S 1. oktobrom 2003 bi se moralo v ZDA začeti novo proračunsko leto 2004, vendar kongresu tudi tokrat ni uspelo potrditi vseh zakonov o financiranju delovanja državnih agencij. Od kopice proračunskih zakonov jih je Bush v podpis doslej dobil šele 3, med njimi 3,54 milijarde dolarjev za financiranje dela kongresa in njegovih organov, 368,2 milijarde dolarjev vreden obrambni proračun in prvič doslej v zgodovini ZDA tudi 29,4 milijarde dolarjev vreden proračun novega ministrstva za domovinsko varnost. Ostala ministrstva, kot je State Department, sredstev za leto 2004 še nimajo potrjenih, predsednikova prošnja kongresu pa znaša okrog 28 milijard dolarjev. Tam je tudi denar, ki bi ga morala dobiti Slovenija, vendar ker noče z ZDA podpisati dvostranskega sporazuma o imuniteti ameriških državljanov pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC), bo morala nanj počakati dokler ne bo uradno potrjena kot nova članica zveze Nato.
Prvega julija letos je potekel rok, do katerega so morale države, ki so podpisnice rimskega statuta, ustanovitvenega akta ICC, z ZDA podpisati sporazum o imuniteti ameriških državljanov pred ICC, če so hotele obdržati vojaško finančno pomoč. Ameriški kongres je lani sprejel zakon o zaščiti ameriških vojakov, ki pravi, da bodo vse države podpisnice rimskega statuta izgubile vojaško pomoč, če do 1. julija 2003 ne bodo ratificirale dvostranskih sporazumov z ZDA. Po ameriško so to sporazumi po 89. členu rimskega statuta. Ameriško administracijo in kongres skrbi, da bodo ameriški državljani izpostavljeni brezpredmetnim tožbam pred sodiščem, ki je bilo ustanovljeno za preganjanje zločinov genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Izguba vojaške pomoči sicer ne velja za države članice zveze Nato in nekatere druge zavezniške države, velja pa za sedem novih članic zveze Nato, med katerimi je tudi Slovenija.
Vendar pa to ne pomeni, da je ta denar izgubljen, ampak je po besedah vira na State Departmentu le zamrznjen. Ko bo Slovenija prihodnje leto postala članica zveze Nato, bo zanjo avtomatično obveljala izjema, kot za druge članice zveze, in Nato naj bi bila spet upravičena do denarja iz programa Financiranja tujih vojsk (FMF) in programa Mednarodnega vojaškega izobraževanja in urjenja (IMET) bolj znanega pod imenom vojska-vojski. Program FMF je namenjen financiranju ali kreditiranju zavezniških držav za nakup ameriške vojaške opreme in za urjenje. IMET pa je namenjen vzdrževanju stabilnosti v posameznih svetovnih regijah z izobraževanjem vojakov posameznih držav v ZDA in doma, pri čemer jih Američani učijo tudi demokracije in spoštovanja človekovih pravic. Oba programa plačuje State Department, izvaja pa Pentagon.
Ameriški proračun je za Slovenijo v fiskalnem letu 2003 (od 1. oktobra 2002 do 30 septembra 2003) predvidel 5 milijonov dolarjev v okviru programa FMF in 950 milijonov dolarjev v okviru programa IMET. V predlogu proračuna za fiskalno leto 2004 pa je za Slovenijo v okviru FMF predvideno 4 milijone dolarjev, v okviru IMET pa 950 milijonov. Na State Departmentu so povedali, da Slovenija v okviru programa FMF za leto 2003 ni porabila še 3,75 milijona dolarjev, natančnih podatkov za IMET pa niso imeli pri roki. Ne glede na to pa slovenska vojska ne bo prikrajšana, saj naj bi dobila vse, ko bo v zvezi Nato.
Omenjeno vojaško pomoč bodo seveda še naprej prejemale države, ki so z ZDA sklenile sporazume o imuniteti pred ICC, ki niso podpisnice rimskega statuta in ki so iz tega ukrepa izvzete, ker so posebej dobre zaveznice ali ker se je tako odločil ameriški predsednik George Bush, kar je doslej že naredil za skupaj 25 držav, med njimi na primer za Romunijo in Kolumbijo. Poleg 18 članic zveze Nato velja izjema še za zavezniške države, kot so Izrael, Egipt, Avstralija, Nova Zelandija, Južna Koreja, Japonska, Jordanija, Argentina, Bahrajn, Tajvan in Filipini.
Po trditvah vira v State Departmentu je dvostranske sporazume z ZDA doslej podpisalo že skupaj 65 držav. Nekatere med njimi so Američane zaprosile, da njihova imena obdržijo v tajnosti. ICC je uradno začel delovati 1. julija 2002, za prvo obletnico rojstnega dne, pa je od ZDA dobilo darilo v obliki pritiska na države pristopnice z odvzemom vojaške pomoči. Bushev predhodnik Bill Clinton je decembra leta 2000 podpisal rimski statut ICC, vendar pa je Bush od podpisa odstopil in sprožil aktivno kampanjo spodkopavanja sodišča.