
Pomemben delež zdravljenja kožnih obolenj predstavlja zdravljenje z lokalnimi pripravki. Izbira primernega pripravka je bistvena za dosego želenih učinkov.
Glede na empirične izkušnje dermatologi lahko trdimo, da kljub enaki aktivni (zdravilni) učinkovini lastniška zdravila različnih proizvajalcev niso enako učinkovita, nekatera med njimi v večji meri kot druga povzročajo lokalno iritacijo. Zato menimo, da takšna zdravila niso enostavno med seboj zamenljiva.
Ker vemo, da so v vsakem lokalnem pripravku poleg aktivne učinkovine še emulgatorje, stabilizatorje, konzervanse in antioksidante, ki so potencialni ekcematogeni (na primer parabeni), je jasno, da različna vsebnost le-teh v končnih pripravkih pomembno vpliva na njihove lastnosti.
Velika prednost lokalnega zdravljenja kožnih bolezni je, da lahko neposredno vplivamo na patološka dogajanja v koži.
K uspešnemu zdravljenju oz učinkovitosto določenega dermatika ne pripomore samo izbira ustrezne in učinkovite aktivne učinkovine, temveč tudi izbira in nespecifični vpliv mazilne podlage.
Pomožna snov je vsaka sestavina, ki ni zdravilna učinkovina, je pa prisotna v zdravilu ali je uporabljena pri izdelavi zdravila. Pomožna snov je lahko nosilec ali sestavina nosilca zdravilne učinkovine. Z njo je izboljšana: stabilnost zdravila, biofarmacevtske lastnosti, videz zdravila, sprejemljivost za bolnika in olajšan postopek izdelave. Pri oblikovanju zdravil je ponavadi uporabljenih več pomožnih snovi. Nosilec (vehikel) je nosilec aktivne učinkovine v tekočih farmacevtskih pripravkih, Podlaga pa je nosilec zdravilne učinkovine v poltrdnih in trdnih farmacevtskih oblikah.
Če želimo vplivati na bolezenska dogajanja v koži, moramo upoštevati posebnosti in stanje bolnikove kože ter lastnosti zdravila..
Podlage delujejo praviloma indiferentno, vendar obenem zmanjšujejo vnetni proces, torej delujejo tudi zdravilno. Napačna izbira mazilne podlage lahko zdravljenje dermatoze podaljša oz. prispeva celo k poslabšanju bolezni, sproži kontaktno alergijo ali pa celo izniči učinek vgrajenega zdravila.
Za vsako učinkovino je potrebno posebej načrtovati podlago. Glede na podlago, se lahko lastnosti in biološka uporabnost učinkovine bistveno spremenijo, tako da lahko privedejo do neželenih lokalnih in sistemskih učinkov. Podlage za poltrde izdelke so zelo pomembne, saj je od njih neposredno odvisno delovanje zdravila oz. aktivne učinkovine.
Zato menimo, da pri dermatikih ne moremo govoriti o medsebojno zamenljivih zdravilih.