Ob 25. obletnici genocida v Srebrenici, ki se je začel 11. julija 1995, je slovenski premier Janez Janša na Twitterju zapisal: "Pokola v Srebrenici ne bi bilo, če bi na ozemlju bivše Jugoslavije po njenem razpadu počistili s komunistično ideologijo in obsodili povojne poboje v Sloveniji."
Janša je nato svojo objavo dopolnil z drugim tvitom, v katerem je zapisal, da je za masaker v Srebrenici odgovorna doktrina JLA, ki predvideva fizično uničenje nasprotnika, ta pa, da je znova zaživela ob razpadu Jugoslavije. Kot je zapisal še v tretjem tvitu, je genocid v Srebrenici "zasnovalo zlo, vzgojeno v komunistični akademiji JLA pod rdečo zvezdo (in ne v kaki nacionalistični verski šoli)". Dodal je, da so Ratko Mladić in ostali produkt šole JLA, ki je oficirje in generale učila, da "je temeljni cilj oboroženega boja likvidacija nasprotnika".
V DZ je Janša danes dejal, da če Slovenija ne bi Bošnjakom takrat, ko je bil sam minister za obrambo, pomagala, bi bilo žrtev petkrat več. "Prizadevamo si, da se resolucija Združenih narodov ustrezno dopolni," je poudaril.
Odzivov na tvit je bilo veliko že čez vikend, danes pa je večina opozicijskih poslancev protestno zapustila sejo. Namesto poslanskih vprašanj, ki so bili na sporedu, so poslanci SD in Levice namreč zahtevali, da se premier za tvit opraviči, ta pa tega ni storil – odločil se je za dodatno pojasnjevanje zapisanega. Med drugim je dejal tudi, da če Slovenija ne bi Bošnjakom takrat, ko je bil sam minister za obrambo, pomagala, bi bilo žrtev petkrat več.
Drugi odzivi v slovenskem političnem prostoru
Predhodnik Janše na mestu predsednika vlade, Marjan Šarec, je zapisal, da so "obžalovanje, pieteta in sočustvovanje" dejanja, ki so primerna ob spominu na Srebrenico, "ne pa deplasirane izjave, ki nimajo nobenega konteksta".
Ostro so se seveda odzvali tudi drugi v opoziciji. Milan Brglez, evropski poslanec iz vrst SD, je zapisal, da ne gre le za"nepietetno in zavržno dejanje do žrtev in svojcev Srebrenice", temveč tudi za zunanjepolitično sramoto. Poslanec Levice Matej T. Vatovec pa je v odzivu zapisal, da se je "Srebrenica zgodila zaradi takih egomaniakov".
Predsednik sveta Stranke Alenke Bratušek Roman Jakič je poobjavil članek Slobodne Bosne, v katerem so se odzvali na Janševo izjavo, ob tem pa zapisal: "Drage matere, sestre, brati, otroci, starši ... pobitih v Srebrenici, dragi Bošnjaki, jaz se vam v svojem imenu in najmanj 75 % prebivalcev Slovenije opravičujem za to neumno, primitivno in nepietetno izjavo "našega" predsednika vlade Republike Slovenije. Sram nas je."
Marko Koprivc iz SD je pojasnil, da so protestno zapustili dvorano, ker se jim zdi nedostojno sodelovati na seji, na kateri se Janša ni želel opravičiti za žaljiv tvit. "Menimo namreč, da je tvit nedopusten in žaljiv. In iz pietete do vseh žrtev in sorodnikov bi pričakovali najmanj, da se predsednik vlade za ta tvit opraviči," je povedal ob robu seje.
Opozoril je še, da povojni poboji niso povezani z genocidom v Srebrenici, oboje je treba obsojati, vendar se jih ne sme mešati. Genocid nima popolnoma nič s komunizmom, je dodal. Prepričan je, da bo imel tak zgodovinski revizionizem glede dogajanja v Srebrenici mednarodno razsežnost.
