Nova slovenska vlada pod vodstvom premierja Boruta Pahorja se je že dan po izvolitvi sestala na prvi seji. Poleg pogovora o načinu dela ter sestavi in nalogah novih delovnih teles je bilo v ospredju tudi imenovanje državnih sekretarjev in generalnega sekretarja Pahorjeve vlade. Napoved, da bo generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl, se je uresničila. Za vodjo kabineta predsednika vlade pa je imenovana Simona Dimic.
Novi državni sekretarji
Vlada je imenovala tudi več državnih sekretarjev. Za državno sekretarko na ministrstvu za finance je vlada imenovala Heleno Kamnar, za državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve pa Gorana Klemenčiča. Igor Jakomin bo državni sekretar na ministrstvu za promet, Darja Radič pa državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo. Za državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje je bil imenovan Boštjan Škrlec.
Vlada je za državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje imenovala Slavka Ziherla, za državno sekretarko na ministrstvu za šolstvo in šport pa Alenko Kovšca. Branko Lobnikar bo državni sekretar na ministrstvu za javno upravo, Sonja Bukovec pa državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo. Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo bo državni sekretar Jozsef Györkos, na ministrstvu za kulturo pa Stojan Pelko. Ministru za razvoj bo pri delu pomagala državna sekretarka Andreja Jerina, ministru za Slovence v tujini pa Boris Jesih.
Školč bo sodeloval z nevladnimi organizacijami
Vlada je danes imenovala tudi državne sekretarje v kabinetu predsednika vlade. Za stike med vlado in državnim zborom bo skrbela Nataša Kovač, za stike z nevladnimi organizacijami Jožef Školč, Miloš Pavlica pa bo Pahorju pomagal pri organizaciji in vodenju socialnega dialoga.
Vlada je ustanovila tudi dva vladna odbora, in sicer odbor za državno ureditev in javne zadeve, ki mu bo predsedovala notranja ministrica Katarina Kresal, ter odbor za gospodarstvo in trajnostni razvoj, ki ga bo vodil minister za razvoj Mitja Gaspari. Ministrski zbor je imenoval tudi komisijo za administrativne zadeve in imenovanja, ki jo bo vodil Cvikl, ter svet za nacionalno varnost, ki ga bo vodil premier Pahor.
Finance in socialna vprašanja
Pahor si je že izbral svetovalca za mednarodne finance, to bo Mojmir Mrak, za socialna vprašanja bo odgovorna Lidija Apohal. Za državne finance bo pristojen Anton Žunič. Obrambna ministrica Ljubica Jelušič imena svojega državnega sekretarja še ni izdala, govori pa se o Urošu Kreku. Kdo bo to delo opravljal na ministrstvu za okolje, še ni znano.
Pahor za socialni dialog
Vlada je danes imenovala skupino za pripravo in usklajevanje ukrepov zoper finančno krizo. Hkrati je vsa ministrstva in vladne službe zadolžila, da preučijo in predlagajo ukrepe, ki so potrebni za preprečitev krize, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal premier Borut Pahor. Napovedal je še trajen socialni dialog.
Koordinacijsko skupino za pripravo in usklajevanje ukrepov, povezanih z mednarodno finančno krizo in gospodarsko negotovostjo, bo vodil minister za razvoj Mitja Gaspari, v njej pa so še minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, minister za finance Franc Križanič, minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik ter minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič.
Ukrepi zoper finančno krizo
Pahor je napovedal, da se bodo predvidoma že naslednji teden sestali s predstavniki delodajalcev in sindikatov, starejše in mlajše generacije, pa vse do kmetijsko gozdarske zbornice, od katerih želi izvedeti, kakšna so njihova pričakovanja do vlade, da bo ravnala v času negotovosti.
Zbrane predloge bo vlada preučila in "videli bomo, kateri ukrepi so kompatibilni in kateri si nasprotujejo," je dejal Pahor. Sledil bo trajen socialni dialog med omenjenimi partnerji in vlado, ki bo po Pahorjevih besedah trajal "vse do trenutka, ko bomo upravičeno sklepali, da je čas gospodarske negotovosti končan". Hkrati bodo tekli tudi intenzivni pogovori z voditelji opozicijskih in koalicijskih strank, s katerimi naj bi se dogovorili glede oblike partnerstva za razvoj, ki ga je Pahor napovedal v petek ob predstavitvi ministrske liste v DZ.
Na sejah tudi drugi organi
Po premierovih besedah bo na sejo sveta, kadar bodo obravnavana vprašanja, ki zadevajo nacionalno varnost in ki zahtevajo usklajeno delo, povabil tudi predsednika republike, predsednika DZ, predsednika največje opozicijske stranke v parlamentu ter predsednike drugih državnih organov in predstavnike drugih organizacij, za katere bo presodil, da lahko pomagajo svetu za nacionalno varnost priti do primernih rešitev.
"Vlada bo prevzela dobro prakso prejšnje vlade in se bo praviloma enkrat mesečna, morda enkrat na dva meseca sestala na terenu in z obiski v regijah poskrbela za živahen, tvoren dialog, tako z župani, glavnimi predsedniki uprav, direktorji in drugimi ljudmi, ki skrbijo za razvoj posameznih regij," je pojasnil Pahor. Ob tem je dodal, da bo vlada, "če bo mogoče in če bomo za to čutili potrebo", na teh obiskih izvedla seje, kjer bodo obravnavali kakšno od tem.
Pahor: Izbira ljudi, ki imajo izkušnje
Vlada je tudi sprejela sklep, da so lahko v kabinetu posameznih ministrov in v kabinetu generalnega sekretarja vlade največ štiri delovna mesta, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas. V kabinetu predsednika število delovnih mest, za katere se delovno razmerje sklene za določen čas, ni omejeno, ne sme pa presegati števila delovnih mest, predvidenih s kadrovskim načrtom.
Na novinarsko vprašanje, ali se mu ne zdi, da je šlo pri imenovanju državnih sekretarjev za 'fevdalizacijo', je Pahor odgovoril, da ne. "Če me zdaj vprašate, kdo pripada kateri stranki, vam ne znam odgovoriti na to vprašanje," je poudaril in dodal, da je predlagal ministrom in ministricam, da si za svojo 'desno roko' izberejo ljudi, ki imajo znanje in izkušnje. "In mislim, da so se tako odločili," je zatrdil.
Janša takoj predal posle PahorjuDržavni zbor je v petek zvečer imenoval deveto slovensko vlado po osamosvojitvi. Mandatar Borut Pahor je poslancem v imenovanje predlagal 18 kandidatov za nove ministrice in ministre, ki bodo naslednja štiri leta sestavljali vladno ekipo. Po deveturni razpravi je o novi vladi glasovalo 86 prisotnih poslancev. V podporo Pahorjevi vladi je glasovalo 56 poslancev, 30 pa jih je bilo proti.
Med poslanci, ki o novi vladi niso glasovali, je bil tudi Janez Janša, saj se je med glasovanjem pripravljal na primopredajo poslov. Ta je namreč sledila nemudoma po prisegi. Janša je Pahorju ob predaji izročil tudi poročilo o delu vlade v letih 2004–2008 in mu zaželel uspešno delo. Nekdanji premier je poudaril, da naslednji vladi zapuščajo 'solidno podlago'. Pahor pa se je Janši zahvalil za sprejetje povabila k razmisleku o partnerstvu za razvoj.
KOMENTARJI (390)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.