Slovenija

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

Ljubljana, 21. 07. 2023 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Ni.Š., STA
Komentarji
773

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v izjavi za javnost dejal, da je dialog v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) med vsemi stranmi vedno vodil korektno. Kot je dejal, se je zataknilo na eni strani zaradi vsebinskih razhajanj. Tukaj so razhajanja res velika, še posebej glede zakona o dolgotrajni oskrbi, je poudaril minister in dodal, da je razhajanje v videnju, kaj naj bi dolgotrajna oskrba bila. "Stališče ministrstva in vlade je, da dolgotrajna oskrba mora biti solidarnostna in na voljo vsem, ki jo potrebujejo," je dejal minister. Prebivalstvo se stara, število tistih, ki bodo potrebovali oskrbo, pa je vedno večje, opozarja. "Za nas je nesprejemljivo, da bi delali razlike glede na to, kdo si to lahko privošči in kdo ne. Zato je zakon pisan tako, da vsebuje solidarnostni prispevek, ki ga bomo plačevali vsi, na drugi strani pa bomo lahko vsi deležni storitev, ko jih bomo potrebovali. GZS pa  ima drugačne zahteve, in sicer, da bi to moralo biti zgolj individualno zavarovanje, kar pomeni, da bi do storitev prišli le tisti, ki si to lahko privoščijo. To pa za nas ni spremenljivo in tu je to vsebinsko razhajanje," opozarja Mesec.

Minister Luka Mesec je prepričan, da je izstop delodajalcev iz ESS zgolj način, kako bi zaustavili zakon o dolgotrajni oskrbi in zakon o delovnih razmerjih.
Minister Luka Mesec je prepričan, da je izstop delodajalcev iz ESS zgolj način, kako bi zaustavili zakon o dolgotrajni oskrbi in zakon o delovnih razmerjih. FOTO: 24UR

Kot pravi Mesec, pa so na drugi strani postopkovni zapleti. Socialni dialog ne "sme biti sredstvo za blokado predlogov, temveč mora biti proces, skozi katerega se skušamo zbližati, kolikor se da", je podčrtal Mesec in dodal, da so delodajalcem povedali, da so pripravljeni na nadaljnje pogovore o osnutku zakona o delovnih razmerjih. Pogajanja o tem zakonu še vedno tečejo, zato tega nikakor ne vidi kot legitimen razlog za izstop. "Ta izstop vidim kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile," je dejal Mesec in vse skupaj povezal z zakonom o dolgotrajni oskrbi ter z zakonom o delovnih razmerjih. Potezo je označil za nesprejemljivo in delodajalce jeseni znova povabil za skupno mizo, saj Slovenijo čakajo veliki izzivi. Kot je spomnil, so prejšnji teden začeli razpravo o prenovi pokojninskega sistema, ki mora biti v korist vseh.

Vlada: Izstop je del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

Vlada pa je v pisnem odzivu zapisala, da "spoštuje socialni dialog in se zaveda pomembnosti delovanja Ekonomsko-socialnega sveta pri sprejemanju ukrepov, povezanih z ekonomsko in socialno politiko v Sloveniji, kar je dokazala z oživitvijo socialnega dialoga po prekinitvi v času prejšnje vlade". Prav tako dodajajo, da si prizadevajo za sprejem dolgoročno vzdržnih ukrepov, ki bodo prispevali k večji blaginji prebvivalcev, pri čemer poskuša iskati ravnovesje med stališči sindikalne in delodajalske strani. "Socialni dialog poteka, dodatne napore za izboljšanje dialoga je v začetku julija na seji ESS napovedal tudi predsednik vlade, zato nas razlogi za izstop delodajalcev ne prepričajo in jih razumemo kot del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov, ki povečujejo socialno varnost naših državljank in državljanov," so še sporočili z vlade.

Trobiš: Ne želimo imeti le vloge statista

Reprezentativne delodajalske organizacije so sporočile, da zaradi neenakovredne vloge izstopajo iz ESS. Kot je na skupni novinarski konferenci delodajalcev dejal predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš, pri zakonih, kot sta zakon o delovnih razmerjih in dolgotrajni oskrbi, ne želijo imeti le vloge statista. "Nekatera ministrstva ne razumejo socialnega dialoga in ga pretvarjajo v socialni monolog in v takem težkem okolju ne moremo niti ne želimo sodelovati, ker imamo samo vlogo statista," je poudaril Trobiš. Predstavniki gospodarstva po njegovih besedah pričakujejo enakovreden položaj delodajalcev v ekonomsko-socialnem dialogu.

