Današnje Delo je objavilo informacijo, pri čemer je povzemalo finskega kriminalista Kaja Erika Björkqvista, da se je denar iz Patrie stekal v stranko SDS. S temi sredstvi naj bi tudi financirali brezplačnik Slovenski tednik.
'To res preiskujemo'
"Da, res preiskujemo možnost, da je šel denar od posla tudi na račun kake stranke, njenih članov, oziroma drugih posameznikov. To je nekaj, kar preiskujemo že od samega začetka, a za zdaj nimamo nobenih dokazov, da bi denar končal na računu kake stranke oziroma kakega njenega člana. Seveda imamo nekaj dokazov v rokah, a za zdaj javno o tem nimam namena govoriti," pa je Björkqvist povedal za oddajo 24UR.
Finski preiskovalec je govoril tudi za STA. Povedal je, da nimajo nobenih dokazov, da je denar iz Patrie končal v kateri koli stranki ali pri katerem koli članu stranke. "To je napačna informacija," je dejal. Prav tako po njegovem ne drži, da bi bila zgodba povezana z brezplačniki in da bi slovenski kriminalisti slabo sodelovali.
Na izrecno vprašanje, ali lahko potrdi današnje navedbe časnika Delo, da imajo zadosti dokazov, da je denar iz Patrie šel SDS Janeza Janše, je Björkqvist dejal, da ne. Kot je pojasnil, pa tudi to preiskujejo.
"Ne morem pa tega potrditi. Nimamo takšnih dokazov. Tudi če bi jih imeli, ne bi bil tako neumen, da bi jih povedal v javnosti," je poudaril. Dodal je, da je prejšnji teden na Finsko prišel nekdo iz časnika Delo, ki ga dotlej ni poznal, in kriminalistom dal nekaj informacij in dokumentov, ki se nanašajo na brezplačnike. "To informacijo smo prejeli, nismo pa dajali nobenih izjav ali intervjujev," je dejal.
Novinar Dela ga je, kot je povedal, citiral "zelo napačno", ob tem pa je dejal, da je zadevo z brezplačniki zdaj slišal prvič in da bodo tudi te informacije skrbno preverili.
Delo za svojo zgodbo stoji
Na to se je odzval tudi novinar Dela Dejan Karba. "Bilo je res 'off the record' in on ima sedaj vso pravico, da pove, da to ni res. Kaj pa je res, pa bo pokazala preiskava", pravi novinar. Odgovorni urednik Dela Darjan Košir pa je povedal, da je novinar na Finsko odpotoval na vnaprej dogovorjeni in pripravljeni pogovor z Björkqvistom. "Ta je torej vnaprej vedel, da se sestaja na zelo občutljivo temo s preiskovalnim novinarjem osrednjega slovenskega časopisa in bi lahko pogovor zavrnil – pa ga ni," je pojasnil. Po njegovih besedah je bilo vse, kar je Björkqvist povedal Karbi, namenjeno objavi in da je Björkqvist to vedel. "Ali njun pogovor imenujemo 'interview' ali kako drugače, je iskanje dlake v jajcu – dejstvo je, da je preiskovalec izjavil vse, kar piše v današnjem Delu," je zatrdil odgovorni urednik Dela.
Ta sicer razume, da ima Björkqvist zaradi pretirane zgovornosti zdaj težave s svojimi nadrejenimi in še kom in da je morda v težavah, ker je novinarju Karbi povedal več, kot je sprva želel in kot bi verjetno smel – a to je problem Björqvista, ne Karbe, nadaljuje Košir. "To naše zgodbe po vsebini v ničemer ne spreminja in za njo stojimo tako kot včeraj – z vsemi sredstvi," je še poudaril Košir.
'K nam je hotel, ker naj ne bi zaupal slovenski preiskavi'
Glede Delovega novinarja pa je Björqvist za 24UR povedal, da so mu 5- ali 10-krat zatrdili, da ne bodo dali nobenih izjav in intervjujev, zato mu tudi niso dovolili snemati pogovora, na kar je tudi pristal. "Dogovorili smo se, da nam bo vprašanja poslal po elektronski pošti, na katera smo bili pripravljeni odgovoriti, če bomo nanje poznali odgovore," je pojasnil Finec in hkrati dodal, da je novinar na Finsko prišel, ker je trdil, da ima dokumente in informacije, ki jih želi predati osebno, saj naj ne bi zaupal slovenskim preiskovalcem.
Kaj je v resnici povedal za Delo?
"Glavno smer preiskave imamo od vsega začetka. Posamezni deli nam manjkajo, to je res, vendar z vso gotovostjo in prepričanjem lahko povemo, da so zadeve bile sporne. Da je denar 'stekel'. O tem imamo ogromno podatkov," je Delo povzelo Björkqvista, ki je ob tem potrdil, da so omenjena sredstva stekla v stranko SDS, za kar imajo tudi dovolj dokazov.
