Slovenija

Desetletnica slovenskega potnega lista

Ljubljana, 24. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za notranje zadeve je z osrednjo slovesnostjo v Cankarjevem domu obeležilo desetletnico izdajanja potnih listin.

Na priložnostni slovesnosti v Cankarjevem domu sta zunanji in notranji minister ter minister za evropske zadeve poudarili pomen in vrednost naše potne listine, ter orisali njeno preteklost in prihodnji razvoj. Natančneje so predstavili tudi novi rdeči potni list, ki ga od marca letos izdajajo namesto starih, modrih obrazcev.

Že desetletje imamo Slovenci svoje potne listine. Prvi so s trakov tiskarn prišli konec septembra leta 1991. Od takrat je bil naš potni list deležen manjših predelav. Kot je v uvodnem govoru poudaril zunanji minister Dimitrij Rupel je po desetih letih prišel čas, da stari potni list upokojimo in nadomestimo z novim potnim listom.

Po besedah Bojana Bugariča z ministrstva za notranje zadeve lahko slovenski državljani brez potovalne vize potujejo v vse države članice EU in še najmanj 80 ostalih držav. Izjeme so le ostale države, s katerimi imamo poseben režim. Sem spadajo na primer Bosna in Hercegovina, Zvezna republika Jugoslavija in Avstralija.

Natanko 78 držav je na seznamu, kamor lahko Slovenci potujemo zgolj s potnim listom. Med drugim tudi v Združene države Amerike in Kanado, kar z izjemo držav Evropske unije oblasti v Severni Ameriki ne dovolijo tako rekoč nikomur. Ostajajo sicer države, za katere so vize še vedno potrebne, med njimi tudi Zvezna republika Jugoslavija, a je takšnih držav vedno manj.

"Ker je naš potni list tako zelo uporaben in cenjen, je pogosto predmet tatvin in ponarejanja," je poudaril minister Rupel. Po neuradnih podatkih stane na črnem trgu med tri in kar pet tisoč nemškimi markami. Ravno zato je bil čas, da stare modre knjižice s petim avgustom prihodnje leto dokončno ukinemo.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: Reuters

Novi potni list, ki bo starega nadomestil, je tehnično resnično eden boljših, saj ima kar nekaj deset varoval, lasersko gravirane slike, večbarvni ultravijolični tisk in celo reliefni tisk zdravice na podatkovni strani. Minister za notranje zadeve, Rado Bohinc, je novi potni list označil z kot "dokument, ki je vrhunska tehnološka in umetnostna stvaritev".

Pa vendar mnoge skrbi, da ne bo tudi ta potni list v luči približevanja Uniji potrebno zamenjati. Kot zatrjuje Bugarič bodo vsi potni listi, tudi po sprejetju, ostali v veljavi, ostali pa bodo doživeli le lepotne popravke. Za zamenjavo potnega lista je le še dobrih šest mesecev časa, zato na notranjem ministrstvu pozivajo državljane, da to storijo čim prej.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Sicer pa je ministrstvo za notranje zadeve že pred desetimi leti kot soorganizator takratnega Infosa vsem obiskovalcem, ki so želeli, omogočilo izdajo prvega slovenskega potnega lista. Tudi letos bodo na tej sejemski prireditvi predstavniki ministrstva vsem obiskovalcem, ki še niso zamenjali potnega lista, omogočili, da to storijo v času sejma in jim s tem prihranili pot na upravno enoto. Otrokom do četrtega leta starosti bodo potni list na Infosu izdali brezplačno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.