Med drugim jih moti, da je šel v javno obravnavo neusklajen osnutek zakona o delovnih razmerjih, skrbi pa jih tudi, ker bo DZ danes po vetu državnega sveta po pričakovanjih vnovič potrdil neusklajen zakon o dolgotrajni oskrbi. Brez posvetovanja je bila sprejeta novela zakona o dohodnini, obravnavali niso pravilnika o poklicnih boleznih, še vedno ni napovedanih ukrepov za izboljšanje položaja gospodarstva glede čezmejnega izvajanja storitev, je navedel.

Marjan Trobiš je razočaran nad položajem, ki ga imajo predstavniki gospodarstva v ekonomsko-socialnem dialogu.
Marjan Trobiš je razočaran nad položajem, ki ga imajo predstavniki gospodarstva v ekonomsko-socialnem dialogu. FOTO: POP TV

Rešitve se po njegovih besedah sprejema parcialno, gospodarstvu pa se nalaga nove finančne in administrativne obremenitve. "Ob takšnih pogojih naše gospodarstvo ni in ne more biti konkurenčno. Gospodarstva vlada ne bi smela razumeti in obravnavati kot breme, ampak se zavedati, da je vir prihodkov v proračunsko blagajno," je opozoril Trobiš.

Delodajalske organizacije so se zato po njegovih besedah odločile izstopiti iz ESS, in sicer vse dotlej, "dokler v naši državi ne vzpostavimo enakopravnega tripartitnega socialnega dialoga, ki temelji na spoštovanju pravil ESS".

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka je dejal, da jih poleg kršenja pravil socialnega dialoga motijo finančne posledice določenih zakonov, posebej reformnih, saj je gospodarstvo že sedaj visoko obremenjeno s prispevki. Industrijska proizvodnja v Sloveniji pada in treba bi bilo ukrepati, saj bo manjše povpraševanje iz Nemčije pomenilo še nadaljnje krčenje, je opozoril.

Želijo imeti celovito sliko finančnih posledic reformnih predlogov. "Dokler te celotne slike ne bomo imeli, ne bomo za noben reformni zakon pristajali na to, da se gospodarstvo dodatno obremenjuje s prispevki. Nič nimamo proti, da se določen prispevek poveča, a mora temu analogno slediti znižanje prispevkov za kakšno drugo dejavnost," je dejal Šimonka.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je izrazil upanje, da so sposobni ponovno vzpostaviti socialni dialog in popraviti napačne korake. "Spremembe, ki so potrebne, je treba sprejemati celostno in tako, da to na koncu za gospodarstvo ne predstavljajo dodatnih obremenitev," je dejal.

"Obrtniki in podjetniki nismo odpirali svojih lokalov, obratov, podjetij zato, da jih bomo jutri - tj. v času trajanja mandata neke vlade, naj bo to leva ali desna - zapirali," je poudaril Cvar.

Zakon o dolgotrajni oskrbi s 1. julijem 2025 uvaja prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka, ki ga bodo morali plačati tako delodajalci in delojemalci kot tudi upokojenci.

Lotrič:  Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je sicer nujno potreben, je slab

Predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) Marko Lotrič je dejal, da je izstop iz ESS poziv k dialogu. Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je sicer nujno potreben, je po njegovih besedah slab, na kar da kaže tudi ogromno vloženih dopolnil. Predvideva velike dodatne finančne obremenitve, predvsem za podjetnike, dodatno obremenitev je pričakovati tudi glede na predlog pokojninske zakonodaje. In gospodarstvo glede na ostalo Evropo ne bo konkurenčno, je opozoril.

Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah je izpostavila slabšanje stanja gospodarstva in dejala, da v trgovini prihodki pomembno zaostajajo za odhodki, tako da trgovina "takšnega gospodarskega stanja prav dolgo ne bo več vzdržala". Glede prehranske draginje je menila, da bi se bilo bolje kot spremljati cene osredotočiti na zvišanje samooskrbe. Ne razume, zakaj se država s prodajalci naftnih derivatov ni mogla dogovoriti glede pokrivanja škode v času regulacije cen, ko so trgovci derivate prodajali po nižji ceni, kot so jih kupovali. Zaradi učinka dodatnih obremenitev in inflacije pričakuje velike pritiske na zvišanje plač, težave so tudi pri zaposlovanju tujcev.

