Erjavec: Vnovičnih predčasnih volitev si ne moremo privoščiti
Prvak stranke DeSUS je dejal, da so trenutne možnosti očitno le še desnosredinska koalicija ali predčasne volitve. V primeru ponovnih volitev kar pol leta ne bi imeli operativne vlade, bonitetne ocene bi še naprej padale in bistveno bi se poslabšal gospodarski in finančni položaj Slovenije, je pojasnil.
DeSUS vztraja vsaj pri tem, kar jim je ponudil Janković
Pogajalska izhodišča stranke DeSUS so ista kot pri pogajanjih z Zoranom Jankovićem – stranka vztraja pri enem državotvornem ministrstvu ter ministrstvu za delo ali zdravje. Prav tako zahtevajo ustrezno število državnih sekretarjev iz vrst DeSUS. Sam Erjavec bi bil "najraje samo poslanec", vendar pa bi vlada težko delovala, če predsednik stranke ne bi bil del vlade, je pojasnil.
Kako bi lahko predsednik 'razelektril vzdušje v Sloveniji'?
Ker Janković ni zagotovil zadostnega števila glasov podpore za sestavo vlade, bi moral predsednik države Danilo Türk pri predlogu za ime novega mandatarja dati prednost Janši in desnosredinski koaliciji, ne glede na vsa razhajanja in nesoglasja iz preteklosti, dodaja Erjavec. S tem bi Türk po besedah predsednika DeSUS "razelektril vzdušje v Sloveniji". V zadnjih 20 letih namreč po mnenju še ni bilo takšne polarizacije, kakršna je v tem trenutku, dodaja Erjavec.
Tudi predlog za Marka Voljča po njegovi oceni ne uživa zadostne podpore s strani političnih strank, tako da ta možnost "verjetno ni več realna".
'V poslanski skupini smo homogeni'
Erjavec je še poudaril, da so v poslanski skupini homogeni, in napovedal, da bo tako tudi ob prihodnjem glasovanju o morebitnem mandatarju. Zatrdil je, da so bili enotni tudi ob glasovanju o mandatarskem kandidatu Jankoviću. Ob tem je omenil, da je v enem od časopisov v teh dneh prebral izjavo enega nekdanjih poslancev stranke, ki je iz nje nato izstopil, da Erjavec in namestnik vodje poslanske skupine Franc Jurša ob odločanju o Jankoviću naj ne bi glasovala. Zato je Erjavec danes napovedal, da bosta "zaščitila osebno integriteto in sprožila ustrezne postopke".
Spomnimo
V DeSUS so predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću pred morebitnim drugim krogom glasovanja o mandatarju postavili pogoj, naj jim predstavi vse poslance, ki mu bodo v državnem zboru zagotovili večinsko podporo. Ker Janković na današnjem sestanku z Erjavcem tega ni storil, ta pogoj ni bil izpolnjen. DeSUS se je tako odločil za pogajanje z desnosredinsko opcijo.
KOMENTARJI (2938)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.