukinitev regresa". Tako pričakuje, da ministrstvo za finance takega ukrepa ne bo predlagalo, sicer DeSUS proračuna ne bo podprl. Zato je pa premierki predlagal, da v primeru koalicijsko neusklajenega proračuna nanj veže zaupnico.
Tudi Virant si želi, da bi bil poseg v katere koli pravice, ali pokojnine ali socialne transferje, res izhod le v skrajni sili in da pred tem poiščejo vse druge rezerve – na primer pri zajezitvi sive ekonomije, pri materialnih stroških in nekaterih investicijah. Sicer pa meni, da nima smisla komentirati posameznih ukrepov, ker bo predlog proračuna z vsemi ukrepi predstavila premierka. S tem je odgovoril tudi na vprašanje, kako resen je predlog za poseg v regrese upokojencev. Zanesljivo je le to, da deficit ne bo smel biti višji od treh odstotkov, je dodal.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer pa pravi, da poslanci radi govorijo takrat, ko imajo dejstva na mizi. Da nekdo suvereno predlaga takšne ali drugačne rešitve, po njegovem mnenju ni težava. A se mu obenem "včasih zdi, da nekateri na posameznih točkah preveč zategujejo pas". Prvi cilj, ki ga želijo doseči v koaliciji, je po njegovih besedah vzdržnost javnih financ. Zato opozarja, da proračun za prihodnje leto ne bo preprost, vendar pa ne zaznava, pravi, da bi se koalicija pri tem razhajala.
Pogovori o rekonstrukciji vlade, o katerih se ugiba zadnje dni, so po njegovih besedah prisotni v vseh vladah, a zagotavlja, da teh predlogov nima. Tudi informacije, da naj bi predsednica vlade na proračun vezala zaupnico, ima le iz medijev, zagotavlja vodja poslancev PS.
Bogoviču o pobalinstvu Viranta in Čuferja
Ostrejši je prvak SLS Franc Bogovič. Zadnji dogodki v koaliciji še bolj utrjujejo njegovo prepričanje o opravilni nesposobnosti vlade. Kar počnejo skozi predloge zakona o davku na nepremičnine, zakona o financiranju občin in predlog o reorganizaciji občin, govori o "pobalinstvu", ki ga po mnenju Bogoviča izvajata notranji minister Virant in finančni minister Uroš Čufer. Koaliciji je zato še očital, da se "počuti samozadostno" in znova spomnil na poziv SLS k oblikovanju tehnične vlade.
Prvak SD Igor Lukšič je v ponedeljek ocenil, da je šibki člen v vladi ministrstvo za finance. Möderndorfer pravi, da ima Lukšič "večkrat take stavke, razne premise, a to nikogar ne ogroža".
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je zatrdil le, da SD ni tista stranka, "ki bi vsaki dve uri kričala, kako bo izstopila iz koalicije". Upa, da bodo s svojimi predlogi pomagali, da država čim prej izplava iz krize.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.