Da je stranka res kar naenkrat dobila veliko denarja, sta za časnik potrdila tudi dva člana blizu vrha SDS. "V času pred volitvami smo imeli v stranki naenkrat veliko denarja. Zelo veliko denarja. Spraševali smo se, od kod stranki naenkrat denar, pa tajnik stranke Dušan Strnad ni želel povedati ničesar, prav tako ne Janez Janša. Ta je le poudarjal, da z afero nismo povezani." Drugi je medtem dejal, da je "po izbruhu afere Patria Janez Janša v stranko prišel ves 'zelen'. Sedli smo na sestanek in udaril je po mizi: 'Te volitve moramo dobiti. To je najbolj važno.' Dodal je še, da z afero Patria nismo povezani."
Janša, ki je na poročnem potovanju, je navedbe zanikal in dejal, da je bila stranka po volitvah zadolžena bolj kot kdaj koli prej, "kar pove vse o teh natolcevanjih".
V stranki sicer trdijo, da zakon o političnih strankah v 21. členu prepoveduje pridobivanje sredstev iz tujine in da SDS to tudi spoštuje. Medtem pa je predsednik računskega sodišča Igor Šoltes dejal, da ni nujno, da stranka prikaže vsa sredstva, ki jih je uspela pridobiti.
Slovenska policija zanika obtožbe o nesodelovanju
Slovenska policija pa je sporočila, da v zadevi Patria intenzivno nadaljuje kriminalistično preiskavo. Hkrati trdi, da je sodelovanje s finskimi in avstrijskimi organi vzorno in korektno, izsledke pa si izmenjujejo sproti. Čas trajanja preiskave je po besedah policije odvisen od zahtevnosti in obsežnosti primera, zagotovo pa nobena aktivnost slovenske policije primera ne zavira, še dodajajo. Javnosti slovenski preiskovalci o izsledkih zaradi interesa preiskave ne obveščajo in jih tudi ne komentirajo oziroma potrjujejo.
Iz skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu pa so sporočili, da "višja državna tožilka, ki na slovenski strani vodi skupno preiskovalno skupino in ki v predkazenskem postopku sodeluje s slovensko in finsko policijo, intenzivno deluje v predkazenskem postopku in s potrebno strokovnostjo in profesionalnostjo opravlja svoje delo". Drugih informacij pa niso želeli komentirati, saj gre za stvar postopka, ki ni končan.
Neposredno v stranko
Vendar pa podkupnine, piše Delo, niso šle preko Hansa Wolfganga Riedla in nato preko Walterja Wolfa in Jureta Cekute, ampak neposredno. Velik del sestavljanke v preiskavi, ki postaja vse obsežnejša, so tudi brezplačniki, je še povedal Björkqvist. Slovenski tednik naj bi tako nastajal pri Janši, kljub temu da je ta zagotavljal, da se z brezplačniki ne ukvarja. Delov vir iz SDS je ob tem zatrdil, da je šel denar iz Finske prav za brezplačnike.
Björkqvist je za konec še namignil na slabo angažiranost naših kriminalistov: "Iz Slovenije ne dobimo nič." Delo medtem še piše, da naj bi z omenjenimi informacijami glede toka sredstev neposredno v stranko SDS že razpolagali tudi na našem okrožnem tožilstvu.
Poročilo preiskave in morebitne ovadbe bodo v vsakem primeru javne, pravi finski kriminalist. "Takrat bo – boste videli, kako se boste smejali nekaterim lažem – vse jasno in lepo se bo videlo, kdo laže in kdo ne," ga povzema časnik.
SDS: Pozornost hočejo preusmeriti drugam
Iz SDS so ob tem sporočili, da odločno zavračajo takšna namigovanja. Po njihovih besedah lahko pozoren bralec ob podrobnem prebiranju prispevka sam ugotovi, da trditev, da je denar iz Patrie končal v SDS, demantira avtor sam.
Presenečeni pa so nad izjavo predsednika računskega sodišča in nekdanjega vidnega funkcionarja LDS Igorja Šoltesa, ki pravi, da ni nujno, da stranka prikaže vsa sredstva, ki jih je uspela pridobiti. Računsko sodišče bi namreč morebitne transakcije iz tujine moralo ugotoviti, so še zapisali, saj gre za glavnega nadzornika financiranja političnih strank.
V stranki so ob tem tudi zanikali navedbe glede povezave z brezplačniki. "Bolj je zanimiva povezava med časnikom Delo in stranko SD, saj je bilo uredništvu Dela dokazano naročeno, naj podpirajo Pahorja in rušijo Janšo,“ dodajajo. "Očitno gre akterjem zgodbe pošteno za nohte in je potrebno pozornost iz Janeza Janše, ki so ga grobo in neutemeljeno ves čas blatili, preusmeriti drugam. V SDS si želimo, da se preiskava že enkrat zaključi, ne pa, da jo glavni preiskovalci vsakič, ko se oglasijo, premaknejo za več mesecev vnaprej.“
KOMENTARJI (726)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.