Slovenija

Delodajalci so umaknili podporo pokojninski reformi

Ljubljana, 20. 09. 2010 08.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
0

V Združenju delodajalcev Slovenije pravijo, da se novi predlog zakona preveč razlikuje od tistega, ki jim ga je vlada poleti poslala v usklajevanje. Motijo jih predvsem dodatne obremenitve delodajalcev.

Upokojenca
Upokojenca FOTO: Reuters

Kot pojasnjujejo v izjavi za javnost, se tekst zakona bistveno razlikuje od dokumenta, ki ga je 5. avgusta ministrstvo za delo poslalo v sprejem socialnim partnerjem in na katerega je združenje podalo svoje pripombe.

Predlog zakona, ki ga je vlada poslala v državni zbor, po navedbah združenja delodajalcev vsebuje številne nedogovorjene novosti v škodo delodajalcev. Izpostavljajo zviševanje najnižjih osnov za plačilo prispevkov, odpravo možnosti odpisa, odloga in obročnega plačila prispevkov ter zviševanje prispevne stopnje za obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje v škodo gospodarstva oz. delodajalcev, zato v združenju umikajo že dano podporo temu zakonu.

Kot navajajo, predlog zvišuje najnižjo osnovo za plačilo prispevkov za osebe v delovnem razmerju z minimalno plačo na 60 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec. "To dviga letni strošek delodajalcev vsaj za 30 milijonov evrov in dodatno administrativno zapleta obračunavanje plač," opozarjajo v združenju.

Tudi za samostojne podjetnike se kot najnižja osnova za plačilo prispevkov ukinja minimalna plača in uvaja višja osnova, v višini 60 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec, še opozarjajo. "Samostojni podjetniki bodo tako bistveno bolj obremenjeni, predvsem tisti samostojni podjetniki, ki jim je samozaposlitev v kriznih časih predstavljala rešitev pred popolno izgubo zaposlitve," dodajajo.

Predlog ukinja možnost zavarovanja (so)lastnikov družb, ki so poslovodne osebe na podlagi sklenjenega delovnega razmerja. Ti zavarovanci se bodo morali obvezno zavarovati kot družbeniki in plačevati prispevke najmanj od zneska 90 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec.

Poleg tega je vlada po navedbah združenja brez vednosti socialnih partnerjev spremenila del, ki določa odpis, odlog in obročno plačevanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. To po zadnjem predlogu zakona ni več mogoče, čeprav je ta institut predvsem v času gospodarske krize podjetjem v težavah omogočil ohranitev likvidnosti in sposobnost izplačevanja dohodkov zaposlenim ter drugih obveznosti, opozarjajo.

Delodajalci so kritizirali tudi sistem povišanja prispevne stopnje in uvedbo plačila prispevkov za pokojninsko blagajno od odpravnin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.