Ob tej nesnagi se pošten človek zgrozi, nam stanje v Posavju opisuje domačin Branko Brečko. "Kadarkoli grem pogledat, je nekaj novega," pove. Kot nalašč malomarneži smeti odlagajo v bližini ekocelic, ki so zatočišče in dom gozdnih živali. Kar pa je lahko zelo nevarno.
Ironično se največ odlagališč v posavski Vrbini pojavlja v bližini smetišča, pravijo inšpektorji. Ljudi pozivajo, naj odlagališča ali znane kršitelje prijavijo. "Če najdemo, kdo je kršitelj ali neke znake, potem gremo v postopek zoper kršitelja, sicer je pa odgovoren za te odpadke lastnik zemljišča. Ti so potem dolžni odstraniti odpadke, niso pa kazensko odgovorni, torej njim ne grozi globa," pojasni medobčinski inšpektor v Posavju Martin Cerjak.

Če pa kršitelja zasačijo, kazen znaša od 200 do 400 evrov. "Ne razumem ljudi, ki to počnejo. Problem je tudi ta, da mnogi občani dajo te odpadke Romom. Tisto odpeljejo in preprodajo potem v zbiralcih kovin, ostale odpadke pa odvržejo kjerkoli," dodaja inšpektor.
Problema pa ne predstavljajo samo novi odpadki. Nekateri so v naravi že 15 let in več. Od starih objektov nasada jagod, do plastične folije, ki jo že prerašča gozd. Čistilne akcije, ki jih organizirajo občina in okoljevarstveniki, žal niso dovolj.
"Na žalost opažamo, da je pri nekaterih občanih zelo nizka zavest do čistega okolja," pove tudi višji svetovalec za varstvo okolja Darko Anžišček. Nekaj bo treba spremeniti v glavah ljudi, še dodaja, saj se bodo morali zavedeti, da je okolje, v katerem živimo, naš dom.

KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.