Na izrednem volilnem kongresu je bil za novega predsednika stranke upokojencev znova izvoljen Karl Erjavec, sicer dolgoletni predsednik DeSUS, ki mu je januarja stolček spodnesla tedanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. A ta se je zaradi afer kmalu morala posloviti s položaja.
Po dobrih desetih mesecih odsotnosti iz politike se Erjavec vrača. Prejel je 146 glasov, njegov tekmec Srečko Felix Krope pa 71. Kongres je za podpredsednike izvolil Ireno Majcen, Antona Balažka in Brigito Čokl.
Erjavec se je v prvem govoru po izvolitvi zahvalil delegatom za dano podporo in dodal, da izkazano zaupanje razume tudi kot veliko odgovornost. "V politiko se ne vračam zaradi položajev ali da bil še sedmič minister, ampak zato, ker bo stranka prihodnje leto praznovala 30 let svojega obstoja. Mislim, da je naša dolžnost, da stranko popeljemo znova na tiste pozicije, ki jih je zasedala v slovenskem političnem prostoru," je dejal v izjavi za javnost.
Dodal je, da je bila odločitev za vrnitev v politiko težka, a da Slovenija glede na zahtevne izzive potrebuje izkušenega politika. "Stranka ima lepo in dobro prihodnost."
Opozoril je, da je Slovenija v zahtevnih časih, čakajo nas težki izzivi. "Vemo, da je svet doletela epidemija, tudi Sloveniji ni prizanesla. Številke povedo vse," je dejal. Poleg zdravstvene imamo tudi ekonomsko in socialno krizo ter druge "stranke učinke", ki jih je prinesla kriza, pravi Erjavec. Zatrdil je, da je DeSUS državotvorna stranka in tako bo tudi v prihodnje.
Dosedanji predsedniki stranke:
1990–1991 Ivan Sisinger
- eden od ustanoviteljev Zveze društev upokojencev Maribor, ki se je pozneje preimenovala v Demokratično stranko zveze upokojencev Maribor
1991–1993 Rado Lipič
1993–1999 Jože Globačnik
- odstopil leta 1999 zaradi zdravstvenih razlogov
1999–2002 Janko Kušar
- izvoljen na seji po odstopu Globačnika
- pred kongresom 2002 se je odločil umakniti iz stranke
2002–2005 Anton Rous
- izvoljen na kongresu 2002
2005–januar 2020 Karl Erjavec
- izvoljen na kongresih 2005, 2009, 2013 in 2017
januar–september 2020 Aleksandra Pivec
- izvoljena na kongresu januarja 2020, septembra je zaradi izgube zaupanja v stranki odstopila
- do kongresa je stranko zastopal Tomaž Gantar
december 2020 Karl Erjavec
- izvoljen na volilnem kongresu, ki je zaradi epidemioloških razmer potekal dopisno
Odkrili večje število ponarejenih glasovnic za Kropeta?
Kot poroča novinar Sveta na Kanalu A Miha Orešnik naj bi neuradno med prispelo pošto za kongres stranke DeSUS bilo tudi 23 očitno ponarejenih glasovnic, vse pa so bile izločene že pred začetkom štetja. Večina je bila za Kropeta. "Sta pa še 2 kuverti, za kateri morajo ugotoviti, ali sta prav tako ponarejeni. Stranka za zdaj tega ne komentira."
Bo Erjavec DeSUS popeljal iz Janševe vlade?
Tudi politične razmere v Sloveniji so zelo zahtevne, pravi novi stari predsednik DeSUS. Predčasne volitve ocenjuje kot slabo popotnico, glede na težave, s katerimi se spopada država. "Stranka DeSUS je kos tem izzivom, lahko jo ponesemo na tiste pozicije, ki jih je stranka že zasedala."
Napoveduje poglobljen razmislek v stranki, kam bodo peljali DeSUS v prihodnje. Že v ponedeljek se bo tako sestalo vodstvo stranke, razpravljali bodo tudi o vlogi stranke v Janševi vladi in koaliciji. Zatem se bo vodstvo sestalo s poslansko skupino, s katero bodo prav tako govorili o vlogi DeSUS v trenutni koaliciji. Gre za pogovor, ki ga morajo opraviti, vse odločitve pa morajo biti enotne, je poudaril. "Čaka nas temeljit pogovor, ne le znotraj stranke, temveč tudi s predsednikom vlade glede prihodnosti in sodelovanja."
Erjavec je ob tem spomnil, da ima DeSUS določene zaveze na podlagi sklepov organov stranke. Napovedal pa je, da bodo razpravljali tudi o tem, ali so ti sklepi še vedno primerni ali bo treba razmisliti o drugačni politiki.
