V soboto, 28. novebra, bodo med 10. in 12. uro na Prešernovem trgu v Ljubljani potekale velike sindikalne demonstracije, v katere se nameravajo letos vključiti tudi dijaki, študentje in upokojenci. Po besedah Dušana Semoliča, predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, bosta glavni zahtevi protestnikov dvig plač in nova pokojninska reforma. Koliko ljudi se bo udeležilo demonstracij, še ni znano, a organizatorji so prepričani, da bodo vlada in delodajalci slišali njihovo sporočilo.
"Dvig minimalne plače je nujno potreben, saj plačo do nekaj več kot 500 evrov neto prejema okoli 140 tisoč delavcev. Da sedanji znesek minimalne plače ne omogoča preživetja, dokazuje tudi izračun življenjskih stroškov, ki znašajo 562 evrov na osebo," opozarja Semolič in dodaja, da bi se minimalna plača morala dvigniti s sedanjih 459 na najmanj 600 evrov neto, temu ustrezno pa bi moralo biti tudi povišanje tarifnih delov kolektivnih pogodb.
Na demonstracijah vse sindikalne centrale
Demonstracijam se bodo tako pridružile vse sindikalne centrale, ki nameravajo podati nekaj dodatnih zahtev. Pergam zahteva dvig vseh plač, obvezno udeležbo na dobičku in znižanje dohodnine za prva dva dohodninska razreda. Predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar med drugim zahteva razbremenitev najnižjih plač pri dohodnini ter umik vseh predlogov nove pokojninske reforme, ki bi poslabšali položaj bodočih upokojencev. "Naše zahteve bodo časovno opredeljene. V primeru njihove neizpolnitve gremo v stavke," še opozarja Lombar. V KS 90 bodo izpostavili predvsem problematiko pogojev dela, odnosov na delovnem mestu in izgube dostojanstva, zavzemajo pa se tudi za napoved splošne stavke, ki bi bila konec februarja ali v začetku marca. Po mnenju sindikata Alternativa je odnos države neustrezen tudi do podjetij in bank v državni lasti, kadrovanja in dela nadzornih svetov. Demonstracij se bodo udeležili zaradi splošnega stanja v državi in vedno slabših razmer v podjetjih.
V Svetu gorenjskih sindikatov so pred sobotnim vseslovenskim protestom pripravili nekatere predloge, iz katerih je med drugim razvidno, da se zavzemajo za ustanovitev delavske zbornice. Ta bi po njihovem mnenju po zgledu dobre tuje prakse tudi pri nas omogočila enakopravnejši socialni dialog in s tem večjo ekonomsko ter pravno varnost zaposlenih.
Na delovnem mestu vse več izgorelosti
K udeležbi na demonstracijah je pozvala tudi Konfederacija sindikatov javnega sektorja. "Tudi v javnem sektorju je večje število zaposlenih, ki prejemajo le nekaj evrov več od minimalne plače, čedalje več pa je tudi primerov izgorelosti kot posledice pritiskov in nadpovprečnih obremenitev na delovnem mestu," pravi predsednik KSJS Branimir Štrukelj.
Študenti in dijaki v boj za dostojanstvo svojih staršev
Demonstracij se bodo udeležili tudi dijaki, študenti in upokojenci. Predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba je dejala, da je prišel čas, ko je treba glasneje opozoriti na neposlušnost in samovoljo predstavnikov države na področjih, ki se dotikajo vseh, predvsem pa mlade populacije, dijakov in študentov. "Od višine minimalne plače je odvisna tudi višina štipendij in ostalih socialnih transferjev, ki jih prejemajo študenti,“pravi.
Predsednik DOS Aleksandar Spremo je temu dodal, da se poleg dostojanstva njihovih staršev in dviga minimalne plače borijo tudi za pravice dijakov in študentov, ki se krčijo ali pa jih država želi v prihodnosti celo ukiniti. "Zato je potrebno, da to povemo na glas in se pridružimo demonstracijam za našo skupno prihodnost," jo je dopolnil Spremo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.