Na kolegiju predsednikov koalicijskih strank se je še predsednikom strank predstavila kandidatka DeSUS za novo ministrico za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan.
Po kolegiju premier Pahor, ki naj bi se jutri znova sestal s Trobec Bučanovo, ni dajal izjav. Je pa predsednica LDS Katarina Kresal dejala, da je Pahor koalicijske partnerice seznanil, da ga je kandidatka DeSUS prepričala. Dodala je, da Pahor meni, da bo Trobec Bučanova dobra ministrica in da mora služba vlade za lokalno samoupravo ostati.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po sestanku še enkrat poudaril, da gre za strokovno kandidatko, ki je bila že do sedaj del uspešne ekipe in, upa, bo tudi v prihodnje. Seveda pa je vse odvisno od nadaljnjih odločitev premierja Pahorja, se zaveda. Tudi predsednik Zares Gregor Golobič je bil kratek. Ni želel razkriti, kaj so se pogovarjali na kolegiju, dejal je le, da je stališče Desusa jasno in je bilo že prej izraženo. Pridružil pa se je mnenju predsednika državnega zbora Pavla Gantarja, ki meni, da "stranka, ki ni podprla proračuna, nima kaj iskati v vladi".
Gantar je namreč prepričan, da je predvsem DeSUS s Karlom Erjavcem na čelu glavni krivec za nestabilno vlado in da bi moral po njegovem mnenju premier Pahor nujno podpisati sporazum s skupino nepovezanih poslancev. "Moje mnenje je, da na stranko, ki je v ključnih zadevah odpovedala, ni mogoče več računati," meni. Pri tem je omenil tudi zadnje pogojevanje DeSUS s svojo kandidatko za ministrico.
Kako se bodo odločili nepovezani?
Nepovezani poslanec Andrej Magajna, ki je izstopil iz poslanske skupine SD, pa je dejal, da skupina kot celota ne more podpisati koalicijskega sporazuma, saj vsak poslanec odloča sam. Vlado bo podpiral v dveh točkah: v zaupnici in v proračunu, glasoval pa bo za zakone, ki se mu bodo zdeli dobri.
Lobiranje za podporo vladi se je po njegovih besedah že začelo. ''Dobil sem predlog poslovnika poslanske skupine, kjer bi pravzaprav dva poslanca od treh sama lahko podpisala sporazum z vlado,'' je povedal za oddajo 24UR OB ENIH na POP TV. A prepričan je, da se mora vsak nepovezani poslanec odločati po lastni presoji. ''Kajti poslanska skupina nepovezanih je nekaj posebnega, je odprta. Mora biti odprta, končno tudi za opozicijske poslance in se ne more vezati za dve leti vnaprej,'' je dodal.
Toda nepovezani poslanci niso usklajeni. Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič se je z vladnim kabinetom pogovarjal, da bi nepovezani poslanci sklenili tudi formalno sodelovanje s koalicijo. Toda v poslanski skupini morajo še razčistiti, ali je tak podpis sploh možen. Najprej morajo sprejeti svoj poslovnik, nato pa lahko šele začnejo s pogajanji o vstopu v koalicijo, če se bodo njeni poslanci tako odločili.
Ob tem napoveduje, da v kolikor se Magajna ne bo strinjal s pogajanji in s tem, da sodelujejo v koaliciji, potem bo "moral razmisliti o svojem položaju v poslanski skupini". Žnidaršič, kot pravi, s tem ne trdi, da bo poslanska skupina šla v koalicijo, "pošteno pa je, da se poskušamo s koalicijo dogovoriti o sodelovanju". Sam bo sicer predlagal, da se o vstopu pogajajo. V koalicijo bi sicer lahko odšel tudi sam, če mu bo o tem uspelo s koalicijo sprejeti zanj sprejemljiv dogovor, je dejal.
Združenje občin za ohranitev SVLR
V združenju občin so sicer proti ukinitvi službe vlade za lokalno upravo in regionalno politiko. Kot pravijo, je bila služba ustanovljena za koordinacijo rabe sredstev, ki jih Slovenija črpa iz Evropske unije. Menijo, da je v zaključni fazi črpanja sredstev službo tvegano razbijati in priključevati drugim ministrstvom in službam. V združenju občin je sicer včlanjenih 139 občin.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.