Slovenija je 22. maja 1992 postala 176. članica svetovne organizacije. Po desetih letih od sprejetja v ZN je država vključena v skoraj vse najpomembnejše mednarodne organizacije, navezala pa je diplomatske odnose že s 145 državami.
Načela, za katera se je Slovenija zavzemala ob sprejemu v ZN, ostajajo ista. Med temi so vračanje beguncev na domove, mirno reševanje sporov, neširjenje jedrskega orožja, prepoved kemičnega in biološkega orožja, prepoved protipehotnih min, varovanje okolja, pravice otrok, žensk in delavcev, trajnostni razvoj in privrženost mednarodnim sodiščem. Slovenija se zavzema tudi za reforme ZN.
Slovenija se dejavno vključuje tudi v mirovne operacije svetovne organizacije in je trenutno del misij ZN na Kosovu (UNMIK), Golanski planoti (UNTSO) in Vzhodnem Timorju (UNTAET). Do lanskega septembra je sodelovala tudi v mirovni misiji ZN na Cipru (UNFICYP). Pravi ugled in razpoznavnost v ZN si je Slovenija pridobila z delom v Varnostnem svetu, v katerega je bila kot nestalna članica izvoljena oktobra 1997. Članstvo v VS je bilo za državo še posebej zanimivo, ko mu je dvakrat predsedovala za mesec dni, najprej avgusta 1998 in nato še novembra 1999.
Kot je za 24 ur povedal veleposlanik pri ZN Ernest Petrič, je Slovenija priznana in polnopravna članica mednarodne skupnosti: "v tem času je Slovenija v ZN igrala kar pomembno vlogo, celo pomembnejšo, kot bi ji šla glede na njeno specifično težo v mednarodnem življenju. Na simbolni ravni se je to pokazalo takrat, ko je bila Slovenija nestalna članica varnostnega sveta ZN."