Državni statistični urad je objavil, da je konec lanskega leta imelo 29 odstotkov delovno aktivnih oseb višje- ali visokošolsko izobrazbo, 58 odstotkov srednješolsko, 13 odstotkov pa osnovnošolsko izobrazbo ali manj.
Med ženskami, ki so bile decembra lani delovno aktivne, je bilo višje- ali visokošolsko izobraženih 38 odstotkov, med delovno aktivnimi moškimi pa je bilo vsaj višješolsko izobraženih 22 odstotkov.
Raven dosežene izobrazbe delovno aktivnega prebivalstva se v povprečju zvišuje. Kot pojasnjujejo statistiki, je lani na to vplivalo tudi upadanje števila delovno aktivnih z nižjimi ravnmi izobrazbe.
Primerjava strukture kaže, da se je bolj kot delež delovno aktivnih s srednješolsko izobraženih zmanjšal delež z osnovnošolsko izobrazbo ali manj; manjši je bil za 1,4 odstotne točke. Delež delovno aktivnih oseb z najmanj višješolsko izobrazbo pa je bil večji za 1,5 odstotne točke.
V zasebnem sektorju je bilo decembra 2012 zaposlenih in samozaposlenih nekaj več kot 562.000 oseb, v javnem sektorju pa nekaj manj kot 231.000 oseb, od tega približno 161.000 v sektorju država, skoraj 70.000 pa v javnih družbah.
V letni primerjavi se je število delovno aktivnih izraziteje znižalo predvsem v zasebnem sektorju, in sicer za okoli 22.600, v javnem sektorju pa se je znižalo za nekaj manj kot 1800.
Med zaposlenimi v javnem sektorju jih je imelo vsaj višješolsko izobrazbo 50 odstotkov, in sicer 59 odstotkov zaposlenih v sektorju država in 32 odstotkov delovno aktivnih v javnih družbah. Med delovno aktivnimi v zasebnem sektorju jih je bilo višje- ali visokošolsko izobraženih 21 odstotkov. V javnem sektorju je imelo osnovnošolsko izobrazbo ali manj šest odstotkov zaposlenih, v zasebnem sektorju pa 16 odstotkov delovno aktivnih.
V zasebnem sektorju več moških
Delovno aktivne ženske so decembra 2012 predstavljale 45 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva, število delovno aktivnih moških pa je bilo približno za 78.000 višje od števila delovno aktivnih žensk.
V zasebnem sektorju so bili številnejši moški. Konec leta 2012 je njihov delež znašal 61 odstotkov delovno aktivnih v tem sektorju. Ravno obrnjeno je bilo v javnem sektorju, kjer so ženske predstavljale 61 odstotkov vseh zaposlenih.
Delež delovno aktivnih oseb z višje- ali visokošolsko izobrazbo med delovno aktivnimi osebami, ki so bile zaposlene v statistični regiji, je bil konec leta 2012 daleč največji v osrednjeslovenski statistični regiji, in sicer je znašal 37 odstotkov. Sledili sta ji obalno-kraška z 29 odstotki in goriška statistična regija z 28 odstotki.
Najmanjši delež vsaj višješolsko izobraženih med delovno aktivnimi osebami, ki so bile zaposlene v statistični regiji, je imela pomurska statistična regija, in sicer je ta znašal 22 odstotkov. Delež oseb z osnovnošolsko izobrazbo ali manj pa je bil v tej statistični regiji največji. Znašal je 17 odstotkov.
Povprečna starost delovno aktivnega prebivalstva je ob koncu lanskega leta znašala 41,5 leta, in sicer 41,6 leta za moške in 41,4 leta za ženske. Na letni ravni so bili delovno aktivni moški in tudi ženske v povprečju starejši za 0,2 leta.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.