Slovenija

DeSUS ostaja v koaliciji

Maribor, 08. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po sredini odločitvi Vzajemne, da zamrzne napovedani dvig premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, DeSUS ostaja v koaliciji.

Predsednik stranke upokojencev Anton Rous
Predsednik stranke upokojencev Anton Rous FOTO: POP TV

Na odločitev nadzornega sveta Vzajemne, da ne poviša premij za starejše zavarovance, so se odzvali tudi v DeSUS-u. V stranki so zadovoljni, še enkrat pa so ponovili, da bi v nasprotnem primeru izstopili iz vladne koalicije.

"V stranki smo z olajšanjem sprejeli sporočilo, da je nadzorni svet Vzajemne na svoji seji v sredo zvečer upošteval proteste in ni uveljavil enostranskega, za starejše zavarovance krivičnega povišanja zavarovalnih premij," je na novinarski konferenci dejal predsednik DeSUS Anton Rous.

Večina upokojencev meni, da bi dvig zavarovalniških premij težko prenesli, zato so odločitev nadzornega sveta Vzajemne sprejeli z olajšanjem.

Po njegovih besedah sedaj stranka od vladne agencije za nadzor zavarovalništva pričakuje, da bo nemudoma pripravila osnove za normativno ureditev izravnalnih shem, ki bodo zavarovalnicam zagotovile osnovne pogoje za normalno delo. Kot je dejal Rous, se bo poslanska skupina zavzela za pospešeno obravnavo in sprejem zakona o izravnalnih shemah in drugih podlag za dovolj jasno in nedvoumno izvajanje javne funkcije zdravstvenega zavarovanja v javnem interesu, ki bodo zagotovile enakopravnost vseh zavarovalnic.

V Desusu še dodajajo, da bodo s tem, ko ostajajo v vladni koaliciji, imeli več možnosti uresničiti med drugim tudi svoje obljube, da z novim letom čakalnih vrst za operacije srca, kolkov in očesne mrene ne bo več.

Vlada zadovoljna, a problem ostaja

Na vladi so z odločitvijo Vzajemne seveda zadovoljni, čeprav so se s tem težav pri financiranju zdravstva znebili le za nekaj mesecev. Včerajšnja zamrznitev je začasna rešitev. Denarja ne bo nič več, torej v zdravstvu še vedno premalo. Minister za zdravje Dušan Keber meni, da bo v prihodnosti prav gotovo prišlo do zviševanja premij, ampak mora biti to zvišanje enako pri vseh zavarovanjih in vseh zavarovancih.

Tisti, ki odločajo o zdravstvenem zavarovanju in razporejajo denar - ministrstvo za zdravje, finance, Agencija za zavarovalni nadzor, predstavniki zavarovalnic, pa so danes premlevali bodoče zavarovalne sheme. "Mislimo, da bomo do osnutka ustreznih zakonskih rešitev prišli kar kmalu, do konca avgusta, v septembru pa bo potekalo preverjanje med zainteresiranimi partnerji," ocenjuje Keber.

Za zdaj vztrajajo pri izravnalnih shemah. Najprej želijo zagotoviti, da vsi plačujejo enako, pozneje pa bi še vedno radi to, kar so napovedovali pred meseci - premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja naj se določajo glede na višino osebnih dohodkov.

Petan: Vzajemna bo kljub zamrznitvi normalno poslovala

Dušan Keber
Dušan Keber FOTO: POP TV

Kot je znano, je nadzorni svet zdravstvene zavarovalnice Vzajemna zamrznil napovedani 13,5 odstotni dvig premij za zavarovance, starejše od 60 let. Z odločitvijo nadzornega sveta so zadovoljni tako upokojenci kot ministrstvo za zdravje, saj bi po njihovem ta ukrep prizadel prav najšibkejše sloje. Ni pa še povsem jasno, ali bodo cene ostale nespremenjene tudi v prihodnje ali pa so premije zamrznili le začasno.

Medtem je okoli 800 zavarovancev že dobilo položnice za dražje premije. Tem zavarovancem Vzajemna sporoča, naj položnice vseeno plačajo, denar pa bodo dobili povrnjen tako, da bodo prihodnje mesece za zavarovanje plačali manj.

Če bodo premije ostale nespremenjene do konca leta, bo Vzajemna tako utrpela od ene do treh milijard izgube. Nadzorni svet se je prepričal, da to zavarovalnica še lahko prenese. Predsednik nadzornega sveta Vzajemne Bojan Petan je ob tem povedal, da tudi če se bo ta minimalna izguba zgodila, bo zavarovalnica še vedno kapitalsko ustrezna in bo lahko normalno poslovala v skladu z zakonskimi zahtevami.

Zamrznitvi je botrovala tudi obljuba države, da bo čim prej uredila vprašanja izravnalnih shem. Prav sprejem teh shem je tisto, kar si zavarovalnica najbolj želi. Zamrznitev premij je sicer začasna rešitev, prav nihče pa si ne upa napovedati, ali se bodo premije kmalu spet odtalile.

SNS: Premije pri Vzajemni le predvolilni scenarij

Bojan Petan
Bojan Petan FOTO: POP TV

Odločitev nadzornega sveta zdravstvene zavarovalnice Vzajemna glede zamrznitve dviga premij za zavarovance starejše od 60 let, po mnenju poslanske skupine SNS kaže na izkoriščanje moči strank vladne koalicije. Kot je v sporočilu za javnost zapisal poslanec SNS Sašo Peče, pa to še posebej velja za "stranko upokojencev", ki je s svojo politiko sama povzročila diskriminatorno ravnanje omenjene zavarovalnice. Po mnenju poslanske skupine SNS so bili zapleti okoli dviga premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja namreč skrbno načrtovan predvolilni scenarij vladnih strank.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10