Poslanke in poslanci so s 43 glasovi za in 24 proti sklenili, da je novi zakon o tujcih primeren za nadaljnjo obravnavo. V razpravi so opozicijski poslanci večinoma opozarjali na določbo, po kateri bi Slovenija lahko sprejela zapornike iz Guantanama na Kubi, medtem ko so v koaliciji prepričani, da zakon dviguje raven pravic tujcev.
Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Damjana Laha novi zakon ne spreminja konceptualne zasnove sedanjega zakona, pač pa upošteva smernice Evropske komisije glede prostega pretoka oseb in prenaša vsebino treh novih direktiv. Tako zakon med drugim zmanjšuje administrativno breme za tujce, ki zaprosijo za modro karto, zagotavlja pravice tujcem, ki so žrtve nezakonitega zaposlovanja, daje več pravic tujcem, ki so v postopku prisilne odstranitve, uvaja olajšan vstop za določene kategorije tujcev ter razširja definicijo družinskih članov tujcev.
Zakon uvaja olajšan vstop za določene kategorije tujcev (športniki, trenerji, akreditirani novinarji, gospodarstveniki, tujci, ki se želijo izobraževati, družinski člani slovenskega državljana), saj jim omogoča izdajo vizuma za dolgoročno prebivanje za vstop v državo in urejanje prvega dovoljenja za prebivanje v državi.
Koalicija: Tudi brez novega zakona bi lahko sprejeli zapornike iz Guantanama
Po predlogu novega zakona se lahko dovoljenje za začasno prebivanje izda tujcu, čigar prebivanje je v interesu države zaradi kulturnih, znanstvenih, gospodarskih ali političnih razlogov. Ta določba naj bi bila tudi podlaga za sprejem zapornikov iz ameriškega zapora Guantanamo na Kubi.
Ravno ta določba je v javnosti dvignila največ prahu. Tudi ob današnji splošni razpravi v DZ so nanjo opozarjali predvsem poslanci opozicije, medtem ko v koaliciji večinoma trdijo, da sprejem zapornikov omogoča že sedanja zakonodaja.
Tako v poslanski skupini SD po besedah Darje Lavtižar Bebler zakona ne povezujejo s konkretno problematiko zaprtih oseb v Guantanamu, saj za njihov sprejem daje zadostno podlago že sedanja zakonodaja o mednarodni zaščiti. Sicer pa zakon prinaša novosti, ki predstavljajo dvig ravni pravic migrantov, kar v poslanski skupini še posebej podpirajo, pravi poslanka.
Tudi Antonu Anderliču (LDS) se zdi škoda, da bi razpravo posvetili le temu vprašanju, saj zakon razumejo kot nadgradnjo sedanje ureditve. Dejstvo je namreč, da bi Slovenija zapornike sprejela tudi brez sprememb zakona, saj je to odvisno od postopkov in politične volje. Z zakonom pa bi se Slovenija uvrstila med države z visokimi standardi na tem področju.
Anton Urh (DeSUS) pravi, da se je ustvaril vtis, da je zakon nastal le zato, da bi lahko sprejeli zapornike iz Guantanama, a prinaša vrsto dobrih rešitev, ki dvigujejo raven pravic. Sicer meni, da je panika pred sprejemom zapornikov prenagljena, poleg tega pa bi šlo predvsem za humanitarno dejanje.
Opozicija: ZDA nas izsiljuje
Vsebini člena, ki naj bi omogočal sprejem zapornikov iz Guantanama, pa ostro nasprotujejo v SNS. "Ne dovolimo, da Slovenija pristane na izsiljevanje ZDA. Američani naj sami čistijo svoje napake," je dejal Silven Majhenič. Novi zakon je po njegovi oceni v temelju namenjen sprejemu tujcev, ki naj bi v Sloveniji bivali zaradi interesa posameznikov iz vlade.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.