Slovenija

DeSUS da, LDS ne

Ljubljana, 16. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

LDS je zavrnila ponudbo mandatarja Janeza Janše, DeSUS pa je prižgal zeleno luč za vstop v koalicijo.

Anton Rop si je od SDS želel bolj konkretno ponudbo. (Foto: POPTV)
Anton Rop si je od SDS želel bolj konkretno ponudbo. (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Člani sveta LDS so se danes pozno popoldne odločili, da bo stranka ostala v opoziciji. "Med liberalno demokracijo in strankami nastajajoče desnosredinske koalicije je preveč vsebinskih, programskih in konceptualnih razlik", je po seji sveta pojasnil predsednik LDS Anton Rop. Dosedanji predsednik vlade je dejal še, da bo LDS kot poraženka oktobrskih volitev predstavljala programsko in kadrovsko alternativo "relativno precej desnemu konservativnemu programu" novoizvoljenega premiera Janeza Janše.

Izvršni odbor DeSUS pa se je nasprotno odločil za koalicijo s SDS, NSi in SLS ter pričakuje dodelitev obrambnega ministrstva, ki naj bi ga vodil državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Karel Erjavec. O predlogu in argumentih za vstop stranke upokojencev v desnosredinsko vladno koalicijo bo dokončno odločil svet stranke, ki se bo sestal v petek.

Po Podobnikovih besedah SLS dobila tako konkretne ponudbe za resorje, kot na primer DeSUS.
Po Podobnikovih besedah SLS dobila tako konkretne ponudbe za resorje, kot na primer DeSUS. FOTO: POP TV

SLS po dogovoru ne želi omenjati imen

"Večji del pogovorov med SDS in SLS o koalicijski pogodbi je bil danes namenjen vsebini dela koalicije," je dejal predsednik SLS Janez Podobnik. Kot je pojasnil, so se danes prvič seznanili tudi z možnimi predlogi za pokrivanje posameznih resorjev. Podobnik ni želel povedati, o katerih resorjih je bilo govora oziroma kdo so kandidati stranke za ministrska mesta.

Največ časa so namenili vprašanjem javnih financ, lastninjenja bank, postopnega umika države iz KAD in SOD, o podhranjenosti slovenskih občin, o družinski politiki ter o pričakovanju SLS, da se bo koalicija zavzemala za celovitost Piranskega zaliva.

Predlagali pa so tudi, da bi bilo v koalicijski pogodbi med drugim zapisano, da bo eden od osnovnih konceptov delovanja koalicije soglasje, saj imajo po Podobnikovih besedah "izkušnjo, kaj se zgodi, če ta koncept ni zapisan v koalicijski pogodbi".

Usklajevanje med SDS in DeSUS se bliža koncu

Anton Rous pravi, da želi DeSUS prevzeti enega od državotvornih resorjev
Anton Rous pravi, da želi DeSUS prevzeti enega od državotvornih resorjev FOTO: POP TV

Izvršni odbor DeSUS je razpravljal o ponudbi mandatarja Janeza Janše za prevzem enega ministrstva v novi vladi: ministrstva za pravosodje, resorja za promet ali pa obrambnega ministrstva. Predsednik DeSUS Anton Rous je včeraj po sestanku s predstavniki SDS napovedal, da bo stranka najverjetneje izbrala državotvorni resor, torej pravosodno ali obrambno ministrstvo. Predsednik stranke upokojencev ni želel govoriti o imenih in tudi ne o možnosti, da bi bil kandidat za vodenje pravosodnega ministrstva sedanji državni sekretar na tem ministrstvu in neuspešni kandidat DeSUS za poslanca Karl Erjavec.

Bo Karl Erjavec prevzel pravosodno ministrstvo?
Bo Karl Erjavec prevzel pravosodno ministrstvo? FOTO: POP TV

V kadrovskem delu razprave pa bo verjetno beseda tekla tudi o kandidatih DeSUS za državne sekretarje, ki bodo v skladu z reformo države uprave postali namestniki ministrov. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je namreč pojasnil, da je prevzem enega od ministrstev povezan tudi z mesti državnih sekretarjev, ki bi 'pokrivali' nekatere druge resorje v vladi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta