Stranka DeSUS ne bo privolila v nikakršne posege v pokojnine, če pa bi že malo popustili, bi kvečjemu privolili v nižanje najvišjih pokojnin, je pojasnil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Na vprašanje, ali bo DeSUS zapustil koalicijo, če bo do posegov v pokojnine kljub temu prišlo, je Jurša odgovoril, da bo to presojala stranka.
Jurša je še povedal, da je ministru za finance Urošu Čuferju že na četrtkovem koalicijskem vrhu povedal, da njegove trditve o (ne)prispevanju upokojencev k uravnoteženju javnih financ niso točne.
Minister za finance je v odzivu na priporočila Bruslja med drugim že napovedal nadaljnje varčevalne ukrepe. Vztraja tudi, da je čas za pogovor o tem, da bi k delitvi bremena krize prispevali tudi upokojenci.
Po besedah Jurše bodo razprave na to temo potekale te dni. Ob tem upa, da bo v koaliciji prevladal razum in v pokojnine ne bodo posegali. "Ne bomo pristali na to, da bi se ljudem, ki živijo na pragu revščine, pokojnine še zmanjševale," je bil jasen Jurša.
Spomnil je, da upokojenci že dve leti ne usklajujejo pokojnin s plačami, upokojenci, ki imajo nad 622 evrov pokojnine, pa so brez letnega dodatka. Vsi upokojenci, ki so imeli nizke pokojnine, so izgubili tudi varstveni dodatek.
Stari ljudje so po mnenju Jurše navajeni živeti skromno, a si "družba ne sme dovoliti, da bi živeli na pragu čiste revščine". Spomnil je, da na pragu revščine že zdaj živi okoli 206.000 upokojencev.
Jurša tako ocenjuje, da upokojencem ne gre več nič vzeti. Tudi dodatkov ne, saj jih po njegovih besedah zdaj prejemajo najrevnejši upokojenci. Če bi DeSUS vsaj malo popustil, kar je predmet širše razprave v stranki, bi kvečjemu privolili v nižanje najvišjih pokojnin, je povedal vodja poslancev DeSUS. Obenem je spomnil, da je to naredila že vlada Janeza Janše, vendar je ustavno sodišče ta ukrep razveljavilo.
Kot je še posvaril Jurša, se mora vlada reševanja krize lotiti tako, da "bika primejo za roge", torej da vzamejo zlasti tistim, ki si "abnormno delijo sredstva v državnih in drugih podjetjih".
ZSSS: Ministrova izjava je žaljiva
Na napovedi ministra Čuferja so se odzvali tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kot je dejal njihov sekretar Miloš Mikolič, je ministrova izjava za upokojence žaljiva. Spomnil je na interventne ukrepe, ki so posegli v usklajevanje pokojnin, na socialnovarstveno reformo, zaradi katere so številni izgubili varstveni dodatek, in na zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je posegel v pravico do letnega dodatka za upokojence.
Izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukič pa je dejal, da glede na poročilo o razvoju Urada za makroekonomske analize in razvoj pokojnine iz leta v letu izgubljajo realno vrednost. Omenjeno poročilo po Lukičevih besedah navaja, da je bila povprečna neto pokojnina lani v primerjavi z letom prej realno nižja za 3,5 odstotka.
Zaradi ukrepov iz varčevalnega zakona, uveljavljenega maja lani, pa je bilo realno znižanje pokojnin še večje kot v letih prej, je opozoril. Razmerje med starostno pokojnino in povprečno neto plačo tako zdaj znaša le še 62,1 odstotka.
"V Sloveniji je bila stopnja tveganja revščine v letu 2012 za enočlansko gospodinjstvo postavljena na 600 evrov mesečno. Po podatkih za letošnji marec pa je 56 odstotkov upokojencev prejelo pokojnino do 600 evrov," je poudaril Lukič. "Več kot polovica upokojencev torej živi pod pragom tveganja revščine," pravi.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.