Pri Levici so pozvali k jasni zavrnitvi politike, ki jo zagovarja SDS. Kot je opozoril Miha Kordiš, Janša in SDS zasledujeta iste politike, ki so pripeljale do Srebrenice. Marko Bandelli iz SAB pa je ocenil, da bi se lahko Janša vzdržal takšnega tvita, saj da si v vlogi predsednika vlade ne more privoščiti takšnih izjav.
Na predsednika Evropskega parlamenta sta naslovila pismo tudi evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj. "Zloraba in politizacija genocida v Srebrenici za izključno notranje ideološke in strankarske namene slovenskega premierja Janše je le vrh ledene gore širšega in izjemno zaskrbljujočega trenda zgodovinskega revizionizma in relativizma, ki ga prinaša zaskrbljujoča rast skrajne desnice in populističnih sil po Evropski uniji," sta med drugim zapisala evropska poslanca.
Tudi del koalicije se distancira
Tudi nekatere koalicijske stranke so se oddaljile od tvita Janše. Predsednik DZ Igor Zorčič (SMC) je opozoril na minuto molka v državnem zboru, s katero so se poslanci poklonili žrtvam Srebrenice, obžaloval je, da tega Janša ni omenil v svojem tvitu. Po njegovem tvit predsednika vlade in takšna reinterpretacija zgodovine lahko škodi ugledu Slovenije.
Tudi njegov strankarski kolega Gregor Perič (SMC) se ne strinja z vsebino spornega tvita. "To ni čas za neka zanikanja, ampak za opozorila za vse nas, da se kaj takega ne ponovi," je povedal.
Tudi v DeSUS se ne morejo strinjati s tvitom Janše, je ob robu seje dejal poslanec Franc Jurša. Po njegovem ni prav, da se v pietetnem vzdušju ob obletnici genocida v Srebrenici izjavi nekaj, kar je povezano z neko drugo zadevo v zgodovini. Stranka je sicer že včeraj opozorila na neprimernost izjave.
V stranki NSi odziva na tvit premierja ni bilo. Se pa je na tviterju znova oglasil Janša in kritiziral odhod opozicijskih poslancev. "Sejo so zapustili zato, ker se niso sposobni soočiti s svojim rasizmom. Ker niso sposobni obsoditi vseh, ampak samo tiste zločine, ki jih niso povzročili njihovi vzorniki," je zapisal.
Kosorjeva o tem, da gre za nedržavniško izjavo
Pisali smo že o odzivu številnih tujih medijev – časnik Oslobođenje je med drugim zapisal, da bi lahko tovrstne izjave tolmačili kot fašistične, neodvisni portal slobodna-bosna.ba pa je Janševo objavo označil za "morbidno, nedržavniško provokacijo".
Odzvala se je tudi nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor, ki je izjavo označila za "res, ampak res nedržavniško". Ob tem je zapisala, da ima Evropska ljudska stranka (EPP) poleg njega "pod okriljem še Vučićeve, ki genocid v Srebrenici obravnavajo kot 'nesporazum'. Uničujoče." Namigovala je na srbrsko premierko Ano Brnabić, ki je nekaj dni pred lansko, torej 24. obletnico, napovedala, da na komemoracijo ne bo šla, saj je tja niso povabili. Ob tem je spomnila, kako so srbskega predsednika Aleksandra Vučića leta 2015 v Srebrenici napadli, ko je prišel v Srebrenico, in kako za to ni bil nihče kaznovan, in dejala, da bi bilo "zaželjeno, da se nehamo vračati k nesporazumom iz preteklosti".
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, s katero se je Janša sestal v Bruslju dva dni pred svojim tvitom, pa je ob 25. obletnici srebreniškega genocida posnela video, ob katerem je zapisala, da "se ves svet zaveda, da nam ni uspelo zaščititi tistih, ki so našo zaščito najbolj potrebovali", in da je naša dolžnost, da se spominjamo, spregovorimo in ukrepamo. "Nič več prelite krvi v imenu rase ali religije. Nič več genocidov, nikoli več," je sklenila svoj zapis.
KOMENTARJI (3165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.