Izvršni odbor DeSUS je z ministrom za delo Ivanom Svetlikom poskušal doseči kompromis glede usklajevanja oz. zamrznitve pokojnin. DeSUS namreč ne pristaja na vladni predlog za 60-odstotno usklajevanje s plačami in 40-odstotno z inflacijo. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je pripravljen pristati na razmerje "70:30", kar je po Svetlikovem mnenju dobro. Če kompromisne rešitve ne bo, pa poslanci DeSUS ne bodo podprli pokojninske reforme. Končno besedo o tem bosta dala izvršni odbor in svet stranke.
DeSUS zaradi paketa pokojninske zakonodaje ne grozi več z izstopom iz koalicije, saj je vlada umaknila prvotni predlog usklajevanja po t. i. švicarski formuli. Ta pa predvideva 50-odstotno usklajevanje pokojnin s plačami in 50-odstotno usklajevanje z inflacijo. Stranka za zdaj predlaga, da bi se pokojnine v 20 odstotkih usklajevale z inflacijo in 80 odstotkih z rastjo plač, a ta predlog ni uspešen.
Svetlik pravi, da imajo še nekaj dela, da zbližajo stališča. Danes se namreč še niso dokončno dogovorili, kakšno naj bo to razmerje. Vladni predlog ostaja 60-odstotno usklajevanju s plačami in 40-odstotno z inflacijo, imajo pa še nekaj časa, preden bodo te predloge povsem zaprli, sploh pa preden bo zakon sprejet v DZ.
Verjetnost, da bi dogovor dosegli, še preden bo vlada zakon poslala v DZ, je razmeroma majhna, je dejal Svetlik. Pričakuje pa, da bodo v nadaljevanju razprave pri pripravi zakona našli kompromis. Vlada je odločena, da bo, če kompromisa ne bodo našli prej, predlog v DZ poslala 9. septembra.
Beseda tudi o za DeSUS nesprejemljivi zamrznitvi
Glede zamrznitve pokojnin so se z ministrom pogovarjali predvsem o razmerah, v katerih se oblikuje proračun, o tem pa je še razpravljal izvršni odbor DeSUS. Pravi prispevek upokojencev k reševanju javnih financ je po mnenju DeSUS polovično usklajevanje pokojnin, na kar so pristali lani ob pripravi proračuna. Če bodo pokojnine sedaj zamrznjene, DeSUS ne bo podprl proračuna za prihodnji dve leti. Svetlik pravi, da bodo poskušali najti dogovor, a je to "odvisno od dogovora z javnim sektorjem". Bremena krize namreč poskušajo usklajevati tako, da bodo enakomerno prerazporejena med vse generacije, je še poudaril.
Bo SDS podprla pokojninsko reformo?
Minister Svetlik je komentiral tudi napoved prvaka SDS Janeza Janše, da bo SDS podprl pokojninsko reformo, če bo vlada upoštevala nekatere njihove predloge. Upoštevanje predlogov SDS je po Svetlikovih besedah odvisno od tega, kakšni bodo.
Idejo za osebni račun upokojencev, kar sicer med drugim predlaga SDS, je vlada objavila že v samih izhodiščih reforme, a je ta predlog po ministrovih besedah predviden za nadaljevanje spreminjanja pokojninskega sistema. Zahteva namreč "postavitev pokojninskega sistema povsem na nove temelje". Prav zato je za nujne spremembe to preuranjena ideja, ocenjuje minister.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.