Glede soočanja vlade z epidemijo je dejal le, da številke povedo vse. Kritičen je predvsem do tega, da so se stališča glede zdravstvene krize sprejemala mimo zdravstvenega ministra in mimo stroke.
Meni, da predsednik vlade Janez Janša zaradi novega predsednika ene od koalicijskih partneric ne bo spremenil svoje politike. "Karl Erjavec gotovo ne more vplivati na to, da bo Janez Janša spreminjal svojo politiko. Pričakujem pa, da bo spoštoval dogovore, ki jih imamo znotraj koalicije. Ne moremo si privoščiti, da minister za zdravje predlaga državnega sekretarja, ta pa ni obravnavan na seji vlade in ni imenovan."
Kongres DeSUS je zaradi epidemije koronavirusne bolezni potekal dopisno. Začel se je 20. novembra, delegati pa so za individualne funkcije glasovali od 27. novembra do 1. decembra. Volilni material z glasovnicami so poslali 231 delegatom.
Erjavec se je po Pivčevem odstopu že do neke mere vrnil v politično igro in se srečuje z aktualnimi političnimi akterji. Pred nekaj tedni se je namreč sestal tako s premierjem Janezom Janšo kot vodilnim pobudnikom Koalicije ustavnega loka (KUL) Jožetom P. Damijanom, pred nekaj dnevi pa tudi z vodstvom SMC. Danes je v izjavi dejal, da je za vsa srečanja prejel vabila oziroma da "se ni sam vabil".
Odzivi iz politike
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je povedal, da je Erjavcu po telefonu čestital za zmago na kongresu in se dogovoril za čim hitrejše srečanje. "Osebno se zelo dobro razumeva, na sestanku pa bova ugotovila ali imava podobne poglede na slovensko politiko. Slovenija potrebuje močan center," je zapisal.
Na Erjavčevo izvolitev se je odzval tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič (SMC). V zapisu mu je čestital in dodal, da se z njegovo izvolitvijo "odpirajo nove priložnosti za konstruktivno sodelovanje".
Erjavcu je čestitala tudi predsednica SD Tanja Fajon. "Želim uspešno vodenje, predvsem pa veliko modrosti in poguma pri nadaljnjih odločitvah. Slovenija je na težki preizkušnji. Verodostojnost politike in zaupanje pa tudi," je navedla.
Čestitke in dobrodošlico je Erjavcu izrekla tudi predsednica SAB Alenka Bratušek. Kongresa DeSUS se je v svojem zapisu na spletni strani stranke še pred razglasitvijo Erjavčeve zmage dotaknil tudi predsednik LMŠ Marjan Šarec. "Velika so tudi pričakovanja, da bo stranko izpeljal iz vlade, ki je dokazano vsak dan bolj škodljiva za to državo. Tudi v opoziciji to pričakujemo, saj si težko predstavljamo drugačno odločitev ob vsem, kar se dogaja," je navedel. V opoziciji so bili po njegovih navedbah doslej zelo prizanesljivi, ker so želeli dati možnost do današnje razglasitve rezultatov. "Če se po današnjem dnevu dinamika ne bo spremenila, bo dokončno jasno, kje smo. Časa ni veliko, besed je bilo dovolj in preveč, čas bo za dejanja," je dodal Šarec.
Gantar: Vsi smo dovolj zreli in odrasli
Minister za zdravje, ki je v času do kongresa začasno vodil stranko, je po razglasitvi volilnih rezultatov ocenil še, da bo dialog v koaliciji normalen, saj da so "vsi dovolj zreli in odrasli". Pogovarjali se bodo argumentirano, resno in razmeram primerno, je napovedal.
K temu bo po njegovih besedah prispevalo tudi novo vodstvo, ki daje stabilnost tako v stranki kot tudi v političnem prostoru. DeSUS bo lahko spet deloval na normalen način in sprejemal tudi težke odločitve, ki so gotovo pred njimi, je Gantar dejal v izjavi za medije. Vesel je prepričljive zmage, ki po njegovih besedah pomeni poenotenje tudi v načinu dela in razmišljanja.
Na vprašanje, kakšno bo sodelovanje med njim in Erjavcem, glede na to, da sta se v preteklosti znašla na nasprotnih bregovih, je Gantar dejal, da sta se usedla in "korektno pogovorila, v čem sem morda jaz ravnal narobe, v čem je tudi on sprejemal hitre odločitve". Kot je zatrdil, ni bilo med njima nobene zamere in nobenih korakov, ki bi onemogočali kakršnokoli sodelovanje. Gantar sicer nima ambicij po ponovnem prevzemu vodenja sveta stranke.
KOMENTARJI (3290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.