Premieru Borutu Pahorju in nekaterim ministrom se s stranko upokojencev tudi danes ni uspelo dogovoriti o vprašanju zamrznitve pokojnin. Ministri bodo tako po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca v prihodnjih dneh preučili njihove predloge, zato so tudi umaknili obravnavo proračuna s četrtkove seje vlade.
Premier in ministri, finančni minister Franci Križanič, minister za razvoj Mitja Gaspari in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, so se namreč danes udeležili seje izvršnega odbora DeSUS in se pogajali o predlagani zamrznitvi pokojnin. A do dogovora niso prišli, saj DeSUS vztraja, da zamrznitev pokojnin zanje nikakor ni sprejemljiva.
Če plače ne bodo rasle, ni nobenega razloga, da bi bilo treba pokojnine zamrzniti, je po seji izvršnega odbora dejal Erjavec. "Formula usklajevanja je namreč solidarna, kar pomeni, da upokojenci delijo usodo delavcev," je še podaril. Že med sejo pa je zagrozil: "Če bodo koalicijski partnerji vztrajali na zamrznitvi, je konec". Po zasednju izvršnega sveta pa je zagrozil, da v primeru, da bo zamrznitev pokojnin podprta, DeSUS ne bo podprl proračuna za prihodnje leto, s čimer bi lahko pahnili državo v politično krizo.
Pahor in Križanič proti zvišanju stopnje DDV
DeSUS vztraja, da se tudi pokojnine, če bo prišlo do rasti plač v prihodnjem letu, sorazmerno usklajujejo. pogovarjali so se tudi o morebitnem zvišanju stopnje DDV, a kot trdi Erjavec s strani premierja in finančnega ministra ni bilo navdušenja. Kot možnost je omenil tudi zvišanje prispevne stopnje v pokojninsko blagajno, saj je bila ta v zadnjih desetih letih znižana za sedem odstotkov.
Predsednik DeSUS je še povedal, da so v zadnjih dneh odkrili tudi anomalije, ko državna podjetja več let niso prispevala v pokojninsko blagajno, a so bile pokojnine kljub temu izplačane. "Ravno tukaj so te rezerve," je prepričan. Pogover bodo nadaljevali v naslednjih dneh.
Pogačar: Starost za upokojitev prenizka
Direktor direktorata za delovna razmerja in pravice dela na ministrstvu za delo Peter Pogačar pa je pri predstavitvi možnih rešitev pokojninskega sistema v razpravi v organizacije Socialne zbornice Slovenije zagotovil, da se "čez noč ne bo zgodilo nič drastičnega". "Našli naj bi čim širši družbeni konsenz," je še dodal in zatrdil, da je treba zagotoviti vzdržnost sistema tudi za generacije, ki se bodo upokojevale po letu 2020. Med možnimi ukrepi za dosego cilja naj bi bili sprememba sistema valorizacije pokojnin in vzpostavitev rezervnega demografskega sklada.
Pogačar meni tudi, da bi morala biti višje določena starost, pri kateri se lahko posameznik upokoji. Med možnimi ukrepi za dosego tega cilja so zakonsko povišanje polne in minimalne starosti, izenačenje pogojev za pridobitev pravic žensk in moških, povečanje spodbud za daljše ostajanje v zaposlitvi in delna upokojitev, torej kombinacija dela in upokojitve. Glede zaupanja v pokojninski sitem pa je dejal, da je treba mladim povrniti zaupanje vanj, zato je prepričan, da je treba govoriti tudi o medgeneracijski solidarnost.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.