Maja 2021 so v času vlade Janeza Janše iz socialnega dialoga zaradi kršenja pravil ESS izstopile tudi vse reprezentativne sindikalne centrale. Socialni dialog je bil nato zamrznjen vse do julija 2022.

Poudarila je, da po tistem, ko so bila kršena pravila ESS in so imeli v dialogu le vlogo statista, kot vodje delodajalskih organizacij ne želijo prevzemati odgovornosti, tako da je ta sedaj veliko večja na strani vlade in tudi sindikatov. "Tako eni kot drugi naj razmislijo, ali smo delodajalci vreden partner, da nas povabijo za skupno mizo in da vsi skupaj najdemo moč za kompromisne rešitve," je dejala.

Minister za gospodarstvo izstop obžaluje

Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport obžalujejo izstop gospodarskih predstavniških zbornic iz ESS. "Z našimi najpomembnejšimi partnerji si želimo sedeti za isto mizo in skupaj iskati rešitve," so zapisali in pozvali delodajalsko stran, naj o tej potezi še enkrat premisli in se vrne za pogajalsko mizo.

Ministrstvo za gospodarstvo upa, da si bo delodajalska stran premislila in vrnila k pogajanjem.
Ministrstvo za gospodarstvo upa, da si bo delodajalska stran premislila in vrnila k pogajanjem. FOTO: Dreamstime

Izstop iz socialnega dialoga po njihovih navedbah ne pomeni zgolj oslabitve vpliva tistih, ki izstopajo, temveč oslabitev vseh, ki so v tem tripartitnem partnerstvu združeni. "Naslavljanje izzivov, s katerimi se soočamo kot družba, zahteva solidarnost, odgovornost in prilagodljivost vseh deležnikov," je dejal minister Matjaž Han.

Navedel je, da spoštuje interese in stališča gospodarstva, a poudaril, da tako sindikati kot delodajalci pogosto ne pridejo do istih stališč, ne glede na to pa vlada na koncu mora sprejeti odločitev. "Trdno verjamem, da lahko samo s sodelovanjem in dialogom dosežemo družbeni ter gospodarski napredek Slovenije," je povedal.

Odziv sindikalne strani na izstop 

Predsedujoči ESS in predsednik konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivavšek obžaluje izstop delodajalcev iz ESS in poudarja, da so nekatere njihove kritike preuranjene. Da je poteza taktične narave in v funkciji pritiska na poskus zaustavitve zakona o delovnih razmerjih, pa meni predsednik KSJS Slovenije Branimir Štrukelj.

Kot je dejal Počivavšek, sam razume, da je razlog za izstop delodajalskih organizacij zakon o dolgotrajni oskrbi, čigar problematiko so po njegovih besedah obravnavali na izredni seji ESS. "Dejstvo je, da smo bili in smo še vedno vsi socialni partnerji kritični do načina, kako je bil usklajen in izpeljan zakonodajni postopek v DZ. Je pa predsednik vlade pojasnil, kaj so razlogi za to," je izpostavil.

Ob tem je dodal, da predvideva, da je delodajalsko stran zmotilo predvsem to, da na seji pogajalske skupine, kjer je bilo govora o amandmajih, ni beseda tekla tudi o drugačnih rešitvah glede financiranja.

Kar zadeva zakon o delovnih razmerjih, pa je po njegovem mnenju kritika delodajalcev preuranjena, saj zakon na vladi niti še ni bil obravnavan niti vložen v zakonodajni postopek. Se pa strinja z delodajalci glede tega, da bi morali imeti partnerji pred očmi celovito sliko o tem, kaj bodo reforme na koncu prinesle, tako z vidika pravic kot tudi financiranja.

Na vprašanje, kaj poteza delodajalcev pomeni za prihodnost socialnega dialoga, pa je dejal, da je za ocene še prezgodaj. "Ko se bomo konec avgusta sestali in videli, kaj natančno pričakujejo delodajalci, bomo lahko videli, kako lahko socialni dialog v okviru ESS deluje," je izpostavil in se ob tem zavzel za nujnost nadaljnjega delovanja ESS in obravnave zakonov, ki so še na poti.

Predsednik KSJS Branimir Štrukelj je dejal, da je izstop delodajalcev nepričakovan.
Predsednik KSJS Branimir Štrukelj je dejal, da je izstop delodajalcev nepričakovan. FOTO: Aljoša Kravanja

Štrukelj izstop označil kot izvrševanje pritiska

Da je izstop iz ESS nepričakovan in po prvem vtisu deluje pretirano, pa potezo delodajalcev vidi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) Branimir Štrukelj.

