Na ponedeljkovih pogajanjih o pokojninski reformi je vladna stran predstavila dopolnjeni predlog novega pokojninskega zakona, s katerim se med drugim podaljšujejo prehodna obdobja. Po predlogu bi moški polno pokojnino lahko dosegli tudi pri starosti 60 let in 43 letih pokojninske dobe, ženske pa pri starosti 58 let in 41 letih pokojninske dobe.
Delodajalci in sindikati bodo predlog preučili ter svoja stališča oblikovali do 8. junija, ko bodo z vlado znova sedli za pogajalsko klop.
'Podcenjuje predloge sindikatov'
Sindikati se po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Dušana Semoliča še usklajujejo, že sedaj pa je povedal, da ta predlog izrazito podcenjuje predloge sindikatov, na katerih bodo vztrajali. Ti so bili po njegovih besedah usmerjeni v realne spodbude, da bodo ljudje, ki to zmorejo, delali dlje. Spodnja starostna meja za upokojitev bi bila 60 let, zahtevana pokojninska doba pa naj bi bila pri moških 40 in pri ženskah 38 let.
Vlada pa tak prijazen pristop, ki bi upošteval realne razmere delavcev, po Semoličevih ocenah "očitno podcenjuje in želi z nenormalno visokimi dvigi pogojev za pridobitev pravice do polne pokojnine ljudi prisiliti, da bi do teh pogojev delali".
Semolič je prepričan, da gre vlada s predlogom delovne dobe predaleč. Z uresničitvijo vladnih predlogov bi namreč po njegovih besedah "prizadeli veliko število delavcev, ki so začeli zgodaj delati, so zgarani in si lahko samo v sanjah predstavljajo, da bi izpolnili 43 let delovne dobe".
Delodajalci zadovoljni
Medtem pa je vladni predlog za delodajalce boljši in sprejemljivejši od vseh doslej, je povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. Delodajalci bodo po njegovih besedah sicer predlog še preučili, a "je na prvi pogled to prvi predlog, ki tudi delodajalcem prinaša neko korist oz. je v smeri njihovih predlogov".
Pozdravljajo namreč predlog za nižje prispevke za delavce, ki že imajo minimalne pogoje za upokojitev, vlada je prisluhnila tudi zahtevam za daljše prehodno obdobje. Pomembno pa je tudi, da predlog izpolnjuje osnovne zahteve, in sicer vzdržnost pokojninske blagajne in dostojne pokojnine, pravi Smole.
Delodajalci sicer po njegovih besedah pričakujejo še predstavitev praktičnih izračunov, kaj vse to pomeni za posameznika, pogrešajo pa tudi t. i. socialno kartico.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.