Operativno skupino vodi državni sekretar Boštjan Šefic, vodja službe za obnovo po poplavah in plazovih, ki je po obisku povedal, da gre za prvi takšen celovit obisk. "Pogovarjali smo se o različnih temah, od urejanja vodotokov, usklajevanja dela med direkcijami in občino, pomoči tehnične pisarne, financiranja in izzivov pri umeščanju v prostor," je povedal Šefic. Zadovoljen je, da so dobili vpogled v problematiko občin na tem območju, ugotovitve pa jim bodo pomagale tudi pri iskanju rešitev drugod.
Poudaril je, da sedaj prihaja naslednja faza obnove, v kateri bo pomembno usklajeno delovanje pristojnih služb od načrtovanja, projektiranja in izvedbe. Pri tem je Šefic izpostavil, da se nekateri projekti dopolnjujejo, kot na primer sanacija vodotokov in gradnja mostov.
Potrdil je, da je škoda na širšem območju Škofje Loke ogromna tako na občinski, državni kot tudi zasebni infrastrukturi. "Vedno, ko se soočano s takšno situacijo, nikoli ni dovolj hitro," je Šefic odgovoril na očitke, da si vsi želijo hitrejše postopke.
Hitrejši postopki bodo po njegovih napovedih možni tudi z zakonom o obnovi, ki bo v sredo na seji vlade, v četrtek pa v državnem zboru. Komisije bodo ločeno ocenjevale in obravnavale tudi dogodke, ki so prav tako prizadeli območje pred ali po avgustovih poplavah.
Župan Škofje Loke Tine Radinja je vesel, da so se pristojni seznanili s stanjem na tem območju, saj si želi, da bi prebivalci čim prej zaživeli s čim manj ovirami in da bi jim okolica nudila kvalitetno življenje. Izpostavil je, da bo v fazi sanacije najbolj pomembna koordinacija na državni ravni. "Želeli bi si, da bi nas čim manj predpisov in postopkov pri tem oviralo."
Radinja ocenjuje, da bo v prihodnje največji izziv tudi projektiranje in iskanje dobrih projektantov. Po njegovih besedah je zgolj v občini Škofja Loka trenutno odprtih še 30 delovišč, želi si tudi, da bi se dela nadaljevala in začela že pred zimo. "Najožje grlo v prihodnje pa bo, kot napovedujemo, projektiranje. Ozko grlo niso izvajalci, temveč kvalitetni projekti in projektanti, ki so zmožni to narediti."
Pričakuje tudi, da jim bo nova zakonska osnova pomagala pri zagotovitvi nadomestnih gradenj in procesih javnega naročanja. "Želimo si, da se bodo občani čim prej brez težav vozili domov, šolo, službo."
Občina je prejela tudi skoraj osem milijonov avansiranih sredstev, je povedal Radinja. "Za to pa potrebujemo projekte."
Gorenjsko so poplave prizadele v začetku avgusta in nato še konec oktobra. Sprožilo se je več plazov, ki so prekinili nekatere cestne povezave, voda pa je zalila več kleti.
Novembra pa je zemeljski plaz ogrožal objekt vojašnice na Bohinjski Beli. Ker je eden izmed temeljev spodkopan in je objekt povsem na robu prepada, druge možnosti kot rušenje ni.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.