Glede zakona o delovnih razmerjih je poudaril, da je ravno pri njem socialni dialog tekel, kar so nekajkrat javno potrdili tudi delodajalci. "Res pa je, da po vsebini niso bili z njim zadovoljni. Po moji presoji prav to ne bi smel biti razlog za prekinitev sodelovanja v ESS," je ocenil.

Štrukelj tako izstop delodajalcev razume kot "dodaten pritisk na zaustavitev izpeljave sprememb zakona o delovnih razmerjih, ki so po dolgem času pomembne za zaposlene".

Po njegovih besedah so v okviru ESS sprejemali tudi odločitve, ki so pomembne za delodajalce, čemur pa se ti zdaj odrekajo. Predsednik KSJS še meni, da mora sindikalna stran vlado pozvati, da se "poskuša dialog na tej ravni ohranjati, ker očitno delodajalci z izstopom iz ESS na nek način ne želijo voditi dialoga niti z vlado niti s sindikati".

Če po vsebini niso dosegli tistega, kar so želeli, in zdaj poskušajo z izstopom izvrševati pritisk, da bi preprečil spremembe, ki jim niso všeč, je to po Štrukljevem mnenju nekaj povsem drugega, kot je bilo v času zadnje Janševe vlade, ki je "dobesedno zaobšla ESS in zakone sprejemala mimo njega".

Kot je poudaril, je tudi aktualna vlada pri nekaterih zakonih izrazito skrajšala datume in kršila celo pravila ESS. "To pomeni, da je bil socialni dialog pomanjkljiv, je pa obstajal in to je pomembna razlika," je še dodal.

Štrukelj bi si želel, da delodajalci premislijo, ali je ta način pritiska ustrezen in ali se jim ne bo "vrnil kot bumerang", ko bodo potrebovali usklajevanje v ESS. "Časi so izrazito nepredvidljivi in tudi sam bi si v imenu KSJS želel, da bi se delodajalci vrnili v ESS," je še dodal.

