Potem ko je mariborsko višje sodišče za domnevno skorumpiranega murskosoboškega tožilca Roberta Stojka odredilo pripor, je njegov odvetnik vložil pritožbo. Tričlanski senat mariborskega okrožnega sodišča bo o njej predvidoma odločal že danes.
Vendar odločitev še ni znana. Kot so pojasnili na sodišču, lahko odločitev medijem posredujejo šele po izkazani vročitvi odločitve obdolženemu, zato bodo več o tem lahko povedali v torek dopoldne.
Sodišče naj bi sicer pripor odredilo zaradi ponovitvene nevarnosti in možnosti vplivanja na priče, piše Pomurje.si. Po neuradnih informacijah, ki jih objavlja omenjeni portal, se je Stojko že odpovedal tožilski funkciji, zato naj bi bilo v pritožbi zapisano, da ponovitvena nevarnost ne more biti razlog za pripor.
Obramba Stojka, ki je osumljen jemanja 25.000 evrov podkupnine, naj bi medtem temeljila na argumentu, da je tožilec denar potreboval kot posojilo, saj naj bi bil bolestno odvisen od iger na srečo.
Stojko, ki naj bi se pred preiskovalnim sodnikom branil z molkom, naj bi namreč zaradi zasvojenosti zašel v precejšnje dolgove, še piše Pomurje.si. Za to naj bi vedeli tudi ljudje iz pravosodnih krogov in nekateri med njimi naj bi mu celo posojali denar. Da menda tožilec nujno potrebuje denar, naj bi prav tako izvedel eden od odvetnikov, obtoženih na sojenju za domnevno preprodajanje kopaliških vstopnic Term 3000, in po besedah virov spletnega portala naj bi svojemu varovancu predlagal, da tožilca zvabita v past.
Tožilcu naj bi tako obljubil denar v zameno za uslugo med postopkom na sodišču, medtem pa naj bi ga prijavil protikorupcijski komisiji, še piše Pomurje.si.
Če se ni odpovedal funkciji, ga lahko razrešijo
Če informacije ne držijo in se Stojko ni odpovedal svoji funkciji, pa bi ga lahko razrešilo sodišče. Na vrhovnem državnem tožilstvu so nam pojasnili, da se to zgodi v primeru, ko je tožilec obsojen za kaznivo dejanje, storjeno z zlorabo svoje funkcije, ali za drugo kaznivo dejanje na zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, ali pa če gre za kaznivo dejanje, zaradi katerega je osebnostno neprimeren za opravljanje te funkcije.
O razrešitvi državnega tožilca odloči vlada na predlog pravosodnega ministra.
Spomnimo ...
Stojka so v četrtek prijeli pri prejemanju 25.000 evrov domnevne podkupnine. Sodelavci Nacionalnega preiskovalnega urada so v predkazenskem postopku uporabljali prikrite preiskovalne ukrepe, denar, ki ga je osumljeni prejel kot domnevno podkupnino, pa je bil označen, je v petek povedal direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Harij Furlan.
Po navajanju portala Pomurje.si naj bi bilo tožilčevo prijetje povezano z njegovim delom v primeru domnevnega preprodajanja kopaliških vstopnic Term 3000. V tej zadevi so trije ljudje obtoženi, da so leta 2002 in 2003 s poneverbo in zlorabo položaja pri naročanju in prodaji 26.000 kopaliških vstopnic Terme 3000 opeharili za 200.000 evrov.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.