Odločitev, kdo bo rešitelj davčne zagate Palčice Pomagalčice, ki se je le za las izognila plačilu skoraj dvomilijonskega davka, bodo v društvu sprejeli prihodnji teden. Med potencialnimi rešitelji pa so največje humanitarne organizacije Rdeči križ, Karitas in Zveza prijateljev mladine (ZPM).
"Vemo, da se odločajo in da smo ena od organizacij, o kateri razmišljajo. V kolikor se bodo obrnili na nas, bomo akcijo izpeljali tako, kot je potrebno, predvsem pa v skladu z zakonom," je zagotovila generalna sekretarka ZPM Breda Krašna.
Ko je v igri dobrodelnost, pa ni požrešna samo država. V zadnjih letih smo bili večkrat priča tudi požrešnim dobrodelnežem. Nazadnje, ko si je predsednica društva Maus Nataša Švikart, ki zbira denar za operacijo 6-letnega Gala iz Dupleka, delež zbranih sredstev preprosto prilastila. Zdaj skesana Švikartova dejanje pisno obžaluje, a se bo kljub temu morala zagovarjati pred organi pravice.
Nad denarjem bi moral bdeti Furs
Da je takšno početje nedopustno in da meče slabo luč na ostala društva, pa je prepričana predsednica Veselih nogic Spomenka Valušnik. "Ne delamo na tem delu - zbirajmo denar, dajmo ga naprej, to je pravzaprav najlažje delati. Pri nas je kar nekaj prostovoljcev, ki oddelajo po več kot 500 ur na letni ravni. To niso majhne stvari. To je še več kot neka finančna donacija," je povedala.
Rešitev, da se takšne zgodbe, kot sta Krisova in Galova, ne bi več zgodile, vidi v bolj aktivnem sodelovanju Finančne uprave (Furs) s humanitarnimi društvi. "Furs bi lahko naredil poseben zakon ali člen v zakonu, kjer bi se lahko družine v takih izrednih situacijah, sploh s tako velikimi zneski, same obrnile na Furs. Odpre se jim poseben račun, nad katerim ima nadzor Furs," je predlagala.
Družine bi tako o porabi sredstev poročale kar Fursu, društva pa bi se medtem lahko povsem posvetila svojemu poslanstvu.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.