Odziv SD in NSi na izstop

Politične stranke so se na današnjo napoved delodajalskih organizacij o izstopu iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) odzvale različno. V SD menijo, da prekinitev socialnega dialoga predstavlja korak nazaj pri zagotavljanju razvojnega potenciala države, v NSi pa odločitev delodajalcev razumejo kot logično posledico sprejemanja zakonodaje mimo njih. Kot je v izjavi za medije dejal poslanec Aleksander Reberšek, se zakonodaja sprejema mimo delodajalcev, obremenitve pa v veliki meri nosi tudi gospodarstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (773)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1884443
23. 07. 2023 12.27
-1
Če se znižajo plače v javnem sektorju, bodo sindikalist takoj rekli, dovolj je in zapustili Ess. Če to storijo delodajalci, pa je vse drugače.
petb
22. 07. 2023 20.30
-2
Ko si gospod Tibor Šimonka izplačuje dividende od dobička SIJ-a vse lepo in prav, čeprav so jim davkoplačevalci pokrivali del porabljene energije, je pa par EUR velik problem, ki bo pokopal slovensko gospodarstvo. Pohlep nima meja.
Jože Stari?
22. 07. 2023 20.48
-1
par eurov tu, par evrov tam, pa smo kjer smo. davkoplačevalci pa smo pokrivali ceno energije ki jo je zrihtal golob
prinašalec2
22. 07. 2023 18.18
-1
Bombami. Še v tem so boljši kot vi. Torej kakšno strategijo imaste vi oz. sploh.imate kaksno strategijo ali pa ste nula tako glede strokovnosti kot na vseh ostalih področjih?
Mladi? Plasto
22. 07. 2023 15.33
+1
ČE V VLADI NE ZNAJO NAJTI DENARJA ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO jim predlagam , da po šveedskem modelu , ustanovijo službo za centralno naročanje zdravstvenih pripomočkov in zdravil - tako se bo izločilo pijavke (beri posrednike ,ki cuzajo denar ala božo dimnik in podobni ,ki seveda delujejo iz ozadja in jih javnost sploh ne pozna !!!! ) , pa bo denarja dovolj za zmanjševanje čakalnih vrst in za dolgotrajno oskrbo nemočnih .............................. le zakaj se niti levi niti desni , ne lotijo tega problema ? ............... se še spomnim , kako so oblubljali , da bo dvig davka iz 10,5 na 22,5 % le začasna rešitev zaradi finančne krize 2008 in da ga bodo ,ko nam bo šlo bolje - ukinili !!!! - no že nekaj časa nam gre kar v redu , davek pa kar ostaja ...... zdej bi pa še 1 % za dolgotrajno oskrbo ................... in pa seveda dodatno zdravstveno zavarovanje ,ki naj bi bilo ukinjeno , bo kar naenkrat obvezno ................
Jože Stari?
22. 07. 2023 20.44
-1
zanimivo mladi. ne vem ali se delaš neumnega ali pa dejansko si. to službo ki jo omenjaš je ustanovila prejšnja vlada pa so jo svobodni golobnjaki skenslali
Uporabnik1535136
22. 07. 2023 12.54
-4
Ko bo gospodarstvo končno enotno in vladam z argumenti sposobno "dokazati",kje je meja davčnih obremenitev,bomo postali "normalna" država.! Takrat bodo "morali" snovalci javne porabe,prilagoditi "apetite" porabe realnim zmožnostim !Rezerv je pa še VELIKO(na obeh straneh)! Potreben je samo "odkrit" pogovor in spoznanje,da lahko "deliš samo toliko" kot ustvariš!🤩🤣😀👍🇸🇮
zoran pušenjak
22. 07. 2023 09.49
-1
Ta vlada je največja sramota v zgodovini Slovenije. Dela proti lastnemu narodu
Breicha
22. 07. 2023 09.25
+2
Saj samo iščejo kje bi nam KRADLI z davki. To ne gre tako več naprej. Plačujemo že čisto vse za kar se jim zazdi. Smo iz med dražjih držav. Ljudje, ki pa so si prigarali delovno dobo penzijo so pa reveži. Socialarji pa uživajo. Tisti ki pa tes potrebujejo socialno pomoč jo pa ne dobijo. TO JE OBRAZ TE DRŽAVE.
Buča hokaido
22. 07. 2023 09.44
+4
Zakaj smo upokojenci reveži? Tisti, ki so se upokojevali še v Jugi in kasneje po Zpiz-1, so se mnogi upokojili pri starosti 50, 53, največ 58 let. Pa z delovno dobo 25, 30 let. Pa na podlagi 10 najboljših let in z 80% pokojninske osnove. Pa imajo danes kljub temu nizke pokojnine, ker jih večina ni dosegla polne starostne pokojnine. Ker je takratni zakon to omogočal. Potem je prišel ZPIZ-2, ki je osnovo znižal na 57%. Kdaj je bil sprejet? 2012 pod vlado JJ, podpisal minister Vizjak. Veljavnist s 1.1.2013.
Uporabnik1535136
22. 07. 2023 13.15
-2
