
Poslanci DZ so včeraj z 41 glasovi za in 26 glasovi proti izglasovali umik predloga poslanske skupine DeSUS o prenehanju veljavnosti zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom z dnevnega reda decembrske seje. Umik točke so predlagale in podprle poslanske skupine SDS, NSi in SLS, medtem ko so poleg skupine DeSUS umiku nasprotovali opozicijski poslanci. DeSUS prenehanje veljavnosti zakona predlaga, ker je bil ta sprejet oktobra lani v času nizke inflacije in mirovanja cen, v trenutnih razmerah pa je po mnenju DeSUS zaradi višje inflacije in nepričakovanih podražitev škodljiv.
Predlogu umika je nasprotoval prvopodpisani pod zakon Franc Žnidaršič (DeSUS). Po njegovem je nesprejemljivo, da predsednik vlade v vseh svojih nastopih govori o blaginji, o veliki gospodarski rasti, o uspešnosti države, na drugi strani pa se poslabšuje položaj najrevnejših, sam pa govori o blaginji takrat, ko je polovica ljudi na slabšem kot leto prej. "Računam, da je to eden izmed žebljev na krsto take vlade v prihodnje, in računam, da bo tista polovica državljanov, ki slabše živi, kot je leto prej, znala to stvar ustrezno obravnavati na naslednjih parlamentarnih volitvah," je povedal Žnidaršič.
Žnidaršič je po umiku predloga DeSUS napovedal razgovor na organih stranke o morebitnem izstopu iz koalicije. ''Brez dvoma pa je umik naročil predsednik vlade, brez katerega se tako ali tako nič pomembnega ne more zgoditi! Pri tem je značilen odnos koalicijskih partneric v tem, da so v času, ko smo predlagali vložitev zakona molčale, kar je v nasprotju z dogovorom o koaliciji! Molčale so tudi ves čas do seje državnega zbora! Molčala je tudi ministrica! Potem pa predlog za umik! Samo otroci v vrtcu bi verjeli, da se o tem tri stranke niso ločeno dogovorile, kajti mi smo bili s predlogom za umik zakona seznanjeni, takrat kot vsi drugi v parlamentu,'' je zatrdil Žnidaršič.
Upokojenci protestirajo

Zaradi umika predloga poslanske skupine DeSUS z dnevnega reda seje DZ so protestirali v Zvezi društev upokojencev (ZDUS). Kot je v protestni izjavi zapisala predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak, protestirajo proti podcenjevalnemu odnosu do četrtine prebivalstva države, ki se je ob najnovejših podražitvah znašla dobesedno na robu preživetja. V ZDUS bodo po besedah predsednice poskušali izvedeti, kdo od poslancev je glasoval za umik. V zvezi poudarjajo, da že od septembra naslavljajo pisma na različne vladne urade, predlagajo možnosti za reševanje stisk najbolj ogroženih in jih prosijo za pogovor. Kljub temu jih ni še nihče sprejel, niti jim ni odgovoril, še manj pa predlagal sprejemljive rešitve, še dodajajo v ZDUS. V ZDUS namreč menijo, da je treba dajatve oziroma socialne transferje usklajevati s pokojninami, kot je bilo to urejeno prej. Sedanja ureditev namreč še slabša položaj predvsem upokojencem z najnižjimi dohodki.
Ministrica Cotmanova: Spremembe februarja
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je sicer obljubila, da so na ministrstvu že pripravili spremembe zakona o usklajevanju socialnih transferjev, po katerih se bosta varstveni dodatek in vdovska pokojnina usklajevala dvakrat letno in ne več samo enkrat letno. Usklajevala se bosta tako kot pokojnine, in sicer februarja in novembra. Po mnenju ministrice bo do sprememb prišlo še pred naslednjo uskladitvijo pokojnin, ki bo februarja.
Sedanji zakon o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom nekatere upravičence na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja "resnično postavlja v manj ugoden položaj", je opozorila ministrica. Poudarila pa je, da se z zakonom ni poslabšal položaj najštevilčnejšim prejemnikom denarnih socialnih prejemnikov, torej prejemnikom denarne socialne pomoči in prejemnikom otroških dodatkov.

Zakon je tudi uredil enako izhodiščno osnovo, tako da se socialni transferji usklajujejo v skladu z inflacijo oziroma povišanjem življenjskih stroškov, je povedala ministrica in spomnila, da so bile prej osnove različne, na primer izhodiščna, povprečna in minimalna plača ter pokojnina. Transferji pa so se usklajevali v različnih časovnih obdobjih tekom leta, zdaj se vsi usklajujejo januarja. Če bi zakon ukinili, bi bili na slabšem tisti, ki prejemajo porodniška oziroma starševska nadomestila, je poudarila Cotmanova.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.