Sindikati javnega sektorja so vladi danes ustno dali nov približevalni predlog, ki ga vlada preučuje, o njem pa se bo v nedeljo pogovarjala tudi koalicija na čelu s premierjem Janezom Janšo, je pojasnil minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Vlada in sindikati se bodo na zadnjih pogajanjih sestali v ponedeljek zjutraj.
Vladni predstavniki preučujejo predlog sindikatov, ki so ga ti ustno podali vodji vladne pogajalske skupine in ministru za delo Andreju Vizjaku, je povedal Pličanič, ki pa same vsebine predloga ni razkril.
Vizjak in vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj sta namreč tudi danes iskala rešitve, vendar je Vizjak zatrdil, da uradnih pogajanj danes ni. Kot je dejal, se bo s stališči in predlogi sindikatov ter samimi pogajanji vladna koalicija seznanila v nedeljo zvečer, glede na to pa se utegnejo uradna pogajanja nadaljevati v ponedeljek dopoldne.
Pličanič: Do referenduma ne sme priti
Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja je namreč v petek zavrnila zadnji vladni približevalni predlog. Štrukelj je pojasnil, da bodo sindikati v primeru, da z vlado ne bodo dosegli dogovora, zaostrili stavko ali začeli z zbiranjem podpisov za zahtevo referenduma.
Če dogovora med vlado in sindikati ne bo in bodo sindikati začeli z zbiranjem podpisov podpore pobudi za razpis referenduma, pa bo o tej presojalo ustavno sodišče, je dejal Pličanič. Toda do referenduma ne sme priti, je bil jasen minister, ki je obenem opozoril, da je stanje zelo resno. Že sedaj namreč po njegovem mnenju izgubljajo dragocen čas za neproduktivna pogajanja, referendum pa bi državo "spravil na kolena."
Po njegovih besedah tudi sedaj "gasimo položaj in ukrepamo v skrajni sili. Če to ne bo narejeno, se bo država zelo približala grškemu scenariju v tem smislu, da ne bo mogla več sama odločati o svoji ekonomski suverenosti".
Tako ocenjuje, da bi bila vložitev morebitne referendumske zahteve v ustavno presojo logična, ob čemer pa računa, da bi ustavno sodišče referendum prepovedalo. "Že zdrava kmečka pamet pove, da referenduma o javnofinančnih vprašanjih v normalni državi ne sme biti," je bil jasen minister. Interes reševanja države bi moral namreč pretehtati, saj v ničemer ne ogroža demokracije, ocenjuje Pličanič.
Če pa bodo z referendumom o zakonu za uravnoteženje javnih financ blokirali reševanje države iz krize, bodo morali tisti, ki bodo soudeleženi pri tem, prevzeti odgovornost, je bil oster Pličanič. Po njegovih besedah si vlada res želi dogovora s sindikati, da bi dosegli stabilnost in začeli sprejemati druge reforme. Tako napoveduje, da bo vlada naredila vse, da dogovor dosežejo, čeprav ima "občutek, da se sindikati ne želijo dogovoriti in imajo neke druge interese".
KOMENTARJI (1433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.