
Danes mineva petnajst let od preimenovanja Demokratične stranke - Zveze upokojencev Maribor v DeSUS. Začetki stranke upokojencev sicer segajo v leto 1989, ko so nastajala politična gibanja znotraj društev upokojencev mariborske regije, 8. februarja 1990 pa je bila ustanovljena samostojna politična stranka Zveza društev upokojencev Maribor. Aprila leta 1990 je stranka prvič nastopila na volitvah v družbenopolitični zbor slovenske skupščine, a ni dosegla praga za vstop v parlament. 26. junija 1990 se je stranka preimenovala v Demokratično stranko - Zvezo upokojencev Maribor, 30. maja 1991 pa v DeSUS.
Glavni akterji stranke

Prvi predsednik stranke je bil Ivan Sisinger, nato je stranko vodil Jože Globačnik do leta 1999, ko ga je zamenjal Janko Kušar, Anton Rous pa je bil izvoljen leta 2002. Rousa je maja 2005 na predsedniškem položaju zamenjal Karl Erjavec.
Po podatkih strankine spletne strani ima DeSUS 36.000 članov, ki so organizirani v 143 občinskih organizacijah, v vseh mestnih občinah in desetih pokrajinskih odborih. Na zadnjih parlamentarnih volitvah so bili v državni zbor izvoljeni štirje poslanci DeSUS, v občinskih in mestnih svetih pa imajo 141 svetnikov.
Stranka upokojencev v vladnih koalicijah sodeluje že tretji mandat - potem ko je dva mandata (1996 do 2000 in 2000 do 2004) prebila v levosredinski koaliciji premierov Janeza Drnovška in Antona Ropa, se je po zadnjih državnozborskih volitvah leta 2004 vključila v pomladno koalicijo premiera Janeza Janše. DeSUS je v vladni koaliciji prevzela obrambni resor, Anton Rous pa je postal državni sekretar, odgovoren za bdenje nad koalicijsko pogodbo v kabinetu premiera Janše.
20. maja lani v Ljubljani je svet DeSUS sklical predčasni kongres, saj je velik del članstva stranke upokojencev izrazil nezadovoljstvo nad slabšimi volilnimi rezultati na parlamentarnih volitvah in sodelovanjem v desnosredinski koaliciji. Karl Erjavec je zmagal v prvem krogu volitev. Podpredsednica stranke je ostala Marija Gjerkeš Dugonik, nova podpredsednika pa sta postala Valter Drozg ter Ivan Nerad.
Trenja v stranki
V znotrajstrankarskih razpravah so v zadnjem času stalnica protesti zaradi neenakopravne obravnave v koaliciji, ki prihajajo predvsem iz poslanske skupine. Največ pripomb zaradi pomanjkljivega usklajevanja v koaliciji ima vodja poslanske skupine Franc Žnidaršič, ki opozarja predvsem na načelo soglasja iz koalicijske pogodbe, po katerem naj neusklajenih zakonskih predlogov naj ne bi pošiljali v parlamentarno proceduro.
V minulih mesecih se je DeSUS znašla v središču pozornosti javnosti zaradi nasprotovanja delu vladnih reform, kjer skupaj s SLS nasprotuje predvsem enotni davčni stopnji, še posebej pri DDV. Občasno pa se predvsem zaradi funkcije obrambnega ministra znajde v središču pozornosti tudi Karl Erjavec.
Erjavec v zadnjem času sicer ocenjuje, da so se razmere v stranki umirile, kljub temu pa je napovedal možnost izstopa iz desnosredinske koalicije, če ne bi upoštevali opozoril DeSUS glede novele zakona o žrtvah vojnega nasilja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.