Po odmevni depeši vladnega urada za komuniciranje o domnevno komunističnih medijih v Sloveniji, po nedavnem spremnem dopisu poročila o stanju na področju vladavine prava v Sloveniji, pod katerega se je podpisal zunanji minister Anže Logar, je v ponedeljek zvečer koalicijske stranke presenetil še zapis predsednika vlade Janeza Janše s pomenljivim naslovom Vojna z mediji. Vsi omenjeni zapisi so koalicijske partnerice, ki so v Janševo vlado vstopile tudi pod pogojem, da ta ne bo odpirala ideoloških tem, presenetili.
Da v stranki DeSUS ne pristajajo na ideološka razdvajanja, v koaliciji pa da bodo ostali, dokler bodo lahko izpolnjevali vsebinske cilje, je na novinarski konferenci dejala predsednica stranke upokojencev Aleksandra Pivec.
"To ni uradno stališče vlade," se je odzvala na Janšev zapis o vojni z mediji, ki ga sama sicer še ni uspela prebrati, bo pa to storila danes. "Izjemno moteče je, da vsebinsko delo motijo osebni ideološki pogledi, ki se v medijih predstavljajo, kot da gre za stališče vlade," dodaja."Mi se od tega distanciramo."
Znotraj koalicije stranko DeSUS po besedah Pivčeve zanima zgolj izpolnjevanje tistih vsebin, h katerim so se zavezali. "Distanciramo se od različnih osebnih prepričanj in tudi dopisov, ki so jih pisali posamezniki in se pod njih tudi z imeni podpisovali."
Enako je njeno stališče glede spremnega dopisa Logarja, ki je bil poslal na Evropsko komisijo. Pravi, da je bilo samo poročilo po njenih informacijah pripravljeno medresorsko s sodelovanjem, meni pa "da je nedopustno, da se takšno poročilo, ki je usklajeno med različnimi vladnimi resorji, potem pospremi z nekim osebnim dopisom, kjer se izraža osebne poglede. Za moje pojme je to nesprejemljivo."
Na nedavne zapise se je odzvala tudi Janja Sluga iz SMC, ki je potrdila, da je bilo samo poročilo o spoštovanju vladavine prava v Sloveniji v večji meri pripravljeno na pravosodnem ministrstvu. Samo poročilo pa po njenih besedah prikazuje stanje na podlagi dejstev in verodostojnih podatkov. Ti govorijo v prid temu, da se je stanje na področju sodstva v Sloveniji izboljšalo.
S spremnim dopisom Logarja tudi v SMC niso bili seznanjeni. "V SMC tega ne jemljemo kot stališče vlade in se od tega distanciramo."
"Poročilo ne potrebuje spremnih dopisov. Spremni dopis ruši ugled sodstva in navzven škodi ugledu Slovenije," dodaja Sluga.
Glede premierjevega zapisa o medijih pa pravi, da v stranki "verjamejo v profesionalnost, samostojnost in neodvisnost medijev ter menijo, da takšen način komuniciranja politike z mediji zagotovo ni nekaj, kar bi prispevalo k večji verodostojnosti obeh".
"Želimo si, da bi bilo takih napetih odnosov čim manj," pri tem pa Sluga doda, da je vlada v času epidemije ves čas poudarjala, da računa tudi na podporo medijev. "Menimo, da so mediji v tem času svojo vlogo opravili več kot korektno, zato je ta zapis še toliko manj primeren."
Predsednik NSi Matej Tonin se je medtem odzval na Twitterju, kjer je zapisal, da "objektivnost pri poročanju gradi demokracijo, pristranskost jo onemogoča". "Mediji in politiki imamo veliko odgovornost. Resnica je tista vrednota, ki jo je dolžan zasledovati vsak politik in tudi medij." Kasneje je dodal, da se stanje v pravosodju izboljšuje, "vendar z njim ne moremo biti zadovoljni". "Preveč je zastaranj v odmevnih primerih. Nekatera kljub dokazom ne doživijo sodnega epiloga."
KOMENTARJI (1343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.