Oprostite,toda govorite "neumnosti"! Zakon o zniževanju pok.(1,4% letno)osnove je bil sprejet l.1996(Drnovšek,Rop) in je povzročil "drastične posledice posledice leta 2012! Do sedaj EDINA vlada,ki je vedno v skladu z zakonom usklajeval pokojnine je bila "desna"! Pa to žal "ne zanima javne medije"! Zato je bil DESUS tudi EDINA STRANKA ,ki je zaščitila upokojence,še pred bistveno večjim oškodovanjem!! Če ne bi dvakrat vstopil v "desno" koalicijo! Zato pa se je (globoki državi),tako zameril,da so ga raje "likvidirali" kot da bi še naprej opravljal "SVOJE POSLANSTVO"! Zaščito PLAČANIH PRAVIC UPOKOJENCEV ZA POLNO DELOVNO DOBO! Sedaj pa imamo "vlado ki govori o solidarni prihodnosti"! Ta pa je že zelo dolgo onemogočena ljudem,ki so jo ZASLUŽILI IN PLAČALI!🤩🤣😀👍🇸🇮
mario49
22. 07. 2023 09.13
+4
Tipična ZLO "prepucavanja" in vse to plačujemo slovenski davkoplačevalci! Kako dolgo bomo v Sloveniji še imeli popolnoma "nesposobne" politikante,ki sebe imenujejo politiki? Smo davkoplačevalci v tej podalpski čudoviti deželi,resnično tako "zaroštani",da zadnjih več kot 20 let ali ne moremo ali nočemo kot ljudje prav ničesar spremeniti na BOLJE?
zoran pušenjak
22. 07. 2023 08.58
+0
Kdo pa se lahko pogovarja z Mescem, Golobom, Štrukljem in ostalimi.
Buča hokaido
22. 07. 2023 09.45
+6
Dark Knight
22. 07. 2023 08.55
-2
Kaj vse so levajzarji očitali prejšnji vladi, jo imenovali janšizem, fasizem in nevem kaj še vse. Sedaj pa ta njihova vlada počne vse to, na 10o potenco, se pravi imamo zdaj pravi janšizem oz fasizem. Boste lahko to sprocesirali, levaki glupi?? 🤣🤣🤣🤣🤣
Oknaj 4
21. 07. 2023 21.17
+0
Slovenijo v veliki meri gor držijo mala in srednje velika podjetja se pravi privatniki kateri so z svojim znanjem in zagnanostjo omogočili službo veliko ljudem in denarja v proračun in kaj se je pred volitvami dalo razbrati iz predvolilnih obljub da bodo privatni sektor podržavili . Niste jim vrjeli in jih izvolili sedaj nas pa vse skupaj skubijo procent za procentom in počasi dosegajo svoj cilj
Rudolf Maister
21. 07. 2023 21.17
+0
Frenk7 pravi da je proti nakupu. Pravi da je njegov oče butnskala streljal s steklenim topom in je razgonilo vse.
zmerni pesimist
21. 07. 2023 20.39
+1
1.1.2025 kdo bo takrat vladal je še veliko vprašanje
?ebula
21. 07. 2023 21.59
+2
Dark Knight
22. 07. 2023 08.55
-2
Rudolf Maister
21. 07. 2023 20.17
+0
Haha tišlar pravi da moramo imeti opremljeno vojsko ker smo domoljubi. Še lani pa smo bili proti sloveniji ilko smo trdili da mora biti vojska opremljena. Dobro je samo to da so vas spet nategni...Vse skipaj bodo kupili 160 vozil samo vrag je v tem da štejejo tudi teh 40 ki jih že imamo. Rop pri belem dnevu. Hahaha mimogtede kupili bodo PATRIJE. Hahaha
slovenka62
21. 07. 2023 20.04
+2
Pravilno.Naj se že enkrat neha rovarit in obremenjevat samo gospodatstvo.Levaki s tako lahkotnostjo sprejemajo nove davke kot da denar raste na drevesu.
kr en 123
21. 07. 2023 20.37
+2
Koga boš pa obremenil?? Za ta dva procenta od plače v js, bo itak spet gospodarstvo prispevalo.. od kje pa misliš, da pride denar v js?? Enkrat bo te solidarnosti dovolj.. meni je enkrat ena učiteljica rekla,da tudi ona plača prispevke in davke.. pa ji ni jasno od kje ji plača...
Buča hokaido
22. 07. 2023 08.57
+3
Tudi v JS niso sami lenuhi. Nekateri se vedno mešate JS z Javno upravo, ki je samo del JS. Kdor ima otroke, mu je jasno, da učitelje potrebujemo. Pa zdravnike, gasilce, oskrbovalce in bolničarje v DSOjih.......... Vse to je JS.
blackwizard
21. 07. 2023 18.54
+7
lenuh mesec bo nekaj pametoval....istije,kot levičarji na tem portalu....propaD
Franček
21. 07. 2023 19.03
-5
Skinwalker
21. 07. 2023 18.32
+6
Zanimivo da po celi evropi hocejo sprejeti zakone ki koristi samo tistim ki so nenormalno bogati in njihovim hlapcom ki v politike do i dnustrije in medijih kratko resceno celi WEF...
Marinček
21. 07. 2023 18.26
+6
Poglejte si te siromake na novinarski konferenci vsi oblečeni v obleke vrednosti 20€ka si ti nor zdaj pa si vlada dovoli da bi jih obdavčiti gostod Šimonka še v začetku leta letal okoli vlada da naj pomagajo Sij ker je elektrika predraga jim odobrijo 1.5mil junija meseca si pa 7 gospodov razdeli 21mil iz poslovne uspešnosti pa zdaj verjame da se ne delajo norca iz nas
zibertmi
21. 07. 2023 18.22
+10
prvi iz vrst gospodarke zbornice ,ki hujska k izstopu jemodel,ki je grozil,da mora vlada pomagat pri energetski draginji gospodarstu,in sij je dobil konkretno pomoč in si v nadakjevanju izplačal devidende od dobička
bandit1
21. 07. 2023 18.17
-2
Nekdo je zapisal "Najboljši sužnji so svobodni sužnji" le ti mislijo da so svobodni, so pa odvisni od izkoriščevalca.